avukat arkadaslardan,yada bilgisi olanlardan yarııım:(

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve elif_love tarafından 3 Şubat 2009 başlatılmıştır.

3 Şubat 2009
    Konu Sahibi : elif_love
  1. elif_love

elif_love Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    :a015: merhabalar benim eşimle evlendiğim günden beri hep sorunlarım vardı.şimdi ayrıldık ama henüz dava acılmadı.kızım 15 aylık.bosanmak değil ama kızımı alma gibi bi sansı varmı acaba?kız cocuk babaya erkek anneye derler dogrumudur?lütfen bana cvp verirseniz eger cok mutlu olacagım.ankarada olan ve bana yardımcı olabilecek bir avukatta bulabilirsem cok sevinirim...

2. 3 Şubat 2009
  3. Advocate

Advocate Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    76
    merhabalar durumunuz adına üzgün olduğumu belirtmek isterim umarım sizin için enhayırlı yola iletir Allahım sizi. KIzınızın henüz çok küçük olması sebebiyle mahkeme kızınızısizden almaz ancak kızınıza bakamayacak durumda olmamanız gerekmektedir maddi ve manevi olarak bunun aksi sşz konusu ise içiniz geyat rahat olsun kızınız sizinle kalıcaktır.

4. 7 Şubat 2009
  5. elif_love

elif_love Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    su an calısıyorum annemle beraber kalıyorum.ben calısırken annem bakıyor.Allaha sükür maddi olarak kızıma yetecek durumdayım.insallah dediğiniz gibi alamaz kızımı benden.peki herhangi bir yas sınırı varmı acaba?yani su yastan sonra alabilir diyebileceğiniz bir yas varmı ve erkek anneye kız babaya diye bişey varmı acaba hukukta?

6. 13 Şubat 2009
  7. edenizzz

edenizzz Ne Mutlu Türküm Diyene! Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    kız babaya , erkek çocuk anneye diye bir şey kesinlikle yoktur hukukçu eşi olarak söylüyorum. annenin yaşam koşullarına bakılarak verilir ve genelde istisnalar hariç küçük çocuklar anneye verilir

8. 8 Nisan 2009
  9. avukat1988

avukat1988 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    Bu konuda dogru bilinen yanlıslara deginmek istiyorum..
    1-)Kız cocuk anneye erkek cocuk babaya verilir.YANLIŞ
    Çocukların velayeti esnasında hakimin kıstas aldıgı etken cocugun bedensel ve ruhsal gelisimi bakımından en iyi ortamı saglayacak olan tarafa verilmesidir yaşı kücük olan cocuk anneye verilir diye herhangi bir kanun maddesi yoktur ancak kücük yastaki cocukların annenin bakımı ve gözetimine duydugu ihtiyacın yogunlugu göz önüne alınarak hakimlerin kücük cocukların velayetini anneye verdigi sıklıkla görülen bir durumdur.
    2-)15 aylık cocugunuzun velayetinden bahsetmissiniz yukarıda saydıgım nedenlerden dolayı cok büyük bir ihtimalle hakim cocugunuzun velayetini size verecektir bunun aksi ancak ve ancak sizin kötü bir hayat sürmeniz(maddi olarak degil ahlaki bakımdan) veya akıl hastalıgı vs. gibi nedenlerle cocugunuza bakacak düzeyde olmamanız durumunda gerceklesir.
    3-) Advocate arkadasıma katılmadıgım bir nokta var o da sudur ki sizin calısıp calısmamanız gelirinizin olup olmaması vs. cocugunuzun velayetini almanıza etki etmez cünkü baba zaten velayeti elinde bulunduran anneye cocugu icin iştirak nafakası adını verdigimiz parayı ödemek durumundadır yani baba cocugun bakım gözetim vs. diger masraflarına zaten katılacaktır cocugu yanında olsa da olmasa da eger bunun aksi olsaydı ev hanımı olan hicbir kadın cocugunun velayetini alamazdı ama takdir edersiniz ki günümüzde calısmadıgı halde cocuklarının velayetini elinde bulunduran bircok bosanmıs anne var.

Sormak istediginiz baska birsey olursa bana özel mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.Çocugunuzla birlikte mutlu günler gecirmeniz dilegiyle..

10. 20 Mayıs 2009
  11. axsxina

axsxina Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106

peki anne çalışıyor olsa yine de çocuğu için nafaka alabilir mi?