Atatürk'ün Rüşvet Anlayışı

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve daylight tarafından 3 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  3 Aralık 2008
  Konu Sahibi : daylight
 1. daylight

  daylight Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  Atatürk rüşvet almış!Sizi 1930'lu yıllara götüreceğiz. Bir Atatürk öyküsü okuyacaksınız. Bu öykü bizi yönetenlere ibret olsun!
  Son günlerde hangi taşı kaldırsanız altında bir rüşvet iddiası çıkıyor.Atatürk’ün yakın arkadaşlarından birinin yurt dışından getirdiği altın sigara tabakasının Gazi tarafından nasıl rüşvet sayılarak geri çevrildiğini ibretlik öyküsü Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde bu konuda ne kadar hassas davranıldığının çarpıcı bir örneği…  1930’ların başları…

  Çankaya Köşkü’ndeki bir akşam yemeği sırasında Mustafa Kemal’in söylediği bir cümle masaya bomba gibi düşmüştür: ‘’Çocuklar size sansasyonel bir haber.Ben dün rüşvet aldım’’.

  Masada bulunanlar gülüşürler.Bu tabii ki mümkün değildir.Ancak Gazi’yi tanıyanlar için cümle söyleniş şekli arkasında geleceklerin habercisi gibidir.

  Atatürk kendisine getirilen altın ve pırlanta karışımı sigara tabakasını getirterek herkese gösterir ve olayı anlatır.Bu armağanı,Selanik yıllarlından arkadaşı işadamı Şakir Kesebir yurtdışı gezisinden dönerken getirmiştir.

  Masadakilerin şaşkınlığı devam etmektedir. ‘’Eski bir dosta getirilen hediyenin neresi rüşvet olabilir?’’Olay Gazi’nin Milli Savunma Bakanı Recep Peker’e sorduğu soruyla netlik kazanır: ‘’Bildiğim kadarıyla Şakir senin bakanlığınla da iş yapıyor.Kulağıma son günlerde Karun kadar zenginleştiği konusunda fısıltılar geliyor.Bu durumda sana soruyorum:

  Bana bu hediyeyi getirdiyse sana kimbilir neler vermiştir?’Kazın geleceği yerden tavuk esirgenmez’demişler.’’Bu konuşmadan sonra sofra dağılır.

  Atatürk ertesi gün gelen hediyeyi arkadaşına iade etmiş,Recep Peker ise kısa süre sonra yenilenen kabineye alınmamıştır.


  İşte dürüstlüğün tek göstergesi,tek anlamı:M.KEMAL ATATÜRK:lepi::lepi:
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Aralık 2008