Avukat arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve Exorcist tarafından 8 Şubat 2009 başlatılmıştır.

8 Şubat 2009
    Konu Sahibi : Exorcist
  1. Exorcist

Exorcist Pantolonlu Bulut Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    286
    bir süredir yolunda gitmeyen evliliğim artık tamamen bitmiş durumda eşim 1 aydır evde kalmıyor görünüşe göre boşanma kesin, söylediğine göre eşim otelde kalıyormuş bu ne kadar doğru bilmiyorum tabiki bir tanıdığımız bir kaç bir bayanla gördüğünü söylüyor ama bunun ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum

eşim kadrolu öğretmen ben de öğretmenim ama kadrolu değilim ücretli çalışıyorum yani sürekli bir maaşım yok öğrenmek istediğim boşanma halinde eşimden neler talep edebilirim nafaka alabilir miyim? alabilirsem yaklaşık ne kadar olur? onun dışında eşimden maddi olarak neler talep edebilirim? bu konularda bana bilgi verebilirseniz çok sevinirim

2. 13 Şubat 2009
  3. 123bebeto

123bebeto Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    canımcım geçmiş olsun ben avukat değilim ama bildiğim kadarıyla cevaplamak istedim. eşin boşanma davası açarsa açtığı sebebi kanıtlamak zorunda. örneğin şiddetli geçimsizlikle açarsa davayı bunu delillerle kanıtlamak zorunda şahitlendirmeli vede hakimi ikna etmeli kendinin kusursuz yada daha az kusurlu oldugunu v.b. örneğin terk nedeniyle açamaz çünkü kendisi terk etmiş evi.sizin bu mahkeme olayı rahat 5 yılı bulur. nasılmı. eğer sen ben istiyorum eşimi ve seviyorum dersen vede eşin senin kusurlu oldugunu kanıtlayamazsa ( temizlik. hakaret. cinsel yaşam gibi birçok sebeb var) mahkemesi red edilir.mahkeme süresi rahat 5-6 ayı buluyor. red oldumuda 15 gün temiz süresi var. temize gitmezseniz karar kesinleştireceksiniz. karar kesinleştirme tarihinden itibaren eşin sana dava açamaz.( zina. kötü hayat sürme. başkasıyla evlenme v.b. gibi durumlar haricinde)3 sene sonra tarafların kusurluluklarına bakılmasın 2 tarafdan biri dava açabilir. fiili ayrılıga dayalı olarak. o taraf yani eşin kesin boşanır ama tazminat nafaka haketme olayın var. canım.

4. 13 Şubat 2009
  5. Exorcist

Exorcist Pantolonlu Bulut Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    286
    teşekkür ederim bir hukuk sitesinde okuduğuma göre eşim evden ayrıldığı için kusurlu taraf sayılıyormuş şu an bir tanıdıktan duyduğuma göre ev arıyormuş zaten başka bir ev tutup oraya taşınırsa evden ayrılan taraf olarak tamamen kusurlu olan o oluyo sanırım giderken evden ayrılma sebebi olarak aynen şu kelimeyi kullanmıştı kendisine karılık yapmadığım için böyle olmuş ama bunu nasıl ispatlayacak ki kaldıki bu tür şeyler için yalancı şahit bulmak da kolaydır yani mahkeme bunu nasıl değerlendirir bilmiyorum ben şu anda işsizim ve hiç bir gelirim yok üstelik evimde yok işe başlasam bile sezonluk çalışıyorum ve sigortam tam yatmıyo zaten eşimse devlet memuru her ay düzenli maaş alıyo bu durumda nafaka alırım gibi geliyo bana ama yinede bu konuda endişeliyim tabi

6. 8 Nisan 2009
  7. avukat1988

avukat1988 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    Merhabalar ben de bildigim kadarıyla size yardımcı olmak istiyorum.

1-)Öncelikle yazınızdan sizin bosanma davası acmayı düsünüp düsünmediginizi anlayamadım ama acmak istediginizi varsayarak yazıyorum.Türk hukuk sisteminde bosanma davası kanunda belirlenen birtakım nedenlere dayanılarak acılabiliyor.Eğer davayı siz acacaksanız mevcut durumunuza ve yazdıklarınıza bakarak söylüyorum bu davayı şiddetli gecimsizlik ya da terk nedeniyle acabilirsiniz.
    2-)Bunların dısında eslerden birinin zina yapması bir digerinin hayatına kast etmesi esine onur kırıcı davranıslarda bulunması yüz kızartıcı islerle ugrasması ese karsı kötü davranıs ve hakaret tutumları icinde olması eslerden birinin evlilikten sonra tedavisi mümkün olmayan bir akıl hastalıgına yakalanmıs bulunması da diger bosanma nedenleridir.
    3-)Terke dayalı boşanma davası acabilmeniz icin esinizin evi terk etmesinin üzerinden 4 ay gecmesi gerekli bu 4 aylık sürenin bitiminde siz mahkeme yoluyla esinize bir ihtar cektireceksiniz bu bir nevi eve dön cagrısı olacak ve bu cagrı samimi bir sekilde yapılacak sizin eve dön cagrısı amacıyla yaptıgınız ihtarın karsı tarafa ulasmasından itibaren 2 aylık süre icerisinde karsı taraf eve dönmezse terke dayalı bosanma davanız kabul edilecek ve dava süreciniz baslayacak.
    3-)Boşanma davası esnasında boşanma nedeniyle yoksulluga düsen taraf bu durumu ispat ederse dava devam ettigi sürece tedbir nafakası dedigimiz bir nafaka alabilir.
    4-)Boşanma neticesinde esinizden nafaka alabilmeniz icin 2 kosul gerekli birincisi kusurunuz esinizin kusurundan daha agır olmayacak ikincisi de bosanma neticesinde yoksulluga düsmüs olacaksanız bu yoksulluktan kasıt ele güne muhtac olmak degil tabiki sadece bosandıgınız icin maddi durumunuzda azalma olması kast ediliyor.
    5-)Boşanma neticesinde ugradıgınız maddi kayıplar icin esinizden maddi tazminat talep edebilirsiniz.Örnegin evli oldugunuz sürece mesleginizi yapmadınız ya da calısmadınız evlenmeseydiniz calısacaktınız yani evlilik sizi maddi kayıba ugrattı bu kaybınızı esinizden talep edebiliyorsunuz.Ancak maddi tazminat alabilmeniz icin sizin kusursuz ya da daha az kusurlu taraf olmanız gerekiyor.
    6-)Aynı sekilde eger bosanma sonucunda manevi degerleriniz kisiliginiz onurunuz saygınlıgınız vs. zedelenmisse ya da evlilik sırasında bu tarz durumlara maruz kaldınızsa manevi tazminat isteyebilirsiniz.Ancak manevi tazminat Türk hukuku acısından matah bir meblag degildir özellikle maddi tazminatla karsılastırdıgımızda.
    7-)Son olarak esinizle ortak cocuklarınız varsa ve velayetini siz alırsanız cocuklarınızın bakım gözetim ve diger masrafları icin esinizden iştiraf nafakası alabilirsiniz.

Sormak istediginiz baska birsey olursa özel mesaj atarak bana ulasabilirsiniz.Geçmiş olsun..