Ayakkabı alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Konusu 'Bir önerim var !' forumundadır ve nbatur55 tarafından 1 Haziran 2008 başlatılmıştır.

  1 Haziran 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 1. nbatur55

  nbatur55 baldan tatlı can kızım... Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2007
  Mesajlar:
  513
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Ayakkabı alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
  İşportada satılan sentetik Maddelerden üretilmiş ayakkabıların ayak sağlığını tehlikeye soktuğu öğrenildi.

  Samsun Mecidiye'de sergi açan işportacılar müşteri akınına uğrayıp, 12 milyon liradan sattıkları ayakkabılarla sürümden kazanırken, vatandaşlar, yazın kösele, kışın ise sentetik tabanlı ayakkabı giyilmesi hususunda uyarıldı.

  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın www.sanayi.gov.tr adlı web sayfasında yer alan bilgilere göre, ayakkabı almanın püf noktaları anlatılırken, yaz mevsimlerinde bilinenin aksine kösele tabanlı ayakkabı giyilmesinin önemi vurgulandı.

  Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekli hususlar şunlar:

  - "İnsan ayağının hacmi gün boyunca genişler, bu nedenle ayakkabınızı öğleden sonra satın almaya özen gösteriniz.

  - Ayakkabının içini elle kontrol ederek astar gibi kısımlarda ayağı rahatsız edici kırışıklıklar bulunmadığından emin olunuz.

  - Dikiş uçları bitim yerlerinin sağlam olmasına, dikiş hatalarının bulunmamasına dikkat ediniz.

  - Ayakkabıların ayakla temas eden kısımlarında sentetik malzeme kullanılıp kullanılmadığını kontrol ediniz. Çünkü sentetik malzemeler hava geçirmez ve hava geçirmeyen malzemeler ayak sağlığı için zararlıdır.

  - Yazın, tabanı kösele, kışın ise tabanı sentetik (PVC, termoplastik, kauçuk gibi) maddelerden üretilmiş, üst bölümünün derisi yumuşak olan ayakkabıları tercih ediniz.

  - Ayakkabı astarının boya verip vermediğini parmağınızı ıslatıp astara sürerek tespit edebilirsiniz.

  - Ayakkabıların iç tabanlarının ayağın doğal şekline uygun olmasına dikkat ediniz. Yüksek ökçeli ve sivri burunlu ayakkabıları tercih etmeyiniz.

  - Nubuk, süet gibi çabuk kirlenen ya da boyası çabuk soyulan maddelerden üretilmiş ayakkabıları alırken ve kullanırken iklim koşullarını göz önünde bulundurunuz.

  - Çocuk ayakkabılarının arkalarının sert, ön bölümünün esnek olmasına ve burun bölümünün parmakları sıkmamasına dikkat ediniz."