Atlas okyanusundaki garip olay

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve cemre_SU tarafından 28 Aralık 2007 başlatılmıştır.

28 Aralık 2007
    Konu Sahibi : cemre_SU
  1. cemre_SU

cemre_SU halasının kuzusu:) Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Bir araştırma gezisi sırasında Atlas Okyanusu'nun ıssız bir yerinde, çığlıklar atan
    milyonlarca kuşun havada daireler çizerek uçtuğunu gördü.

Kulakları sağır edecek denli yüksek sesle çığlıklar atan kuşların kimileri
    yoruldukça, kendilerini okyanusun dev dalgaları arasına atıyorlardı.

Onlar bu son hareketleriyle yaşamlarına Son veriyorlar, kendilerini okyanusun
    dalgalarına bırakırken, çaresizlikten ölüme teslim oluyorlardı.

Bu olaya yalnızca o değil, o bölgede ki balıkçılarda yıllardır tanık olmuşlardı.

Kuş bilimcileri ise, yaptıkları araştırmalarda göçmen kuşların farklı yönlerden
    gelerek okyanusta bu noktada birleştiklerini keşfediyorlar, fakat onların,
    birbirleri peşi sıra kendilerini ölümün kucağına atmalarının nedenini bir türlü
    çözemiyorlardı.

Gerçek, geçtiğimiz yüzyılın ortalarında anlaşıldı. Bu trajik olayın Yaşandığı yerde
    bir zamanlar bir ada vardı. Göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan bu ada, bir
    deprem sonunda, okyanusa gömülmüştü.

İnsanların yok olduğunun bile ayırdına varamadıkları ada, göç yollarının ortasında
    kuşlar için vazgeçilmez "dinlenme" durağıydı.

Kuşlar binlerce yıllık kalıtımsal alışkanlıklarıyla adanın yerini bilmekteydiler ve
    yıpratıcı, uzun yolculuklarının ortasında, biraz dinlenebilmek ve toparlanabilmek
    için, yine binlerce yıllık kalıtımsal güdüleriyle, okyanusun ortasındaki adaya
    geliyorlardı ama...

Olması gereken yerde adayı bulamayınca, yorgunluktan bitkin bedenlerini çığlık
    çığlığa okyanusun sularına bırakmak zorunda kalıyorlardı

2. 30 Aralık 2007
  3. Aksi

Aksi mebbus garisi yekdane Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    teskkürler canima.s. su dünya üzerinde insanoglunun henüz bilmedigi ve kesfedemedigi ne sirlar vardir kimbilir:uhm:

4. 3 Şubat 2008
  5. EU1

EU1 Guest

Paylasimin icin saol canim... Süpürgecim dedigin gibi kesfedilmeyen bilinmeyen ne cok sirlar vardir okyanislarda... Kimbilir... :sm_confused: Amerika kitasina yakin yerde bulunan bermuda seytan ücgeni ilgimi cekmistir herzaman. Hep merak ettim neden o yöne giden hersey yok oluyor diye, ama onunda bilimsel bir aciklamasi varmis, ögrenince sasirdim fakat genede bende ki gizemi hala sürmekte... kafamçokkarıştı

6. 9 Mart 2008
  7. byndemir

byndemir Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Öyle birşey olsaydı bir tane göçmen kuş kalmazdı ortada.......

8. 11 Mart 2008
  9. Zana_zana

Zana_zana Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    139
    Ödül Puanları:
    113
    açıklaması neymiş? .

10. 11 Mart 2008
  11. jassminn

jassminn Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bunu bir yerde daha okumuştum dünyada keşfedilemeyen ne çok sırlar vardır....Allah bilir...ama çok etkilenmiştim okuduğumda paylaşım için ço teşekkürler........

12. 24 Mayıs 2008
  13. EU1

EU1 Guest

Mesajini gec gördüm ama hemen cevaplayayim canim... yerimseniben

Bermuda seytan ücgeni denilen bölgedeki kaybolma olaylari (Amerika kitasinin okyanus aciklarinda) denizin altinda bulunan bir takim gazlarin hava degisimi veya bir takim doga olaylariyla aciga cikmasindan meydana geliyormus. Bu gazlarin su yüzüne cikmasiyla denizde gecici yercekimi olusuyor ve üzerinde bulunan (ucak, gemi, kus vs..) denizin derinliklerine cekiyormus. Ilk okudugumda hayretlere düsmüstüm, cünkü böyle bir olay baska hicbir deniz yada okyanusta yasaniyo diil. Daha fazla bilgi edinmek istersen google`dan bakmani tavsiye ederim zira cok ilgi cekici bir konu. Denizlerde olan ve benim en cok ilgimi cekip mantigimi zorlayan iki olay var biri bu, digeride cebelitarik bogazinda tatli ve tuzlu suyun birbirine karismamasi... Ne kadar bilgi edinsemde bu iki konuda benim hala gizemimdeler kafamçokkarıştı

Sevgiler... a.s.