avukat arkadaşlarımdan boşanma için önerileri bekliyorum

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve boxsxver tarafından 6 Eylül 2008 başlatılmıştır.

6 Eylül 2008
    Konu Sahibi : boxsxver
  1. boxsxver

boxsxver Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    avukat arkadaşlarım size önce durumu anlatayım sizden de öneri ve cevaplarınızı bekliyorum
    25 eylülde eşim tarafından şiddetli geçimsizlik bahanesiyle açılan bir boşanma davam var ama sebep bu değil tabiki aldatma
    bana göre kanıt olarak kullnabileceğim şeyler şunlar
    1.elimde eşim tarafından yapılan bir msn görüşmesi kaydı var
    2.diğer kadının şu an kapatılmış olan tel nosunu biliorum
    3. annem bize gelip kaldığında eşimin eve gelmediği birgünün sabahında boynunda morlukla eve geldi ve bunu annem gördü

şimdi bunları mahkemede nasıl kullanabiliriz diye sizlere sormak istedim

avukatım var kayıtları ona verdim. annem şahit olacak
    maddi manevi tazminat istedim 10 bin ytl. 1 yaşında bebeğim var ve çalıştığım için bakıcı tutacağım bebek için 750 ytl nafaka istedim . kendim içinde 250 ytl istedim bilyorum çalıştığım için vermezler ama yinede istedim:)
    arabamız var ama onun üstüne 2003 te evlendik bu arada yasadan yaralanabilorum sanırım ama arabanın kredisi henüz bitmedi 1 yıl var bu arada satarsa ne olur ?araba üstüne bankadan sonra 2. bir haciz konulabilirmi benim için
    bu arada ben boşanmayı istiyorum ama davanın da biraz uzamasını istiyorum bu konuda ne yapabilirim??

şimdiden cevaplarınız için teşekkürler başka önerileriniz varsa onlarıda bekliyoruma.s.

2. 6 Eylül 2008
  3. edda1985

edda1985 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    146
    avukat değilim ama boşanmanıza walla üzüldüm :KK43:(((

4. 7 Eylül 2008
  5. boxsxver

boxsxver Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bana yardım edecek avukat arkadaşlar nerde :) umarım birileri okur bu konu başlığını:)

6. 7 Eylül 2008
  7. ela_ela

ela_ela Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Öncelikle geçmiş olsun, durumuna üzüldüm canım.. Evlilik birliğinin çiflere yüklemiş olduğu en temel yükümlülüklerden birisi de dadakat yükümlülüğü, sanırım eşin buna aykırı davranışlar sergilemiş.. Sende boşanmayı istiyorsun,ama bunu karşı tarafın açmış olduğu davayı kabul ederek değil, eşinin kusurlu davranışları nedeniyle evlilik birliğinin sarsıldığını ileri sürerek ve ispatlayarak yapıcaksın.. Zaten bu durumda dava otomatikman uzar.. Çünkü kimin kusurlu davranışları ile evlilik birliğinin sarsıldığının tespiti gerekir.. Çünkü bu tazminat hususunda önemli..

Elinizde bulunan delillerle, eşinin evli ve çocuk sahibi olduğu halde başka biri ile duygusal ve cinsel ilişkisi olduğunu isptalamaya çalışacaksınız.. Eski telefon numarası kapatılmış olsa bile, eskiye dönük sim kart çözümleri alınabilir.. Böylece arayan ve aranılan numaralar ve mesajların içeriği saptanabilir, buradan birşeyler çıkartılabilir..

Çalışman karşılığı almış olduğun para geçimini idare ettirmene yeterli ise ve eşinin fahiş bir kazancı yoksa nafaka talebin reddedilir, ancak kazançlarınız arasında onun lehine bir oransızlık varsa cüzi de olsa nafaka bağlanabilir, bunu hakim takdir eder..

2003 yılında evlendiğiniz için yeni MK uygulanır hakkınızda.. Eğer mal rejimi sözleşmesi yapmamış iseniz, edinilmiş mallara katılma rejimi geçerli kabul edilir.. Yani evlilik süresince alınan şeylerde hakkınız olur.. Araç üzerine haciz konulamaz bu aşamada.. Çünkü ancak evliliğin sonlanması halinde mal paylaşımı gündeme gelir.. Tedbiren devrinin önlenmesi için trafik kayıtlarına şerh düşülebilir.. Ama zaten banka ipoteği olduğu için devir yapılamaz.. ancak dava tarihinden önce kredi borcu bitecek olursa trafik kayıtlarına şerh düşürtmenizde fayda var.. Aynı şeyi varsa eviniz içinde yapabilirsiniz..

Bebeğinizin yaşı küçük olduğu için muhtemelen velayeti size verilir.. Onun için iştirak nafakası alma hakkınız var.. Nafaka miktarı çocuğun yaşına, ihtiyaçlarına, sizin ve karşı tarafın gelir durumuna göre belirlenir..

Sevgiler....

8. 7 Eylül 2008
  9. boxsxver

boxsxver Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    çok teşekkür ederim avukat arkadaşım bu arada eşimde bende memuruz eşim 2100 bende 1200 ytl kazanıyoruz sizce 1 yaşındaki çocuğum için istediğim nafaka uygunmu (biliyorum o kadar vermeyecekler ama) birde kendim için 10 000 ytl maddi manevi tazminat istemiştim bu sadece aldatmayı ispat edersem mi bana verilir şimdiden teşekkürler cevaplar için

10. 8 Eylül 2008
  11. ela_ela

ela_ela Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Özeline cevap yazdım.. Sevgiler...

12. 12 Eylül 2008
  13. ecrin.2008

ecrin.2008 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    108
    Hukuk ile ilgili forumlari cogunu okudum ve gördügüm kadariyla herkese yardimci olmaya calismissiniz.Bildigim kadariyla ve tanidigim avukatlari ( onlarla olan hukuksal deneyimlerimi ) de göz önüne alirsak,sizlerin danisma ücretleriniz var yasal olarak.Fakat siz anladigim kadariyla avukatligi meslek olarak görüyor ve severek yapiyorsunuz.Degerli vaktinizi ayirip insanlara yardimci olmaya calisiyorsunuz.Bundan dolayi forumdaki yardimci oldugunuz herkes adina ben de size tesekkür etmek istedim.

Son düzenleme: 6 Kasım 2008
  14. 20 Eylül 2008
  15. boxsxver

boxsxver Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    beni belki burada görürsünüz işl çünkü avukat arkadaşlara soru kısmından bana hala cevap gelmedi bende buraya taşıyayım dedim sorumu umarım cevap alabilirim

......mrb arkadaşlarım ben daha öncede başlık açmıştım boşanmamla ilgili 25 eylül de davam var eşim açtı sebep şiddetli geçimsizlik ama gerçek sebep aldatma daha önce ayrılmaya karar vermiştim ama son günlerde rahmetli ( gerçekte öyle değilde ben öyle diyorum artık) eşim son derece bassitleşti ve ben boşanmayıpp onu süründürmek istiyorum avukatım zaten verdiği dilekçeyle davasının red edileceğini söylüyor
    benim sorum şu ilk davada boşanmayı istemiyorum deyip aynı zamanda da aldatma ile ilgili kanıtları ve şahitleri kullanabilirmiyim yoksa sadece boşanmayı istemiyorum mu demem lazım nafaka bağlanmasını talep edebilirmiyim tazminat isteyebilirmiyim
    şimdiden cevaplar için teşekkürler .......

16. 21 Eylül 2008
  17. ela_ela

ela_ela Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Hukuk ile ilgili forumlari cogunu okudum ve gördügüm kadariyla herkese yardimci olmaya calismissiniz.Bildigim kadariyla ve tanidigim avukatlari ( onlarla olan hukuksal deneyimlerimi ) de göz önüne alirsak,sizlerin danisma ücretleriniz var yasal olarak.Fakat siz anladigim kadariyla avukatligi meslek olarak görüyor ve severek yapiyorsunuz.Degerli vaktinizi ayirip insanlara yardimci olmaya calisiyorsunuz.Bundan dolayi forumdaki yardimci oldugunuz herkes adina ben de size tesekkür etmek istedim.[/QUOTE]

Evet canım yasal danışma ücreti var ama ben birkez olsun bunu almadım.. Belki haksız rekabet yaratmak olarak görülebilir bu durum ama olsun.. Ben bu mesleği parasal kaygılarla yapmıyorum ki şeker.. İnsanlara yardımcı olmak hoşuma gidiyor.. Tespitin ve yorumların için bende sana teşekkür ederim..

18. 21 Eylül 2008
  19. ela_ela

ela_ela Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Açılan davaya cevap olarak boşanmayı istemiyorum demiceksin canım.. Davacının açmış olduğu davasının reddini, kendi açmış olduğun davanın kabul edilerek boşanmaya karar verilmesini isticeksin.. Ne farkı var deme, çünkü onun açtığı davayı kabul etmeyerek evlilik birliğinin iddia edildiği gibi senin tarafından değil, iddia ettiğin gibi O'nun tarafından sarsıldığını ileri sürmüş olacaksın yani.. Tazminat kusur durumuna ve oranına göre belirlenir..