avukat bir arkadaştan bilgi almak istiyorum.ltfn.

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve BenCanis tarafından 9 Şubat 2009 başlatılmıştır.

9 Şubat 2009
    Konu Sahibi : BenCanis
  1. BenCanis

BenCanis Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben yaklaşık 2000 yılında özel bir şirkette çalışmaya başladım.5 yıla yakın çalıştıktan sonra hamile kaldım doktor tavsiyesi ile işten ayrıldım.ayrılırkende hamilelik sonrası tekrar işe döneceğim diye kararlaştırılmıştı.daha sonra bebeğimi düşürdüm ve defalarca başvuru yaptığım halde iş ten bir cvp gelmedi.gelmediği gibi 5 yıl gibi bir süreninde tazminatını almadım.işin özü ya tazminatımı yada işimi geri istiyorum bunu nasıl yapabilirim.yardım edin ltfn.bu işe çok ihtiyacım var.

2. 9 Şubat 2009
  3. yelyel

yelyel Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    İşten ayrılırken istifa dilekçesi verdiyseniz tazminata hak kazanamazsınız.Bu durumda işe iadede söz konusu da olmaz İşten ayrılırken nasıl bi yol izlediniz.

4. 11 Şubat 2009
  5. BenCanis

BenCanis Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    teşekkür ederim ilgilendiğiniz için öncelikle.bu işlerle bölge müdürleri ilgileniyordu.durumumu anlatıp yıllık iznimi kullanmak istediğimi söyledim.oda istersen istifa dilekçesi yazıp doğumdan sonra tekrar döneceğinide ekleriz istifana dedi.rahat bir hamilelik geçir dedi.banada mantıklı geldi ve öylelikle işten ayrıldım.

6. 11 Şubat 2009
  7. yelyel

yelyel Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    istifa dilekçenizde sebep olarak ne gösterdiniz.doğumdan sonra sizi işe alacaklarına dair bir yazıyı düzenledilermi sizin ve onların imzaları mevcutmu.Şayet istifa dilekçesindeki belirttiyseniz bile hamilelikten ötürü ayrılıyorum şeklinde beyanda bulunduysanız dahi tekrar sizi işe başlatma olasıkları zor.fakat size herhangi bir taahütname verdilerse ozaman işler değişir.Çalışanlara hamilelik veya doğum nedeni ile işten ayrıldıklarında (istifa), yeniden işe dönebilmelerine yönelik herhangi bir yasal hak düzenlenmiş durumda değildir. Böylesi bir talepte bulunulması halinde, çalışanın aynı işyerinde çalışmaya başlayabilmesi, işverenin talebi kabul etmesi ve tarafların karşılıklı olarak yeni bir iş sözleşmesi düzenlemesi ile mümkün olabilecektir.fakat işveren hamilelik nedeniyle işçisini işten çıkaramaz.İK18-d

8. 11 Şubat 2009
  9. denizbaris

denizbaris Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    İstifa etmenize gerek yoktu ki, doktrunuz çalışmanızı uygun bulmadığına dair rapor hazırlayabilirdi. Hamlelik nedeniyle rapor aldığınız andan itibaren de işveren sizi işten çıkaramaz. Bölge müdürü sizi oyuna getirmiş. Keşke başkalarına da danışsaydınız. Yani, buraya yazdığınız gibi o zamanda yazsaydınız size bilgi veridik. Karşılıklı olarak imzalanmış işverenin sizi tekrar işe alacağına dair bir taahhüt yoksa maalesef ama kendinz istifa ettiğiniz için tazminatınızı da alamazsınız, işe iadeden de yararlanamazsınız.

10. 12 Şubat 2009
  11. BenCanis

BenCanis Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    cevaplarınız için teşekkür ederim.sanırım dediğiniz gibi oyuna geldim.o anki bunalım ve dalgınlığımdan istifade ettiler.planlı bir hamilelik değildi çünkü.benimde bilgisizliğimden herkese güvenmemden başıma geldi bu olay.aslında bebeğimi kaybettiğimi anlatmıştım sonradan oda istediğin zaman başlıyabilirsin demişti.bende eşimin işi marmaristeydi ve orda artık kalamıcamız için memlekette başlamak istediğimi söylemiştim olur demişti.burdada 3 kez başvuru yaptığım halde hep olumsuz döndüler bana.burası ordan ayrıldığın için marmariste başlaman gerekiyor dedi.orayı aradığımda ise farketmez ordada başlayabilirsin dediler.kısacası beni kandırdılar.şu an marmarise gidip başlama imkanımda yok.başlasam bile kimbilir kaç ayda buraya gelirim onunda garantisi yok.çünkü bir oğlum var ve her hafta sonu gidilip gelinecek bir yolda değil.üstelik haftada bir günde izin var o kadar.neyse tekrar teşekkür ederim.nede olsa özel şirket ancak torpilli olanlar şanslı oluyor.geçmişteki başarılarınız onlar için hiç önemli değil.hiç düşünmüyorlar bile.saolun

12. 12 Şubat 2009
  13. yelyel

yelyel Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    üzülmeyin aslında iş kanunu daha çok çalışanların lehine olan bi kanun haklarınızı iyi öğrenin.eğer sizin cvniz güçlüyse torpil olmasına gerek yokeminim iyi biyerde tekrar işe başlarsınız.ama üzülmeyin allah sağlık versin geçmiş olsun

14. 13 Şubat 2009
  15. BenCanis

BenCanis Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    yelyelcim herşey için çok teşekkür ederim.