Avustralya Kültürü

Konusu 'Yurtdışı Paylaşım Avustralya' forumundadır ve Kuzey tarafından 31 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  31 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Kuzey
 1. Kuzey

  Kuzey Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.039
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Avustralya Kültürü

  Avustralya modern sanatı, ortaya çıktığı toplum ve kıtadan dolayı çeşitlilik göstermektedir. Tarih öncesi çağlardan gelen dünyanın en eski gelenekleriyle, göçmen kültürlerin zengin karışımını yansıtır. Yerli ve yabancı sanatçılar Avustralya tarafından sunulan yeni imgelere kayıtsız kalmamışlar, bu yeni imgelerle sanatlarını ve kültürlerini uluslararası bir zemine taşıyarak Avustralya'nın modern sanatına yeni yaklaşımlar getirmişlerdir. Sanatın bütün dallarına Avustralya'da büyük önem verilmektedir.

  Bayrak

  [​IMG]

  Avustralya bayrağı üç farklı bölümden oluşur. Bunlar Common Wealth Star (İngiliz Uluslar Topluluğu yıldızı), Southern Cross (bayrağın üzerindeki haç) ve Union Jack'dir (sol üst köşedeki İngiliz bayrağı). Bayrağın fonu mavidir, sağ tarafta beş tane beyaz yıldız vardır. Büyük beyaz yıldızın adı Common Wealth Star'dır. Avustralya bayrağının üzerindeki İngiliz bayrağı ilk göçmenlerin kökenini simgelemektedir.

  Arma

  [​IMG]

  Avustralya, bir kanguru, devekuşu (emu) ve altın çiçek dallarını (golden wattle) içeren bir armayla da simgelenir. Bu semboller genellikle Avustralya'nın ulusal hayvanı, kuşu ve çiçeği olarak kabul edilmektedir. Ayrıca arma üzerinde, bütün eyaletlerin amblemlerinin bulunduğu bir kalkan bulunmaktadır. Avustralya'nın arması, onun varlığını ve otoritesini sembolize eder. Bu arma, resmi amaçlı kullanılmaktadır.

  Avustralya Tarzı Yaşam

  Farklı İnsanlar
  Kökleri Britanya'nın etkisiyle oluşan Avustralya kolonisi, iki yüzyılı aşkın bir sürede dünyanın her tarafından gelen göçmenlerin kültürel katkılarıyla dinamik, çok kültürlü bir dokuya sahip olmuştur. Bu kültürel farklılık, Avustralya'nın ulusal kimliğinin yapıtaşını oluşturmasının yanı sıra hızla değişen dünya karşısında en önemli dayanaklarından biri olmuştur. Bu farklılık ve kozmopolit kültür yapısı, Avrupalı ilk yerleşimciler, yerliler ve dünyanın her tarafından göç dalgalarıyla gelen özgün kültürlerin katkılarıyla oluşturulmuş ve yerleşik bir toplum yapısı kurulmuştur.

  Nesiller boyunca Avustralyalılar katılımcı, toleranslı ve kültürel açıdan çeşitli bir toplum oluşturma yönünde siyasal, yasal ve toplumsal programlar uygulamaya özen gösteren yönetimleri başa geçirmiştir.

  Ulusun sahip olduğu kozmopolit kültür politikası, özgürlükler vekısıtlamalar arasındaki dengeyi sağlamaktadır. Avustralyalılar sahip oldukları ifade özgürlüğü ve fırsat eşitliği gibi kavramlarla, beceri ve ustalıklarını geliştirip kullanma, kendilerini ifade haklarına sahiptir. Burada yaşayan halk Avustralya'ya karşı bazı görev ve sorumluluklara sahip olmasının yanı sıra kültürel miras ve inançları, demokratik kurum ve değerleri paylaşırlar ve herkesin kendi kültür ve inançlarını ifade edebilme özgürlüğüne inanırlar.

  Aborjinler ve Torres Strait Island Yerlileri
  Avustralya'ya yerleşen ilk insanlar yaklaşık 60.000 yıl önce Asya'dan göç etmişlerdir. Bu insanlar, Avustralya'da 200 değişik dil kullanan pek çok farklı kabile oluşturmuşlardır. Sonraki göçmenler bu yerleşimcileri Aborjin olarak adlandırmışlardır. Aborjinler, farklı mevsimlerde değişik yiyecek kaynaklarından yararlanmak için bir yerden diğerine göç eden göçebe avcılar ve toplayıcılardır. Torres Strait Island yerlileri ise hemen hemen 10.000 yıl önce ana karanın kuzeyinden gelerek buradaki adalara yerleşmişlerdir. Kültürleri Aborjinlerden farklıdır. Çünkü bunlar Malezya'dan gelmiş yerleşik bir kültürdür. Kanolarla denize açılarak komşu adalarla balık ve tarım ürünleri ticareti yaparlar.

  Aborjinler güçlü aile bağlarına sahiptir. Çoğu, atalarını bir çok kuşak öncesine kadar takip edebilir. Bizim üçüncü ya da dördüncü kuşaktan kuzen diyebileceğimiz kimselere karşı bile sorumluluk hissederler. Aralarından biri zor zamanlar geçirdiğinde bütün akrabalar etrafına toplanıp ona destek olur. Bu türlü bir yakınlık Abojinler arasında hala mevcuttur.

  Önyargılar

  Avustralya'nın yerli insanlarına dair uluslararası yaklaşım genellikle uzak ve göçmen gruplar üzerinde yoğunlaşır. Dolayısıyla Aborjinlerin ve Torres Strait Island yerlilerinin modern hayat tarzları gözardı edilerek Avustralya yerlileri denince göz önüne önyargılarla şekillenmiş, modern yaşam tarzından uzak topluluklar gelmektedir.
  Aslında yerliler Avustralya'nın bütün eyalet ve bölgelerinde, kırsal kesimde olduğu gibi yüksek derecede şehirleşmiş ortamlarda da yaşamakta, akademi, edebiyat, spor, sanat ve iş alanlarını da kapsayan pek çok alanda kariyer sahibi olmaktadırlar. Bu insanlar, kırsal bölgelerde ve maden alanlarında yaşayan yerli grupların gelişmenin her çeşidine karşı oldukları yönündeki yanlış düşünceye karşı da mücadele etmektedirler. Bölgesel ve toplumsal anlaşmalar kapsamında pek çok grup kendi topraklarında yer alan maden endüstrisi ve diğer endüstri kollarında kârın bir bölümünün kendi toplumlarına döneceği garantisi altında çalışmaktadır.