avukat arkadaşlar miras kanunu konusunda bir sorum var yardım edermisiniz

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve semaveela tarafından 7 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    7 Haziran 2009
    Konu Sahibi : semaveela
  1. semaveela

semaveela hayallerim doğdu Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    merhabalar öncelikle durumu şöyle özetlemek istiyorum benim annem babamın 2. evliliği ve ilk evliliğinden 2 kızı var.annem 10 sene önce bir arsa aldı arsa annemin üzerine ve biz annem ve babamdan olan 4 kardeş (ilk evliliğinden olan 2 kız hariç) o arsa üzerine apartman yaptırdık henüz bitmedi ben şu anda annemlerin üst katında oturuyorum alt katta annem ve babam benim üstlerim inşaat halinde biz dört kardeş katların paylaşımı konusunda hiçbir anlaşmazlık yaşamıyoruz ama bir sorunumuz var babamın diğer iki kızı allah gecinden versin vefat etmeleri durumunda annemin olan bu binadan pay alabileceklermi???
    biz kesinlikle paylaşmak istemiyoruz çünkü tam 10 yıldır çalıştığımız varımız yoğumuz altınlarımız herşeyimizi 4 kardeş bu binaya döktük onları tanımıyorum bile bu kadar emeğimizi tanımadığım kişilerle paylaşmak istemiyoruz annemde razı değil
    hakları varmı?
    bu durumda ne yapabiliriz?
    bina bitmediği için henüz iskan alamadığımızdan dairenin tapularınıda alamadık?
    lütfen bu konu hakkında bilgisi olan avukat arkadaşlar yardım ederseniz sevinirim a.s. a.s. a.s. a.s.

Son düzenleyen: Moderatör: 28 Ekim 2010
  2. 7 Haziran 2009
  3. semaveela

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    bu arada eksik yazmışım babamın ilk evliliğinden 2 kızı var arsa annemin biz annem ve babamdan 4 kardeşiz o 2 kız kardeş annem ve babamın evlliği süresince bizimle hiç ikamet etmediler anneleri ölünce dedeleri almış ve büyütmüş

4. 7 Haziran 2009
  5. glsh85

glsh85 Guest

baba ölurse anne 1/4 mıras payını alır gerı kalan mıras cocuklara paylastırılır.

arsa annenın uzerıneyse ben sanmıyorumm pay alabılceklerını ...

6. 7 Haziran 2009
  7. semaveela

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    teşekkürler arsa annemin acaba ben şu an oturduğum dairenin kat irtifakını alabilirmiyim iskan alınmadı henüz
    yani direk alamazlar onu biliyorum aslında ama mahkeme filan dava açabilirlermiki sonuçta annem bu arsayı kendi çalıştığı ve babasından kalan arazisinden gelen parayla aldı

8. 7 Haziran 2009
  9. semaveela

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    başka bilgisi olan arkadaşlar bana net bir bilgi lazım yardımcı olursanız sevinirim

10. 9 Haziran 2009
  11. semaveela

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    yaa kimse yokmu bilen :1no2:

12. 10 Haziran 2009
  13. denizkxixzxixl

denizkxixzxixl o bir bücür cadı Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    canım öncelikle belirsiz bir konu hakkında soru soruyorsun.
    miras konusunda öncelikle kimin kime mirasçı olduğu önemli. bu durumda anne veya babanın allah gecinden versin ama hangisinin diğerinden önce öldüğüyle alakalı. baban önce vefat ederse zaten annene mirasçı olamayacağından diğer kızları annene ait arsada hak sahibi olamaz. ama annen önce ölürse baban annene mrasçı olacağından daha sonra baban öldüğünde kızlarıda babana mirasçı olur. umarım anlatabilmişimdir. yani şu an farazi bişeyler söylemek doğru olmaz.

14. 10 Haziran 2009
  15. semaveela

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    canım sağol cevabın için bende öyle tahmin etmiştim peki bunu önlemenin bir yolu olabilirmi biten daireleri iskan almadan kat irtifakını alabilirmiyiz üzerimize annemde vermek istiyor ama bu durum çok karışık bi türlü aydınlanamadık

16. 11 Haziran 2009
  17. denizkxixzxixl

denizkxixzxixl o bir bücür cadı Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    iskan ruhsatı almadan olmaz canım maalesef.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.