Avustralya'da Pasaport ve Vize Islemleri - Ögrenci Vizesi

Konusu 'Yurtdışı Paylaşım Avustralya' forumundadır ve Kuzey tarafından 31 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  31 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Kuzey
 1. Kuzey

  Kuzey Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2007
  Mesajlar:
  2.039
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Avustralya'da Pasaport ve Vize Islemleri

  Avustralya vatandaşı olmayan herkes (Yeni Zelanda vatandaşları hariç) Avustralya'ya giriş yapmak ve kalmak için geçerli bir vizeye/Elektronik Seyahat İzni'ne (ETA) sahip olmalıdır. Yeni Zelanda vatandaşları, Avustralya'ya vardıklarında giriş kapılarında vize alabilmektedirler.

  Vize; Avustralya elçilikleri ve konsolosluklar gibi Avustralya vize ofislerinden alınmaktadır Ayrıca, çeşitli ülkelerdeki seyahat acenteleri ve havayollarından da ETA formu şeklinde vize edinebilirisiniz.

  Lütfen şunlara dikkat edin:

  *

  Havayolları, geçerli vize/ETA ve pasaportu olmayan yolcuların uçaklarına binmelerine izin vermeyebilir.
  *

  Ziyaretçilere; uçak bileti, Olimpik ve Paraolimpik biletler almadan ya da Avustralya'ya girişle ilgili başka mali kararlar vermeden önce vize/ETA işlemlerini halletmeleri tavsiye edilir.
  *

  Vizeler/ETA'lar çeşitli şartlar dahilinde düzenlenmektedir.
  *

  Turistlerin Avustralya ziyaretleri boyunca çalışmalarına izin verilmez. Bu yasağa uymayan turistler cezalandırılmaktadır.


  VİZE TÜRLERİ

  Almanız gereken vize, Avustralya'da kalmak istediğiniz süre ve kalış amacınıza bağlı olarak değişmektedir:

  A) Kısa Süreli Kalış Vizeleri (3 aya kadar)
  a) Elektronik Seyahat İzni (ETA) vizesi
  b) Elektronik olmayan etiket vizeler (non electronic 'label' visa)
  i) Turist vizeleri
  ii) Kısa dönemli iş vizeleri


  B) Geçici İkamet Vizeleri (3 aydan fazla)
  a) spor
  b) medya ve film personeli
  c) eğlence/kültür
  d) WHM
  e) istihdam
  f) öğrenim


  A- Kısa Süreli Kalış Vizeleri ( 3 aya kadar)

  Avustralya, yukarıda belirtildiği gibi, iki tür kısa süreli ikamet vizesi vermektedir; Elektronik Seyahat İzni (ETA) ve Elektronik Olmayan Vize.

  a) Elektronik Seyahat İzni (ETA)
  ETA, Avustralya'da kısa süreli ikamet için elektronik olarak hazırlanmış bir izindir ve pasaporta, vize alındığını gösteren bir etiket yapıştırılmaz.

  ETA, seyahat düzenlemeleri esnasında anlaşmalı seyahat acentelerinden/hava yollarından elde edilebileceği gibi çeşitli ülkelerdeki vize ofislerinden de temin edilebilmektedir. ETA, aşağıdaki ülke pasaportları sahiplerine verilir :
  Andorra, Avusturya, Belçika, Brunei, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hong Kong, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Lichtenstein, Lüksemburg, Malezya, Malta, Monako, Hollanda, Norveç, Singapur, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan, İngiltere, ABD ve Vatikan.

  ETA, turizm ve kısa dönemli iş seyahatleri için alınabilmektedir. Turist ETA'ları ve kısa süreli-tek girişli iş ETA'ları, her hangi bir ücrete tabii değildir. Ancak uzun dönemli iş ETA'ları için ücret talep edilmektedir.

  b) Elektronik Olmayan Vizeler
  ETA onaylı bir pasaport sahibi değilseniz, normal bir vize edinmelisiniz. İki çeşit kısa süreli normal vize (etiket vizesi) vardır.

  a) Turist vizeleri- Bu vize, her bir ziyaret için 3 aya kadar kalış izni sağlamaktadır. Fakat bazı istisnai durumlarda, 3 aydan fazla kalmak için de turist vizesi alınabilmektedir. Turist vizesi, Avustralya'da çalışma izni vermez. Bu vize için, geri ödemesiz başvuru ücreti talep edilir.

  b) Kısa Dönemli İş Vizeleri - İş amaçlı geziler için Avustralya'da 3 aya kadar kalış izni sağlar. Bu vize, Avustralya'da düzenlenen toplantılara, konferanslara ve kısa dönemli bazı projelere ülkenizdeki işiniz adına katılmanıza da olanak vermektedir. Vize için, geri ödemesiz başvuru ücreti talep edilir.

  B- Geçici İkamet Vizeleri (3 aydan fazla)

  İş amaçlı ETA ve vize, çok kısa dönemli proje ve etkinlikler dahil bazı önemli faaliyetlere katılmak üzere Avustralya'ya gelmek niyetinde olanlara verilir. Bu başvurular, sadece 3 aya kadar olan ziyaretler için geçerlidir.

  Avustralya'da 3 aydan fazla kalmak isteyenler için, çeşitli geçici ikamet vizeleri vardır. Bunun için bir Avustralya kuruluşunun ya da iş vereninizin sponsorluğu gerekebilir. Geçici ikamet vizeleri, aşağıdakileri kapsamaktadır:

  a) sporcular; yarışmalarda, eğitim programlarında yer almak ya da antrenörlük yapmak üzere davet edilen, alanlarında ün kazanmış amatör veya profesyonel sporcular;

  b) Medya ve film personeli; Avustralya'ya belgesel ve reklam filmi hazırlamak için gelen fotoğrafçılar, muhabirler ve diğer profesyonel medya personeli;

  c) Kültür; eğlence endüstrisinde çalışanlar, kültürel olaylar ve etkinliklerle ilgilenen kişiler. Vize verilirken, bu sahada çalışan Avustralyalı iş adamlarını koruma ihtiyacı göz önüne alınır.

  d) Öğrenim; Onaylı (tescil edilmiş) kurslarda tam-süreli eğitim almak isteyen öğrenciler;

  e) WHM; Avustralya ile karşılıklı WHM anlaşması olan ülkelerden gelen ve Avustralya'da uzun süreli tatil yapmak ve masraflarını geçici işlerde çalışarak karşılamak isteyen gençler;

  f) İstihdam; İşverenlerin kaliteli personel bulabilmeleri ve geçici işçi yetersizliğinin üstesinden gelebilmeleri içindir.

  Yabancı öğrenciler, Avustralya endüstrisine yaptıkları 3.2 milyar dolarlık katkı ile Avustralya'nın ikinci büyük geçici yerleşimci kategorisini oluşturmaktadırlar.

  Yurtdışında bulunan öğrenciler, resmi uluslararası diplomasiye oranla daha sıcak ve kişisel ilişkiler kurarlar. Öğrenciler arasında yapılan eğitim amaçlı değişim programları da Avustralyalı öğrencilere ve diğerlerine yabancı kültürler ve diller hakkındaki bilgilerini arttırabilmek için ideal bir fırsat sunmaktadır.

  Avustralya'ya öğrenci vizesi ile gelmek istiyorsanız tescil edilmiş bir okula full-time öğrenci olarak kayıt yaptırmalısınız. Tescil edilmiş bir kurstan kasıt; yabancı öğrencilere eğitim verebilmek için Avustralya hükümetinden onay almış bir eğitim ve öğretim kuruluşunca düzenlenen kurslardır.

  Başvurduğunuz okula kayıt yaptırmadan ve eğitim ücretlerini yatırmadan önce en yakın Avustralya konsolosluğuna giderek öğrenci vizesi alıp alamayacağınızı öğrenmelisiniz.
  Alacağınız vizenin uzunluğu çalışma sürenizi kapsamalı ve Avustralya'ya rahat giriş-çıkış yapabilmenize izin verecek 'çok girişli' bir vize olmalıdır.

  Yabancı öğrencilerin Avustralya'ya vize başvurularında bazı farklılıklar bulunmaktadır ki bunun en önemli sebebi öğrencinin vatandaşı bulunduğu ülkenin Avustralya nezdindeki konumudur. Avustralya, ülkeleri "gazetted" ve "non-gazetted" olmak üzere iki gruba ayırmakta ve iki farklı sistem uygulamaktadır.

  Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler
  Başvurunuzda başarılı olduğunuz takdirde aşağıdaki şartları yerine getirerek öğrenci vizenizi alabilirsiniz:  Full time ve tescilli bir kursa (okula) kabul edildiğinizi gösteren belge,


  Eğitiminiz esnasında size yetecek kadar maddi varlığınız olduğunu gösteren belgeler,


  Yabancı öğrenciler için gerekli olan sağlık sigortası (OSHC) düzenlemelerini yaptırdığınızı gösterir belgeler


  Size eşlik edecek, ekonomik olarak size tabi okul çağındaki bireylerin (5 ila 18 yaş arası) kesin okul kayıtlarını yaptırdığınızı gösteren belgeler (Avustralya bursu ile gelen bir öğrenci olduğunuz takdirde bunu ayarlamanıza gerek yoktur).
   
 2. 4 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : Kuzey
 3. baxsxak kaya

  baxsxak kaya Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  teşekküe edrim çok detaylı bi yazı yazmışsın ben başak kaya seninle tanışmak isterim