avukat arkadaşlar yardım edebilir mi?

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve rxuxyagibixsxeker tarafından 5 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

5 Temmuz 2010
    Konu Sahibi : rxuxyagibixsxeker
  1. rxuxyagibixsxeker

rxuxyagibixsxeker Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    merhaba arkadaşlar

kız kardeşim 3 yıllık evliliğini bitiriyor .eşi türlü bahaneler uydurup ayrılma aşamasına getirdi evliliği.hepimiz şoktayız böyle bir insan değildi çünkü.benim sorum;bu boşanma davasıyla ilgili hiç bilgimiz yok .daha açılmadı onların açmasını bekliyoruz.mal paylaşımı nasıl olcak?eşinin üzerine evlilikte alınmış bir araba,babası şirketin yarısını onun üzerine yapmış benim kardeşimin üzerinede babamın 4-5 milyarlık arabası var.biz nasıl davranmalıyız.kardeşim haklarını alabilirmi,?

2. 7 Temmuz 2010
  3. denizdim

denizdim Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba
    evliliğin tek taraflı bitirilmesi öyle kolay ve çabuk olacak bir durum değildir.medeni kanuna göre evlilik sırasında edinilen para ve malların tamamı karı ve koca için ortak para ve mallardır.dava veya ayrılık aşamasında devredilmesi ve ya satılması birşey değiştirmez kızkardeşiniz istemediği sürece boşanmanın gerçekleşmesi kolay değil.yapmanız gereken öncelikle kardeşinizin boşanmak isteyip istemediğine karar vermesini sağlamanızdır.bu karar verildikten sonra anlaılarak boşanma para ve malların paylaşımı süreci kısaltır.fakat boşanmak istemiyorsa ayrı yaşamaya başladılarsa hemen tedbir nafakası için başvuru yapabilir öncelikle.kanunlarımız kadınlara bu konuda oldukça kolaylık sağlamaktadır.aile bütünlüğünün bozulmaması en büyük temennidir ama olacaksa bu süreci en zararsız biçimde atlatmak için inatlaşmamak en doğru karardır.kızkardeşinizin hakkında hayırlısını diliyorum sevgilerimle.

4. 22 Nisan 2011
  5. avukatistanbul

avukatistanbul Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    61
    kızkardeşinizin davada boşanmada kusurlu tarafın eşi olduğunu ispatlaması zorunlu
    mal paylaşımında evlilik sırasında edinilen malların yarısını talep edebilir
    şartları varsa nafaka ve tazminat talep edebilir