ayakta bebek sallamanın amacı

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve MeleklerKorusun tarafından 25 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  25 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : MeleklerKorusun
 1. MeleklerKorusun

  MeleklerKorusun Yorgun Savaşçı Pro Üye

  Katılım:
  7 Haziran 2008
  Mesajlar:
  3.058
  Beğenildi:
  73
  Ödül Puanları:
  153
  Bir haftalık bebekler günün yaklaşık yüzde 80'ini kısa aralıklarla uyuyarak geçirirler. Bir aylık olduklarında, uyku zamanları günde 3 ila 4 kestirmeye ve 5-6 saatlik kesintisiz bir gece uykusuna dönüşerek gittikçe azalır.

  Bebeklerin geceleri uykudan uyanmaları annelerin en çok zorlandıkları hususlardan biridir. Günümüzde uzmanlar 'bebek ağladığında karnının tok, altının kuru olduğundan ve sancısının olmadığından eminseniz, yattığı odanın kapısını kapatıp yanından kararlı bir şekilde uzaklasın, bir süre sonra sesi kesilip uyuyacaktır' diyorlar.

  Annelerin çocuklarını kitaplara bakarak büyütmeye çalıştıkları 20. yüzyılın son çeyreğinden önce doğan bebekler annelerinin kucaklarında, ayaklarında veya bir beşikte sallanıp uyutularak büyüdüler.

  Bebeklerin sallanarak uyutulmalarına, bilim adamları 'vestibular uyan' adını veriyorlar. Gerçi anneler binlerce yıldır bebeklerini sallıyorlar ama konu araştırmacıların daha yeni ilgisini çekiyor. Anneler sallamanın bebeği sakinleştirdiğinden ve uyuttuğundan eminler ancak uzmanlar bunun ayrıca bebeğin gelişimine de çok faydalı olduğu hususunda dikkati çekiyorlar.

  İç kulak, işitme ve denge organlarını içeren iki bölümden oluşur, işitmede hiçbir rol oynamayan ikinci bölüm yalnızca dengeyle ilgilidir. İçi sıvı dolu yarım daire biçiminde üç kanaldan oluşan bu bölüme 'vestibular labirent' denilir.

  Buradaki hücreler, başın en küçük hareketi ile çalkalanan iç-kulak sıvısının çırpıntılarıyla uyarılarak başın açısal hareketini anında beyne iletirler. Görme duyusunun da yardımıyla dengenin sağlanmasına yardımcı olurlar. Çok hızla dönüp aniden durduğumuz zaman, iç kulak kanallarındaki sıvı hala dönmekte olduğundan baş dönmesi denilen durum meydana gelir.

  Vücut sallanırken gözler sabit bir noktaya baktığında onlardan beyine hareket olmadığı sinyali gider. Bu iki sinyal arasındaki fark, araba tutmasında olduğu gibi bir çeşit baş dönmesi yaratır ve uyku getirir. Uykunun gelmesi vücut ihtiyacı olarak değil tamamen beyinde oluşur. Devamlı hareket halinde olan, başka şeyle meşgul olan bebeğin sallanarak uyutulması zordur.

  Araştırmalar içkulak vestibular sistemi düzenli olarak uyarılan bebeklerin daha hızlı geliştiklerini, daha erken oturup, ayakta durabildiklerini gösterdiler. Salıncakta, kucakta veya ayakta sallanan bebeklerdeki reflekslerin uyarı almayan bebeklerden daha hızlı gelişmeleri araştırmacıları bir başka yöne, önemli bir çocuk sorununa yöneltti.

  Hiperaktif denilen aşırı hareketli, sürekli hayal gören ve yeteneklerini geliştiremeyen çocukların vestibular sistemlerinde bazı bozukluklara rastlandı. Yapılan çalışmalar, mongoloid olan veya beyin felci geçirmiş olan çocukların vestibular uyarı ile daha iyi gelişebildiklerini gösterdiler.

  Araştırmacıların daha yeni farkına vardıkları bebekleri sallayarak büyütmenin faydalarını anneler insanlığın ilk günlerinden itibaren annelik içgüdüleri ile hissetmişlerdi. Tabii burada bebeğin annesinin kucağında sallanırken, onun sesi ve kokusu ile duyduğu mutluluğun etkisini de unutmamak gerekir.alıntı

  __________________
  -
   
 2. 25 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : MeleklerKorusun
 3. clochette

  clochette Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2009
  Mesajlar:
  866
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  himmmCADIARZU demmekki sallamak lazimzemuszemus
   
 4. 25 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : MeleklerKorusun
 5. MeleklerKorusun

  MeleklerKorusun Yorgun Savaşçı Pro Üye

  Katılım:
  7 Haziran 2008
  Mesajlar:
  3.058
  Beğenildi:
  73
  Ödül Puanları:
  153
  ya ama ben hala sallıyorum malesefkisenağlama
  cadım 3 yaşında ve hala ayağımda:nazar:
  canı isterse kendiliğinden uyuyo tabi:eek:klava:
   
 6. 25 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : MeleklerKorusun
 7. aysun444

  aysun444 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.555
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  106
  Ben bu işi anlamadım, sallanan bebeklerin aslında sersemledikleri için uyuşup uyuduklarını ve bu durumun aslında bebeğe çok sakıncalı olduğunu okudum, beyinde problemlere yol açabiliyormuş. sinirlilik hali bile beynin sallanırken kafa tasına çarpmasından kaynaklanabildiğini okudum, üstelik buda bir araştırma...Şu bilim adamları bi ortak karar verse ya... sinirlendim şimdi bizler okuyarak bebek yetiştirmeye çalışyoruz gerçekten, ama bi öyle bi böyle olmuyor..
  Neyse ben yine sallamayayım, bebeğim uyanıkken biraz daha hareketli tutayım.. pooof
   
 8. 29 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : MeleklerKorusun
 9. LOVE

  LOVE Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2007
  Mesajlar:
  85
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Kesinlikle katılıyorum bende böyle bir konuyla ilgili başka yazılar okumuştum hep sakıncalı olduğu yazıyordu burdada bebek için iyi olduğu yazıyor kafam karıştı kafamçokkarıştı
   
 10. 4 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : MeleklerKorusun
 11. ChoqSeqeR

  ChoqSeqeR hayırlısını nasip et ALLAHım Üye

  Katılım:
  11 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.029
  Beğenildi:
  1.145
  Ödül Puanları:
  238
  bu yazıyı görünce şaşırdım valla doğrumu acaba gerçekten bende sallıyorum malesef ama çok sinir oluyorum bu duruma
   
 12. 4 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : MeleklerKorusun
 13. demircik

  demircik Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Şubat 2009
  Mesajlar:
  646
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  valla aynen bende sallıyorum ve çok çirkin gelio sinir oluyorum şööle kendi kendine uyusun diye ne uğraştım ilk zaman uyuyordu ama sonraları çocuğa işkence oldu ya saatlerce uyumaya çalışıodu en sonunda salladım daha iki dakka geçmeden uyudu sallıyorum ben ama çok hafif minik minik bööle oda dalıo hemencik zaten hızlı sallanınca sevmio tedirgin oluo napiim sallıyorus artık ama bi yere gidince dışarda zor oluyo dalamıo uykuya illa sallansın istiyo kucakta flnda istemioo o kötü oldu bööle işte off nasıl alışacak bakalım sallanmadan uyumaya :ecrin_bebek: