Atık Yağları Geri kazanalım Doğayı Kirletmeyelim Alo Atık Hattı: 444 28 45

Konusu 'Bir önerim var !' forumundadır ve Silviya tarafından 15 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

  15 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : Silviya
 1. Silviya

  Silviya Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.050
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106

  Arkadaşlar az önce izlediğim bir programda atık yağların bir telefonla evden toplanarak geri dönüşüm tesislerinde bio-dizele dönüştürüldüğünü.atık yağların 1 litresinin 1 milyon litre içme suyunu kirlettiğini öğrendim.6 ayda 5 lt yağı zor tüketen bir aile olarak kendi evimde bu konuya pek katkı sağlayamayacak olsam da en azından şu andan itibaren çevrmedeki insanları bu konuda duyarlı olmaya davet etmeyi kendime görev ediniyorum.İlk olarak sizlerle paylaşmak istedim..Lütfen sizde bu konuda üstünüze düşeni yapın. a.s.  [​IMG]

  Hepimiz evde yemek yaparken bile dikkatli olsak neler başarmayız öyle değil mi???
  Bu konuda herkesi biraz duyarlı olmaya davet ediyorum.


  Yemek fabrikaları, lokanta-restauran işletmecileri ve evhanımları gelecek nesillere tertemiz, pırıl pırıl bir dünya bırakmak ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak elinizde.

  ‘Alo Atık Hattı’nın 444 28 45 nolu numarasını bir yere özenle kaydedin.

  TEMA Vakfı, Ulusal Bitkisel Yağ ve Ambalaj Atıkları Toplama Ayrıştırma Geri kazanım Şirketi ile Ezici Biodizel, kurdukları 444 28 45 numaralı “Alo Atık Hattı”ndan arayan vatandaşların biriktireceği 5 litre ve üzeri bitkisel atık yağları, özel araçla adreslerden topluyor. Toplanan bu atık yağların biodizele dönüştürülerek hem çevrenin korunması hem de ekonomiye katkı yapılması hedefleniyor.

  Skylife Dergisi’nin Şubat sayısında “Sakın Duyarsız Kalmayın!” başlığıyla yer alan duyuruda atık bitkisel yağlarla ilgili şu bilgilere yer verildi: “Lavabodan dökülen 1 litre bitkisel atık yağ, 1 milyon litre suyu kirletmektedir ve yeraltı su kaynaklarına sızarak doğal yaşamın dengesini bozmaktadır.
  Bitkisel atık yağlar, atık su toplama sistemlerinde (kanalizasyon ve kollektör) daralma ve tıkanmalara neden olmakta, denizlerde denizanası oluşumunu artırarak çevre kirliliğini hızlandırmaktadır. Ülkemiz, yıllık 1.650.000 ton bitkisel yağ tüketimiyle Avrupa’nın üçüncü bitkisel yağ kullanan ülkesidir. Buna istinaden her yıl 350.000 ton bitkisel atık yağ doğaya bırakılmaktadır.”

  Türkiye’de her sene tabiata bırakılan 350 bin ton bitkisel atık yağın toplanarak biodizele dönüştürülmesiyle yıllık 750 milyon Amerikan Doları petrol ithalatını önlemenin mümkün olduğuna dikkat çekilen duyurada şöyle devam edildi:

  “Bu şekilde doğayı korumak elimizde... Bu konuyla ilgili, 444 28 45 numaralı “Alo Atak Hattı”ndan bize ulaşın, biriktirdiğiniz 5 litre ve üzeri bitkisel atık yağlarınızı, özel aracımızla adresinizden alalım. Bu atık yağları, biodizele dönüştürüp gelecek nesillere yaşanılır bir çevre bırakalım... Biz Türkiye’nin bitkisel atık yağları topluyoruz... Biodizel’e dönüştürüp ülke ekonomisine katkıda bulunuyoruz...

  Temiz bir çevre, yaşanılır bir dünya için yaşam mucizesi suyumuzu kirletmeyelim bitkisel atık yağlarınızı lütfen lavabolara dökmeyiniz!..”

  İstanbul Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer alan sekiz ilköğretim okulundan bin öğrenci Beşiktaş Belediyesi ve Ulusal Geri Kazanım Şirketi öncülüğünde atık bitkisel yağları toplamak için seferber oldu.

  İSKİ’den alınan bilgiye göre ise yıl içinde İstanbul’da yaklaşık 50 bin atıksu kanal tıkanıklığı vak’ası meydana geldi. Yetkililer taşma olaylarının yarısından fazlasının kanalizasyon sistemine boşaltılan atık yağlardan kaynaklandığını belirtiyorlar.
  Yenilenebilir enerji kaynakları arasında en önemli dizel motor yakıtı alternatifi olan biodizel ile Türkiye önemli bir enerji açığını kapatabilir. Tabiat dostu biodizel tabiatta hızla ve kolayca parçalanabiliyor. Su da ise hızla çözülme özelliğine sahiptir.

  Ezici A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ezici, çevrenin en önemli zenginlik ve çocuklarımıza bırakacağımız en değerli miras olduğuna dikkat çekerek şu görüşleri dile getiriyor: “Bizler suya, toprağa, insan başta olmak üzere bütün canlılara saygıyı kültür haline getirmiş bir uygarlığın sahibiyiz. Buna karşılık son yıllarda sanayileşmeyle birlikte havamız, suyumuz, toprağımız kısaca çevremiz tahrip olmakta, geleceğimiz yok olmaktadır. Günlük hayatı kolaylaştırmak için kullanılan ürünlerin üretimi ve tüketimi esnasında oluşan atıklar (endüstriyel atıklar, bitkisel yağlar, plâstik, kâğıt, pil, motor yağları vb.) bilinçsiz şekilde tabiata bırakılmaktadır.
  Yaşadığımız sokaktan başlayarak, şehirlerimizi, Türkiye’mizi ve dünyamızı gelecek nesillere daha yaşanılır nitelikte bırakmak hepimizin ortak görevi ve sorumluluğudur. Biz bu göreve hazırız.”

  ATIK YAĞ TOPLAMA KAPLARI
  Ezici Yağ Sanayi Biodizel ve Enerji Üretimi internet sitesinde yer alan bilgilere göre bitkisel atık yağ toplama ve biriktirme amaçlı kullanılan toplama kapları, 19.04.2005 tarih ve 25791 sayılı “Bitkisel Atık Yağların Yönetmeliği” gereği istenen şartlara uygun olması gerekiyor. Özellikle yemek fabrikası gibi bitkisel yağ kullanan atık yağ üreticilerinin faaliyetleri sonucu oluşan atık yağların biriktirilmesi için sızdırmaz, iç ve dış yüzeyleri korozyona dayanıklı bidon, konteyner ve tank gibi toplama kaplarının kullanılması gerekiyor.

  Ezici Yağ Sanayi Biodizel ve Enerji Üretimi Paz. Laboratuvar Hizmetleri A.Ş., bitkisel atık yağ üreticilerine, atık bitkisel yağların biriktirilmesi için, ilgili yasal düzenlemelere ve hijyen standartlarına uygun bitkisel atık yağ toplama kaplarını temin ediyor.

  BİODİZEL YAKIT NEDİR?
  * Dünya’da verimi ve performansı onaylanmış bir dizel yakıt alternatifidir.
  * Üretiminde hammadde olarak ham veya kullanılmış bitkisel yağlar, hayvansal yağlar ve bunların türevleri kullanılmaktadır.
  * AB standartları gereği 2005 yılından itibaren dizele harmanlanması çevre ve insan sağlığı bakımından mecburi tutulmuştur.
  * Tamamen çevre dostu bir yakıttır. Zararlı emisyonu yok denebilecek miktardadır.
  * Bütün dünya ülkelerinde enerjide dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla ulusal bir yakıt olarak kullanılan biodizel, ülkemizde de önemli bir enerji açığını kapayacak, bir çok kişiye istihdam sağlayacak, çiftçiyi destekleyecektir.
  * Dizel motorlarda herhangi bir değişime gerek kalmadan direkt olarak veya dizele harmanlanarak kullanılabilir.
  * Verdiği ısı enerji bakımından dizele eşdeğerdir. Harmanlandığı dizelin setan sayısını yükselterek yakıt ekonomisi sağlar.
  * Motoru güç azaltıcı tortulardan temizler ve yağlayıcı etkisinden dolayı motorun daha sessiz çalışmasını sağlar.


  Not:Yazı başka bir formdan alıntıdır.daha fazla bilgi için http://www.ezici.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
   
 2. 16 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : Silviya
 3. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.196
  Ödül Puanları:
  238
  Tatlı Silvşim bilgilendirme için teşekkürler.. Bizim evde senelerdir atık yağ olmuyor.. Çünkü kızartma yemiyoruz.
  Ama etrafımdaki insanlara bu telefonu aktaracağım.. Sayende yeni bir güne yeni bir bilgiyle başlamış oldum. a.s.
  Bu konuda gereken özeni restaurant-cafe zincirleri de gösterse ne iyi olur.. Özellikle de fast-food restaurantları.. Belki de ilgilenen vardır, suçlamamak lazım hemen..
   
 4. 16 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : Silviya
 5. defin

  defin Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2007
  Mesajlar:
  11
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ilk olarak çok teşekkür ediyorum . Bende izlemiştim tv'da ama kim nasıl ne alıyo bu konuda bilgim yoktu. Umarım diğer arkdaşlarda ilgilenir bununla. Atık yağların doğada yok olmasının çok uzun süreler aldığını ve doğaya çok zarar verdiğini biliyorum. Duyarlı olmamız gereken bi konu.
   
 6. 16 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : Silviya
 7. batan gxuxnexsx

  batan gxuxnexsx Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  57
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  uyarın için sağol arkadaş
  birgün atık yağı döktüm bu olayı bilmeden evvel
  benim oğlan anne ne yapıyorsun sen dedi
  ne olduki yağı döktüm dedim ama o yağların nereye gittiğini biliyormusun dedi
  denizlerimize karışıyor doğa kirleniyor dedi
  ben tv de seyretmediğim için oğlum uyarmıştı beni
  öğretmenleri bir derste işlemiş bu konuyu şimdi
  dökmemeye gayret ediyorum
  tel numarasınıda aldım artık dökmeye paydoza.s
   
 8. 16 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : Silviya
 9. sevdalxix bulut

  sevdalxix bulut Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  77
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Tam da dün atık yağı çöpe dökerken bunu düşünmüştüm. Hemn arıycaaam.
   
 10. 19 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Silviya
 11. seyyah_m

  seyyah_m Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  104
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Babamda işyerinden duymuş bunu anneme söylemiş. Annemde bana dedi, dökmeyelim yağları topluyorlarmış dedi. Bende tamam dedim. Ama kimlere ulaşcağımız konusunu bilmiyorlardı int. arayacaktım ki burada paylaşılmış. :)
  Hep dökerken keşke böyle çöpe veya lavaboya dökmesem diye geçirirdim içimden. Şimdi bir şişede toplayıp verebileceğim bir yer var :) :1rolleyes:
  Paylaşım için teşekkürler...a.s.
   
 12. 20 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Silviya
 13. ada!!!

  ada!!! Yeni Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2008
  Mesajlar:
  146
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ewt çok iyi oldu teşekkürler msn nickime bile yazdım:Alo Atık Hattı 444 28 45
   
 14. 1 Ekim 2008
  Konu Sahibi : Silviya
 15. talin

  talin Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  20 Haziran 2007
  Mesajlar:
  4.253
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  148
 16. 2 Ekim 2008
  Konu Sahibi : Silviya
 17. nemida

  nemida Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.308
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  Aydınlattığın için çok teşekkurler canım. Ama bu uygulama zannedersem ki sadece büyük şehirlerde vardır. Herhalde küçük şehirlerde böyle bir hizmet var mıdır? Hiç görmedim?
   
 18. 2 Ekim 2008
  Konu Sahibi : Silviya
 19. lale77

  lale77 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2008
  Mesajlar:
  403
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  ben ilk duyduğumda çok şaşırmıştım 3,4 ay oluyo tv de reklamlarını,kk da böyle bi konuyu görünce araştırdım yağların doğada çözülmediğini,çok ciddi bi konu olduğunu anladım ve şimdi yağları pet kola şişesinde biriktiriyorum daha hiç aramadım nasıl olduğunu bilmiyorum merakta ediyorum arayınca hemen geliyolarmı acaba ben çevreme de örnek olmak isterim apartmanda meraklı çok belki bu konuyuda merak edip uygularlar.
  çevre konusunda herkesin duyarlı olması gerek.