Ayın Mesleği Rehber Öğretmen

Konusu 'İş ve Kariyer' forumundadır ve mavrulam tarafından 30 Aralık 2008 başlatılmıştır.

30 Aralık 2008
    Konu Sahibi : mavrulam
  1. mavrulam

mavrulam Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    801
    Ödül Puanları:
    153
    Rehber Öğretmen Kimdir ?

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü, eğitim fakültelerinde, öğretmenlik dışında eğitim veren disiplindir.
    Rehberlik bölümü, daha başarılı, üretken ve girişimci bireylerin yetiştirilmeleri alanında hizmet vermektedir. Öğrencilerin akademik, sosyal ve kişisel gelişimlerinin harmanlanarak daha sağlıklı bireyler yetiştirilmesine çalışır. Yeteneklerin ortaya çıkarılarak, öğrencilerin aşamlarında daha etkili hale gelmelerine yardımcı olur.
    Bu meslek dalında çalışan bireyler, daha başarılı ve bireyler yetişmesi, öğrencinin kendini tanıması, çevresini tanıması, çevreden sunulan olanaklardan haberdar olması, kendisi için en sağlıklı kararı verebilmesi, içinde yaşadığı toplumun üretken, uyumlu, mutlu bir ferdi olabilmesi, kısacası bireyin kendini gerçekleştirebilmesine yönelik çalışmalar yapmaktadır.
    Rehber öğretmenlerin çalışma alanları üç bölümden oluşmaktadır.

Performansın yükselmesine yönelik çalışmalar:
    Bu alanda çalışan rehberler, öğrencinin okulda nasıl daha başarılı olabileceğine ilişkin cevaplar arar. Öğrencilere okulda daha başarılı olabilmeleri konusunda yardım eder.

Meslek Rehberliği ve Danışmanlığı:
    Öğrencilerin, kariyer gelişimleri için, uygun ders ve alanların seçilmesine yardımcı olur. Ben kimim? İlgi ve yeteneklerim neler? Sorularına cevap arar. İş ve meslek dünyasıyla birlikte eğitim programlarını da iyi tanıması gerekir. Üniversiteler ve eğitim programları hakkında detaylı bilgi sahibi olmalıdır. Bu bilgiler doğrultusunda da, meslek danışmanlığına yönelik bağ kurabilmesi gerekir.

Psikolojik Danışma:
    Bozulmuş olanı tedavi etmek değil, koruyucu ve geliştirici bir alandır. Öğrencinin psikolojisinin bozulmamasına çalışır. Bu hizmetler sorunu olanları da kapsar ancak asıl görevi, kendini geliştirmek isteyen öğrencilerin başvuruları sonucu kendilerini geliştirmelerine yönelik yardım sunmaktır. Başvuran kişinin mutlaka hasta olması gerekmez. Kişisel destek bekleyen öğrenciler de başvuruda bulunurlar. Bu alanla ilgili çalışan öğretmenlerin öncelikli amacı, daha mutlu daha üretken bireyler yetişmesine yardımcı olmaktır.
    Bu meslek dalı, yukarıda saydığımız bölümler dışında, bireyin sosyal ve kişilik gelişimine yardımcı olacak her türlü bilgi vermeyi de kapsar. Cinsel konular, ders geçme sınav yönetmeliği gibi birbirinden çok farklı ancak öğrenciyi doğrudan ilgilendiren konular da çalışma alanları arasındadır. Bu bilgiler bazen bireysel bazen grupla yapılır. Grup çalışmaları daha popülerdir çünkü, daha aynı anda çok kişiye ulaşma şansınız vardır. Her meslek grubunda olduğu gibi bu mesleği yapacak kişilerin de sahip olmaları gereken bazı özellikler vardır. Bir rehber öğretmen, sabırlı ve empatik olmalıdır. İnsanı ve kişilerarası iletişim kurmayı sevmeli, dinlemeyi seviyor olmalıdır. İnsanlara yardım etmek temeline dayanan bu meslek grubu çalışanları, genel yaşamlarında da insanlara yardım etmekten haz duyuyor olmalı, sosyal, kendine güvenen ve girişimci olmalı, entelektüel etkinliklere ilgili olmalıdır. İnsanın doğası, sosyal ve kişilik gelişimi konularına ilgi duymaları gibi özelliklere sahip olmaları meslekte başarı ve mutluluğu getirir.