Atlantik'in ortasında 'Kara Delik'

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve EU1 tarafından 7 Mart 2007 başlatılmıştır.

7 Mart 2007
    Konu Sahibi : EU1
  1. EU1

EU1 Guest

Atlantik'in ortasında 'Kara Delik'
    Bilim adamları, Atlas okyanusunun ortasında keşfedilen tuhaf 'kara deliği' incelemeye başladı.

İngiliz araştırmacılar, 'deliğin', arzın merkezinin oluşumu ve bileşenleri hakkında kıymetli bilgiler sağlayacağını düşünüyor. İngiltere Okyanus bilimi Merkezinden jeologlar ve okyanus bilimcileri, araştırmalarına başlamadan önce açıklama yaparak, yer kabuğunda devasa bir krater olarak tanımladıkları 'deliğin' çapının, 3 bin ila 4 bin metre olduğunu belirttiler. Uzmanlar, 4900 metre derinlikte, iki tektonik tabaka arasındaki hareketlerle oluşmuş çukuru 'arz yüzeyinde açılmış yara' olarak tanımlıyor.

Bu devasa çukur, bilim insanlarını şaşırtmış bulunuyor. Zira, bu tür çukurlar genellikle volkanik magmayla doludur. İngiltere’deki Durham üniversitesinden Profesör Roger Searle başkanlığındaki 12 kişilik ekibin okyanus ortasında teknedeki çalışması 6 hafta sürecek.

Çalışmalarda, yüksek çözünürlükle kamerayla donatılmış özel bir robot kullanılacak. Bölgeyi arşınlayacak olan robot, çukurdan numune toplayacak. Araştırma sonuçlarının yayınlanması birkaç yılı bulacak.

2. 19 Mart 2007
  3. Gxuxlden

Gxuxlden delikafa Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    evla okadar ilginç ki anlatamam ben duyunca şok oldum cidden araştırmayı çok merak ediyorum acaba ne çıkacak sonuç :uhm:

4. 19 Mart 2007
  5. **SU**

**SU** çocukta yaparım kariyerde Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    Dünyamız bu kadar değişirken kürüsel ısınma bunlardan en sonuncusu değil mi???Belki bunun sebebi küresel ısınma olabilir .Bekleyip görelim hep beraber

6. 20 Mart 2007
  7. filizxoxzcan

filizxoxzcan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    teşekkürler ellerine sağlık

8. 20 Mart 2007
  9. susi

susi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    evet bu duyduğum ilginç konulardandı böyle şeyleri hep merak etmişimdir.

10. 1 Nisan 2007
  11. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148
    uzay,karadelik bu konular ilgi alanıma giriyor.Çok gizemli olduklarını düşünüyorum.Bakalım sonuç ne olacak