Atletizm

Konusu 'Spor Branşları' forumundadır ve Elif tarafından 7 Mart 2009 başlatılmıştır.

  7 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.622
  Beğenildi:
  5.149
  Ödül Puanları:
  438
  ATLETİZM, farklı aktivitelerden oluşan, geniş kapsamlı bir spor alanıdır. Çeşitli ve karmaşık özellikler taşır, faaliyetleri yıl boyu sürer.

  Küresel bir spor’dur. Kökleri insanlığın en eski dönemlerine dayanır, tüm kıtalarda yaygındır. İnsanlar Medeniyetlerin ilk çağlarından beri beslenebilmek ve korunabilmek için avcılık ve balıkçılıkla uğraşmışlardır. Eğlence ve keyif zamanlarında, ilkel ve başıboş şekilde de olsa kendi aralarında çabukluk, dayanıklılık, esneklik ve güçlülük alanlarında yarışırlardı ; bu alanların günümüz Atletizmi ile örtüştüğünü görüyoruz. Asırlar boyu tüm toplumlar, her biri kendi şartları ve anlayışları içinde sporu bir şekilde geliştirmişlerdir.

  Dünya Modern Sporla İngiltere’de Thomas Arnold ‘ un (1795-1843) eylemi sayesinde tanışmıştır. 1828 yılında Rugby Kolej’inin Müdürlüğüne getirilen Arnold burada yürekten inandığı ‘’öğretmek, eğitmek ve özellikle hem bedenleri hem beyinleri çalıştırmak’’ ilkesini uygulama fırsatı bulmuştur. Çok geçmeden Eton, Oxford ve Cambridge Kolej’lerinin bu harekete katılmasıyla Atletizm 1840 yıllarına doğru kurumlaşma yoluna girecektir. Öğrencilerin kendilerinin yönettikleri klüpler kurulur ve okullar arası kadar okul dışı karşılaşmaların düzenlenmesini kolaylaştıracak kurallar belirlenir. İngiltere’de ilk Şampiyonalar 1866 yılında çeşitli koşu, atma ve atlama branşlarını içermek suretiyle yapılır.

  ABD de ilk Yarışma 1868 yılında ama ancak Salonda yapılır.. Üniversite öğrencilerinin açık havada yarışabilmesi için bir süre daha beklemek gerekecektir..

  Spor merakının seçkinlere mahsus olduğu İngiltere’nin aksine Amerika’da spora ilgiyi halk kitleleri göstermiştir.

  Aynı dönemde, Kürek, tenis, futbol, bisiklet vb gibi sporlarda da yarışmalar düzenlenmeye başladığını görüyoruz.
  [​IMG]
  Spor artık kurumsallaşma yoluna girecek ve bugün bildiğimiz gerek ulusal gerek uluslararası düzeydeki “Her Spor için ayrı bir Federasyon” anlayışı hakim olacaktır. Atletizm için yapılanma süreci 1920’de tamamlanmış olacaktır.

  Başlangıçta, tıpkı diğer sporlarda olduğu gibi, Atletizm erkeklere özel bir uğraş iken, bilhassa 1914-18 Dünya savaşından sonra kadınların gittikçe yoğunlaşan biçimdeki katılımına tanık olunmaktadır.

  Atletizm günümüzde Dünya’daki en önemli sportif olayı "Olimpiyat" ların KRAL SPORUDUR.
   
 2. 9 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. AquaBarbie

  AquaBarbie change your my life!!! Üye

  Katılım:
  6 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.879
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  ben bekarken çok kapsamlı olmasada atlettim. çok hızlı ve dengeli koşarım!!!...:eek:
   
 4. 8 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. cadi5

  cadi5 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Nisan 2009
  Mesajlar:
  58
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  beğendim :)
   
 6. 23 Kasım 2009
  Konu Sahibi : Elif
 7. nimesaybycn

  nimesaybycn Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.215
  Beğenildi:
  743
  Ödül Puanları:
  153
  ben de bi süre atletizim yaptım cirit ve yüksek atlama yapıyordum ama antrenörlerimiz bizi tamamen buna endekslenmemizi istiyordu.ama ben allahtan atletizimle kendime bi gelecek kuramayacağımın farkına o yaşlarda varabildim.varamayan arkadaşlarım hala atletizim yapıyor üniversiteyi kazanamadılar,bu spordan da para kazanamıyorlar sonları ne olacak bilmiyorum.atletizim bence sağlık için ve hobi için yapılabilir onun dışında insana maddi olarak bi getirisi olmaz.
   
 8. 3 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : Elif
 9. rmsy

  rmsy :):) Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  çok güzel bşey bence bende atletzmciyim :)
  izmir atatürk stadında antrenman yapyrm