Avrupa`da dogup büyüyüp sonra Türkiye`ye yerlesmek

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve Huli81 tarafından 27 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

27 Temmuz 2010
    Konu Sahibi : Huli81
  1. Huli81

Huli81 Ve yine hüsran ve aci... Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    Merhaba canlarim,

bu konuyu buraya dogrumu actim bilmyiorum, yanlis ise affiniza siginiyorum.
    Uzun zamandir araniza katilmadigim icin, beni tanimayanlar icin kisaca kendimi tanitmak istiyorum. Ben Almanya`da dogmus, büyümüs, yetimis bir kizim. Bu yasima kadar (28) hep burda yasadim ve buranin egimitini aldim, ve aslinda cok da güzel bir isim var...

Bir kac senedir, icimde hep Türkiye`ye giip orda yasayip, orda calisip, hayatimi orda sürdürme istegi var ve bu istek gittikce büyüyor. Artik neredeyse o noktaya geldim ki, gercekten bu istegi gerceklestirmek istiyorum...

Benim sorunum ise, bu istegim oldugundan beri bir cok insandan hep ters tepki aldiyorum. Bir cok insan, Almanya`da dogmus büyümüs bir insan Türkiye`de yasayamaz, affalar kalir, ayak uyduramaz, burda ki düzeni orda arar, hayat standardlarina ayak uyduramaz, kiz olarak istedigi zaman istedigi yere gidemez vs vs vs diye olumsuz tepkiler aliyorum. Ve ben hic düsünmeden gitmek istedigim vatanima artik korkuyla bakiyorum. Yani gitmek istiyorum, kendime güveniyorum da ama korkuyorum... Ya bütün bu insanlarin söyledigi dogru ise ozaman ne yaparim? Tabiki bu konuya sicak bakip beni destekleyen insanlar da var...

Aranizda kesin Almanya veya Avrupa`nin herhangi bir ülkesinde dogup, yetisip, ya evlenip Türkiye`ye yerlesen, ya da is icin egitim icin yerlesen mutlaka vardir. Hatta sanirim benim canim arkadaslarim MutlulukRecetesi ve Surmeli bunlardan biri. Ögrenmek istedigim ise, burdaki yasantinizla orda ki yasantinizla arada farkiniz nedir, zorluk cektiniz mi, ilk zamanalr nasil gecti, neler yaptiniz neler yasadiniz. Bu aldigim olumsuz tepkiler yerlimi yersizmi. Benimle biraz fikir, yorum ve yasadiklarinizi paylasirsaniz cok sevinirim, ve de bana cok ama cok yardimci olursunuz. isin kötü tarafi ise, artik millete laf anlatamiyorum, beni bu istegimden vazgecirmek icin bin bir türlü bahaneler buluyorlar, ozaman söylenenler benim cok zoruma gidiyor, kimse beni anlamiyoru diye icime atiyorum bu seferde. Yardiminiza ihtiyacim var acikcas
    imafoldumbenmafoldumben

2. 27 Temmuz 2010
  3. ..MELEK..

..MELEK.. O artik 3. sinifta =) Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Ben Avrupa'da dogup buyumedim, belirteyim oncelikle. Ama ben sana sunu sormak istiyorum. Hic Turkiye'ye tatile gittin mi? Gittiysen en son ne zaman gittin?

4. 27 Temmuz 2010
  5. Huli81

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    Merhaba canim,

tabiki gittim, gecen sene gittim 4 hafta vede allah iniz verirse bu yil bayramda gidecegim 4 hafta yine...
    Neden sordun ki?

6. 27 Temmuz 2010
  7. ..MELEK..

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Turkiye hakkinda bir kendi fikrin, tecruben var mi, yoksa baskalarinin yonlendirmesinden baska secenegin yok mu diye merak ettim.
    Tamam, 4 haftada bircok sey gorebilirsin, trafiginden tut insanlarin birbirine olan saygisina kadar vs.

Ben 5 yildir ABD'de yasiyorum, ve 2 senede bir Turkiye'ye 2 ayligina gidiyorum. Bircok fark gorebiliyorum. Sen de goruyorsundur. Gorduklerini goze al, ve iyi dusun. Hem bayramda da gidecekmissin, tabiri yerindeyse alici gozuyle bir bak :) Yapabilir misin yapamaz misin, daha iyi karar verirsin.

8. 27 Temmuz 2010
  9. Huli81

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    Ya gülüm, tabiki kendi kararimdan doalyi böyle birsey istiyorum, benim burda paylastigim derdim ise, cevremdeki insanlarin beni bu istegimden vazgecirme cabalari, olumsuz tepki vermeleri... bu beni hem rahatiz ediyor, hem düsündürüyor hemde korkutuyor, yoksa ben hic düsünmeden gidebilecek kapasiteye sahip bir insanim.... Tabiki aradaki farklari görebilyiyorum, iyi yönde kötü yönde....

Sen bu 5 seneden önce nerde yasiyordun, yani ABD`ye gitmeden önce nerdeydin?

Tabiki ilk basta zorluk cekerim, alismam biraz zaman alir, ama sonucta alisirim diye düsünüyorum kendime güvniyorum o konuda, ona bakarsan ben Almanya`nin 200 nüfusluk "köyünde" dogup büyüp yasarken kendimi 1 milyonluk sehirde buldum yalniz basima, ve bununda üstesinden gelebilirim, gerci ülke farki yine biraz baska ama olur diyorum ben

10. 27 Temmuz 2010
  11. ladyyuppi

ladyyuppi namidiger platonik_ask ;) Üye

Beğenildi:
    83
    Ödül Puanları:
    153
    bende yurtdisinda yasiyorum burda dogup büyümedim ama 13 sene oldu ..
    bide 10 yasimda geldim burda büyüdüm sayilir
    bende simdi herkes gibi yada cogunluk gibi bu konuda ayni seyleri söyleyecektim
    ama sen belliki tam tersi seyleri dememi bekliyorsun..
    benim baska bir düsüncem var, oraya dönmeden önce,
    bi 2-3 ayligina gidip kalmayi denesen.. burdaki is yerin izin verirse tabi..
    birde yasamak istedigin yerde önemli.. daha cok kirsal bölgemi yoksa sehirmi..
    bu konudada düsünmen lazim..
    ben mesela son 2 senedir türkiyeye tatile gittigimde, "yok ben burda yapamam, yasayamam burda"
    düsüncesine sahip oldum.. ondan önceki seneler benimde hayalimde temelli dönüs fikri vardi
    ama burdaki düzene alismisligim var.. trdeki benim gittigim yerde cok düzensizlik var..
    ben disipline ve düzene aliskin biriyim, ama türkiyede bunlarin d'si bile yok..bence..
    ha tabiki buraninda eksi yönleri var tabiki yok degil... mesela vatandasligin olsa bile,
    yinede bir yabancisin bu ülkelerde..
    kendince bir listede hazirla türkiye ve almanyayi karsilastir, pro ve cons lari yaz.. arti ve eksileri yani..
    buna görede bir fikrin olusabilir..
    umarim biraz olsun yardimim dokunmustur..yerimseniben

12. 27 Temmuz 2010
  13. Huli81

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    Sagol canim paylasimin ve fikrin icin....
    2-3 ayligina gidip kalmam biraz zor, is yerinden dolayi malesef.... tabiki eksi ve artilari görüyorum ve biliyorum... ve gidersem Izmir yada Didim olacak
    Senin gittigin yer peki neresi ki, düzensizlik var diyorsun...
    ya ne bileyim burda da hayat yok, isten eve evden ise, Türkiye`de dostluk arkadaslik komusluk cok farkli, is sartlari daha zor biliyorum, ama insanlar daha neseli, daha mutlu...

ben burda isyerimdeki Almanlardan dolayi acikcasi biktim burdan, hatta Almanlardan nefret eder oldum o dereceye geldim yani, baban bikkinlik getirdiler, cok ülkücü vede yabanci düsmanlari su Bavyerali`lar, direk olmasa bile sürekli igneleyici laflar ediyorlar caktirmadan düsmanliklarini belirtiyorlar, biktim artik

14. 27 Temmuz 2010
  15. ..MELEK..

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Ben Istanbul'da dogup buyudum canim. Buraya gelmeden once Istanbul'daydim.
    Tabii, kendi kararinla geleceksin. Ben sadece meraktan sormustum. Senin aklinda bir Turkiye imaji zaten var miydi diye.

16. 27 Temmuz 2010
  17. mnla

mnla Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    148
    sizi tenzih ederek soyluyorum ama ozellikle avrupada yasan turk kizlarinda turkiye aski oluyor.bunun sebebi de genellikle sevgilileri turk oluyor. arti her yaz en kralindan tatil yapip herseyin en guzel oldugu yerlerde gunlerini gecirip mest oluyorlar. ama turkiye sadece bunlardan ibaret degil. sizin isiniz varmis masallah. kimsenin arkasina da gitmiyorsunuz. o yuzden sizi bu katagorinin disinda tutuyorum. ben turkiyede dogdum buyudum univ 3. sinifa kadar orda okudum. sonra belcikaya geldim bir sene kaldim ve ertesi sene trye dondugumde hicbirsey benim icin ayni degildi. yollarda yuruyemez oldum, kac kere araba altinda kalicaktim. trafik, kalabalik bogdu. insanlarin nezaketsizligi uzdu. sistemin zorlugu yordu. is ortaminda somurulmek yipratti. ve 1 yilda da olsa belli bir standarda alistigimi farkettim. belcikaya geri dondum. sadece tek basima..sevgilim, akrabam kimsem yok burda..birkac arkadastan baska. bu hikayeyi tersine cevirin... turkiyeye dondunuz. ama hangi ile? almanyadaki gibi en kucuk koyu ile sehri arasinda refah ve kalkinmislik duzeyi minimum degildir bizim ulkemizde. sehir degistirirsiniz ulke degistirmis kadar kultur soku yasarsiniz. is meselesi nolacak? size suandaki rahatinizi saglayacak bir is bulabilecek misiniz? eger akrabalarinizin icine geri giderseniz, herkes size oranin almanya degil turkiye oldugunu hatirlaticak her firsatta. giydiginizle,konustugunuzla, kalktiginizla oturdugunuzla...veya hicbirsey yapmasaniz bile. biz boyleyizdir yani... velhasil ben olsam asla donmezdim.. belli bir yasa gelmeden, maddi anlamda kendimi garantilemeden asla..

18. 27 Temmuz 2010
  19. ladyyuppi

ladyyuppi namidiger platonik_ask ;) Üye

Beğenildi:
    83
    Ödül Puanları:
    153
    bende izmiri kastediyordum canim :))
    yazlari hep izmire giderim.. ama izmirin öyle cok güzel bir yeri degil kaldigim yer..
    didimede gittim gecen sene.. oranin havasi izmirin sicak yerlerine göre cok daha güzel..
    almanyadada cok insan var biliyorum, türkiyeye gittiginde bu senin icin pek fark yaratmiyordur
    ama tabi kendi insanim düsüncesi seni mutlu ediyordur..
    bi cok kisinin sana karsi cikmasinin nedeni, orada güzel bir isinin olmasi..
    is meselesi cok önemli, simdi bunca insan issizken, okuyup üniversite bitirince bile is bulamiyor..
    simdi bunlari söylememin nedeni kararindan vazgec diye degil, bunlarida tartiya koy diye..
    türkiyede insanlara deger verilmiyor, dogaya deger verilmiyor.. devlet ne kadar seyi karsiliyor orada ?
    birde buralarin devletini düsün ? ha tamam burdada insanlardan cok vergi aliyorlar ama en azindan
    insanlar icin biseyler yapiliyor..
    bu yazda gidecekmissin oraya.. üstteki arkadasin dedigi gibi, bu kez gittiginde orada yasayacakmissin
    gözüyle bak herseye.. en kücük ayrintisina kadar düsün.. cünkü bu tatil yapmaya benzemiyor, temelli
    dönüyorsun.. orada bir düzen kurmaya baslayacaksin, bir isin olacakmi hemen ? hastalanirsan özel'e
    gidebilecekmisin ? türkiyedeki özel hastaneler burdaki normal hastaneler gibi..
    biraz fazla derine indim ama bu konularida hatirlatmak isterim..