Ateş Yolu

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Elif tarafından 26 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

  26 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.632
  Beğenildi:
  5.166
  Ödül Puanları:
  438

  Kitabın ana kahramanı olan Bart Dawes, bir çamaşırhanede çalışmaktadır. Ancak çamaşırhane, şehirde başlatılan bir yol genişletme çalışması yüzünden taşınmak zorundadır. Bart ise tam bu sıralarda çamaşırhanenin yetkili kalemlerindendir. Aynı zamanda yol genişletme çalışması Bart’ın evini de taşımasını zorunlu kılmıştır. Çünkü yol hem Bart’ın iş yerinde, hem evinden hem de tam hayatından geçmektedir. Bart’ı psikolojik çöküşe getiren olay da aslında tam burada başlamaktadır.

  Bart, çamaşırhanenin taşınma işini geciktirmektedir. Çamaşırhane bir şirketler topluluğunun malıdır. Üst kademelerden gelen emirlerle çamaşırhaneye yeni bir yer bulunmuştur. Fakat yeni bina şehrin dışında ve çok fazla altyapısı olmayan bir binadır. Bart bu olayın farkında ve iş yerinin oraya taşınması sonucu Mavi Kurdele Çamaşırhanesini çökeceğini bilmektedir. Sonuç olarak Bart işin sadece ekonomik yönünü düşünen üst kademedeki yöneticilerle aynı fikri taşımamaktadır. Çünkü Bart, çamaşırhaneye ve çalışanlarına çok içten bir duyguyla bağlıdır.

  Şirket yöneticileri tarafından gösterilen yer için başka bir şirkette teklif vermiştir. Bart şirketten kovulacağını bile bile ve belki de içinde bulunduğu bunalım yüzünden yeni işyeri için sunulan anlaşmayı imzalamaz ve kovulması beklemeden istifa eder. Tabi bu arada Bart’ın durumu gittikçe kötüleşir. Bu kötüleşme sadece kendi içinde değil aynı zamanda çevresindekilerde de başlamıştır. İlk önce, istifa ettiğini duyan karısı onu terk etmiştir. Bart’ı bu olay çok etkilemiş ve hayatını tam anlamıyla alt üst eden yoldan intikam almak isteğine kapılmıştır. Hem karısını, hem evini, hem de hayatını geri almak istemektedir.

  Bart, kendisini içkiye vermiş ve bir yandan da nasıl genişletme işini sabote edeceğini düşünmektedir. Bunun için iş makinelerini havaya uçurmaya kara vermiştir. Fakat sorun şudur ki, Bart gerçekleştireceği bu akıl almaz ve bir o kadar da cesaret isteyen bu iş için gerekli patlayıcıyı nerden bulacağını bilmemektedir. Bart bu bunalımlar ve çılgın düşünceler içinde birde kendi içinde çelişkiye düşmektedir. Onun sağduyusunun adı Fred’tir ve Fred daima araya girer düşünceler bir birbirine karışır fakat Bart’ ın çılgın yanı onun tabiriyle “devreyi kapatır” ve Fred’i susturur.

  Bart, planlamış olduğu olayı gerçeğe dökmek için gerekli patlayıcı nereden bulacağını anlar. Şehrin dışında yaşamakta olan ve her türlü pis iş içinde bulunan Magliore gitmeye karar verir. Magliore’dan gerekli olan patlayıcıyı alacağını düşünmektedir. Fakat Magliore ona güvenmediği ve onun yakalandığı zaman konuşmasından korktuğu için ona patlayıcı satmaz. Bart ise tam bu sırada patlayıcı yerine ne kullanacağını bulur. Onun silahı fuel oil olacaktır.

  Bart, yapmış olduğu plan sonucunda yol genişletme çalışmalarında kullanılan araçları tek tek yakar. Bu olay şehirde pek yankı uyandırmasa da çalışmaları biraz da olsun yavaşlattığı için kendi içinde biraz da olsun huzur bulmuştur. Tüm bu olaylar olurken Bart ve karısı Mary hala ayrı yaşamaktadır. makineleri yaktıktan sonra, Magliore onu arar , ona güvendiğini ve patlayıcıları ona vereceğini söyler. Patlayıcıları aldıktan sonra, Bart düşündüğünün tam tersi olarak patlayıcıları yola değil de evinin tam içine döşer. Çünkü Bart’ın planları bir anda değişmiş ve daha etkili olacağını düşündüğü bir eylemi gerçekleştirmeye karar vermiştir. Yeni plana göre kamuoyu önünde bir direnişe girecek ve yol çalışmasının insanların hayatlarını nasıl değiştirdiğini göstermeye çalışacaktır. Bart evinde verilen zamanın son dakikasına kadar kalır ve geçen bu süre içinde dinamitleri evin her yerine dikkatle döşer. Yıkım ekipleri ve şehir meclisinden temsilciler geldiği sırada direniş gösterir ve ateş açar. Ateş açmasından daha birkaç dakika geçmemiştir ki evin etrafı polislerle çevrilir. Yoğun bir kurşun yağmurunua tutulan evin içinde kalan Bart da buna karşılık verir. Tam bu sırada olay yerine haber ekipleri gelir ve çekime başlar. Bart bunun farkına varır ve kameraların daha yakına gelmelerini ister. Fakat sorumlu bunu kabul etmez. Yapılan pazarlılar sonunda kameraman Bartın yanına gelir ve onun hikayesini yazar. Bart kameramanı yollarve eylemin sonuna geldiğini anlar. Artık gereğini yapmak zorundadır. Zaten polisler her yeri sarmıştır ve eve yaklaşmaktadır. Bart olan bitenleri son bir kez daha düşünür ve elinde tuttuğu ateşleyiciyi çalıştırır. Ev ve Bart’ın hayatı, dinamitlerle yok olur geriye sadece bir yıkım kalır Birde yol genişletme çalışması