Ateşli çocuğa kola ve çay içirmeyin!

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve seyran tarafından 11 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  11 Kasım 2007
  Konu Sahibi : seyran
 1. seyran

  seyran Popüler Üye Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  852
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  Kafein içeren kola ve çay gibi içecekler, idrar söktürücü etkilerinden dolayı su kaybına sebep oluyor. Ateşli çocuklara bu içeceklerin içirilmemeli.

  Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniği Şef Yardımcısı Dr. Ülkü Tıraş, ailelere, "Ateşli çocuğa kola ve çay içirmeyin" uyarısında bulundu.

  Bebeklik ve çocukluk çağında anne ve babaları en çok endişelendiren durumların başında "ateş" geliyor.

  Aileler kendilerinde telaş uyandıran bu durumla sık sık karşı karşıya kalıyor. Enfeksiyon hastalıkları en sık olarak bağışıklık sistemi olgunlaşmasını henüz tamamlamamış olan 3 yaşın altındaki bebek ve çocuklarda görülüyor.

  Bu açıdan anne ve babaların ateşin nasıl oluştuğu, nasıl ölçülüp değerlendirildiği, ateşe neden olan ciddi bakteri enfeksiyonlarının belirti ve bulgularının neler olduğu, ne zaman ve nasıl tedavi edilmesi gerektiği konularında bilgi sahibi olması önem taşıyor. Dr. Ülkü Tıraş, ateşin, vücudun farklı virüs, bakteri ve diğer mikroorganizmalarla savaşın nedeni ile ortaya çıktığını belirtti.

  Ateş ölçümünde el yerine termometre kullanın

  "Ateşin en sık görülen sebebi enfeksiyonlar olup, çocuklar hayatlarının ilk beş-altı yılında çok sık viral enfeksiyona bağlı ateşli hastalık geçirebilir" diyen Tıraş, ateşten şüphelenildiğinde, çocuğun vücut ısısının mutlaka ölçülmesi gerektiğini işaret etti. Traş, çocuğun alnına dokunularak hissedilen vücut ısısının güvenilir olmadığını ifade ederek, bu konuda termometre kullanımını önerdi.

  İnsanlar için ortalama normal vücut ısısının 37 derece olduğunu bildiren Tıraş, "Eğer çocuğunuzun vücut ısısı makattan 38 derece üzerinde, kulaktan 37.8 derece, koltukaltından 37.2 derece üzerinde ise, ateşli kabul edilebilir" diyerek aileleri uyarıyor.

  Tedavi konusunda aileler tarafında çok fazla doğru bilenen yanlış uygulama yapıldığını bildiren Tıraş, anne ve babaları dikkat etmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

  "-3 ay ve altındaki tüm bebeklerin mutlaka tıbbi değerlendirilmesi gereklidir,

  -Susuzluğu engellemek için, vücut sıvısını eksik bırakmamak gerekir,

  -Yüksek ateş, özellikle küçük çocuklarda hızlı su kaybına sebep olarak dehidratasyon yaratabilir. Su, çorba, meyve suları verilebilecek iyi seçeneklerdir. Kafein içeren kola ve çay gibi içecekler, idrar söktürücü etkisinden dolayı su kaybına sebep olacağından, içirilmesi engellenmelidir,

  -Yemek istemeyen çocuklar beslenmek için zorlanmamalıdır. Çocuğunuz ne yemek istiyorsa kabul edilebilir miktarlarda izin verilmelidir,

  -Okula giden çocuklar ateş 24 saat yükselmeyinceye dek evde istirahat etmelidir,

  -Alın, şakaklar, koltukaltı, kasıklar ve bacak arkalarına ıslak ve ılık kompres uygulanması, ateşi düşürmede oldukça etkili bir yöntemdir. Soğuk su ve alkol, ateşte daha fazla yükselmeye sebep olabilecek titreme yaratacağından, kullanılmamalıdır. Uygulanan kompresler sık sık değiştirilmelidir.

  -Aşırı kıyafet giydirme, ateşin daha fazla yükselmesine neden olabileceğinden, çocukları çok az giydirmeli, uyuturken giysiler daha da azaltılmalıdır,

  -38,9 dereceden daha düşük vücut ısısına sahip ateşli çocukların çoğunda, eğer çocuğun genel durumu iyi ise, ilaç ihtiyacı olmayabilir. 38,9 derece üzerinde ateşli ise, asetaminofen veya ibuprofen içeren ateş düşürücüler, çocuğunuzun yaşı ve kilosuna göre verilebilir. Çocuğunuzun yaş ve kilosuna göre önerilen dozu bilmiyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

  - 12 yaş ve altındaki çocuklarda aspirinin, ateş düşürücü olarak önerilmiyor."