Avrupalının Türk Kahvesi ile Tanışması

Konusu 'Türk ve Türkiye Tarihi' forumundadır ve EU2 tarafından 8 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  8 Haziran 2007
  Konu Sahibi : EU2
 1. EU2

  EU2 Guest

  1683 yılında Viyana önlerine gelen Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, şehri alacağından o kadar emindi ki, Viyana'yı aldıktan sonra şehirde yapacağı geçit törenini planlıyordu. Bu nedenle, bu büyük merasimde kullanılacak eşyaları Topkapı Sarayı'ndan çıkarttırmış ve yanına almıştı.

  Müttefik ordusunun başına Polonya Kralı Jean Sobiesky'nin geçmesiyle, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın bütün hayalleri yıkılmış oldu. Bunun üzerine herşeyini Viyana surlarının önünde bırakan Kara Mustafa Paşa, askerleriyle beraber Belgrad'a doğru çekildi. Geride kalan ne varsa Viyana'yı kurtaran Polonya Kralı Sobiesky'nin oldu. (bugün Topkapı'da bile bulunmayan bazı parçalar Polonya müzelerinde sergilenmektedir.)

  Bu sırada ilginç bir olay yaşandı :

  Hazinelerin yanında çuvallar dolusu çekilmemiş kahve bulunmaktaydı. Kahve çekirdeklerini gören Avusturyalılar, gördükleri çekirdekleri başka bir şey zannederek, "Türkler meğerse keçi pisliği yerlermiş" dediler ve kahve çekirdeklerini imha etmeye çalıştırlar. Daha önce Osmanlı topraklarında yaşamış bir Viyanalı'nın kahve çekirdeklerini farketmesi ve Avusturyalılara tanelerin ne işe yaradığını anlatması sonucunda Avrupalılar kahveyle tanışmış oldular.
   
 2. 29 Haziran 2007
  Konu Sahibi : EU2
 3. Crescenttr

  Crescenttr Annesinin Keçisi :) bir de noktası :) Üye

  Katılım:
  26 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.374
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Evet KAhveyi biz bulduk biz dağıttık ama yine başkaları sahiplendi :)
   
 4. 29 Haziran 2007
  Konu Sahibi : EU2
 5. BenTulis

  BenTulis KURŞUN KALEM Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  720
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  108
  Beyhanım e**k hoşaftan ne anlar? Keçi pisliği ha? Komikti vallahi! Of,canım mis gibi köpüklü kahve istedi şimdi.Gideyim de eşcağızımla karşılıklı bir höpürdeteyim,bu arada güzel paylaşım,sağol canım.