Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve tuse tarafından 30 Mart 2008 başlatılmıştır.

30 Mart 2008
    Konu Sahibi : tuse
  1. tuse

tuse Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bubölüme herkes her soruyu avukat arkadaslara sorabilirler.

AVUKAT ARKADASLAR SORULARIMIZA CEVAP VERIRSENIZ VE BIZLERI AYDINLATIRSANIZ MADUR KADINLARIMIZA COK YARDIM ETMIS OLACAKSINIZ.MÜKAFATINIZ ISE SADECE ICTEN YÜREKTEN YAPILAN DUALARDIR:NEDEMISLER KIMININ PARASI KIMININ DUASI
  2. 30 Mart 2008
  3. tuse

tuse Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ilk sorumu ben sorayim.almanyada yasayan 21 yillik evli bir arkadasimin esi arkadasima konsoloslukta bosanma oldugu taktirde mal varliklarindan ve bankadaki birikimlerinde hic bir pay istemeyecegine dair imzali noter tastikli bir belge aldirttirmis tabiki büyük bir baski altinda kendileri oldukca varlikli bir aile.simdi arkadasim bu belgenin iptalini istiyo suan kocasi askerde.acaba bu belgenin iptali sözkonusu olabilirmi kocasi askerde iken bu belgeyi geri almak istiyo.bana yardimci olursanin cok sevenirim arkadasimin adina allah simdiden sizden razi olsun.tesekkürler
  4. 30 Mart 2008
  5. Acil Servis

Acil Servis Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bende 2. sorumu sorayım :) bende eski patronumdan aldığım 2 aylık çek var fakat biraz gıcık ayrıldık şimdi ben bankaya gidip alamadığımda karşılığı yok yazdırırsam diye rızam hilafım dışında... teranesi yapacak biliyorum çünkü hep yapıyor ama bu ben ve benım gibi iyi niyetli alıcıları zorda bırakıyor. bu talimatı verse bile ben geçikme alabilir miyim? çeki veznede yazdırdıktan sonra yapacağım işlemler nedir? yanı talimata takılmadan paramı almak yada alamazsam karşılıksız yazdırmak isitorum benı bekletmesini yada hep yaptığı gibi bu talimatla geçiştirmesini istemiyorum...
  6. 31 Mart 2008
  7. serenn

serenn Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Canım anladığım kadarıyla arkadaşına mal ayrılığı sözleşmesi imzalatmışlar, bu durumda evlilikten sonra kazanılan tüm mallar kimin üstüneyse ona ait oluyor, diğer taraf bu mallar üzerinde hak iddia edemiyor. Eğer bu sözleşme karşılıklıysa geçerli olur, arkadaşın mal talep edemez ama arkadaşın tek taraflı bir taahhütte bulunduysa bu geçersizdir, boşanma davası sırasında mal paylaşımına, hangi mal üzerinde ne kadar hak talebinde bulunabileiceğine hakim karar verir. Ama bu belgenin iptali söz konusu değil, dediğim gibi eğer tek taraflıysa geçersiz olur, boşanma olursa ileride karşı taraf bu belgeyi ileri süremez.
  8. 31 Mart 2008
  9. serenn

serenn Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Tam anlayamadım yahu. 2 aylık çeki süresini beklemeden hemen bankaya ibraz edip karşılığı yoksa arkasını mı yazdırmak istiyorsun?
  10. 31 Mart 2008
  11. Acil Servis

Acil Servis Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yok ya vaktini beklicemde dediim gibi gıcık ayrıldık diğer çeklerinide yazılamasın diye hep o talimatla duruduruyo akıllı, banada aynı şeyi yapacak o yuzden önlem almak istedim... karşılıksızdır kaşesinden sonra elimdeki çekle avukata mı gitmeliyim, ne yapmalıyım die soruyordum...tabi bana o hainliği yapmazsa sorun yok

bu rızam hılafım çok gıcık bi uygulama olmuş çalışırken görüyordum bazı alacaklılar mağdur oldu hep, halbuki bunu sürekli yapanların tesbit edilip bi yaptırım almaları şart
  12. 31 Mart 2008
  13. gxuxlcee

gxuxlcee Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Bankaya ibraz ettiğinde karşılıksız çıkarsa,banka alacağın ibraz tarihinde bankada hazır edilmediğine dair şerh düşsün çeke.Bundan sonra da siz isterseniz çeki icraya koyablir aynı zamanda c.savcılığına karşılıksız çek düzenlemesinden dolayı patronunuz aleyhine şikayette bulunabilirsiniz.İcraya koymak ve savcılığıa şikayet için ibraz tarihinden itibaren geçerli olan 6 aylık süre var.Bu altı aylık süre geçince savcılığa şikayette bulunamazsınız çek te kambiyo senedi olma özelliğini yitirir.Çek adi senet hükmünü alır.Sevglera.s.
  14. 31 Mart 2008
  15. serenn

serenn Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Gülce dediğin doğru canım. Ama sanırım bu çeki veren kişi, çek rızam hilafına elimden çıktı diye bankaya talimat verip ödeme yasağı koyduruyor, çeki bankaya götüren kişi de parasını alamıyor. Bu durumda banka çekin arkasına karşılıksız kaşesi basmaz, ödeme yasağı var der, sizin yapmanız gereken şey bankaya gidip çeke ödeme yasağı koydurduğunu öğrendiğinizde çekin arkasına ödeme yasağı nedeniyle çek ödenmemeiştir kaşesini bastırmak, banka bunu basmak zorunda ama bazen bankalar müşterilerini mağdur etmemek için bunu basmıyor, siz ısrar edin mutlaka bu ibareyi bassınlar, ondan sonra yapılacak şey, bir avukata giderek çeki icraya koymak.
  16. 31 Mart 2008
  17. gxuxlcee

gxuxlcee Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    hımm şimdi anladım canım, arkadaşın ne demek istediğini ben anlayamamıştım tam olarak.Teşekkür ederim serencim
  18. 31 Mart 2008
  19. serenn

serenn Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    rica ederim canım sen de sağol.