aylara göre cerebral palsi (CP) belirtileri

Konusu 'Premature Bebekler ve Paylaşımlarınız.' forumundadır ve mehtap3 tarafından 16 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  16 Eylül 2009
  Konu Sahibi : mehtap3
 1. mehtap3

  mehtap3 BERKAY'IN ANNESI Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.775
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  Belirtiler
  Serebral Palsi (CP) erken belirtileri genellikle 3 yaştan önce ortaya çıkar ve sıklıkla cocuğun motor yeteneklerinin normal olarak gelişmediğinden ilk şüphelenen cocuğun ailesidir. CP'li bebekler sıklıkla yuvarlanma, oturma, sürünme, gülümseme ve yürümeyi öğrenme gibi gelişim basamaklarına geç ulaşırlar. Bu durum zaman zaman gelişme geriliği olarak adlandırılır.

  CP, belirtilerin ciddiyet açısından büyük değişkenlikler gösterir. CP'li bir hasta yazı yazma veya makasla kesme gibi hassas hareketlerde güçlük çekebilir; dengesini sağlamada veya yürümede sorun yaşayabilir; elde bükülme veya salya akması gibi istemsiz hareketler ortaya çıkabilir.

  Etkilenen bazı çocuklarda anormal kas tonusu (gerginliği) vardır. Azalmış kas gerginliğine hipotoni (hypotonia) denir; bebeğin vücudu yumuşak ve gevşek hatta esnek görünebilir. Artmış kas gerginliğine hipertoni (hypertonia) denir; bebek katı ve sert görünebilir. Bazı durumlarda yaşamın ilk 2-3 ayı içerisindeki erken bir hipotoni döneminin ardından bebekte hipertoni gelişebilir. Etkilenmiş çocuklarda ayrıca anormal vücut duruşu (postür) veya ağırlıklı olarak vücudun bir yarısını kullanma da görülebilir. Çocuklarının gelişimi konusunda herhangi bir nedenle endişe duyan aileler mutlaka hekimlerine başvurmalıdır. Hekim, durumun normal bir gelişme mi yoksa gelişme bozukluğu mu olduğu konunda kendilerine yardımcı olacaktır
  TANI
  Hekimler Serebral Palsi (CP) tanısını bir çocuğun motor (hareket ile ilgili) yeteneklerini test ederek ve tıbbi geçmişini ayrıntılı biçimde inceleyerek koyarlar. Yavaş gelişim, anormal kas gerginliği ve normal dışı vücut duruşu gibi unsurların kontrol edilmesinin yanısıra, hekim çocuğun reflekslerini test eder ve sağ veya sol el kullanım tercihinin erken gelişip gelişmediğini inceler.

  Refleksler, belli bir uyarıya karşı vücudun segilediği otomatik hareketlerdir. Örneğin yeni doğan bir bebek sırtüstü pozisyonda iken bacakları tutularak baş hizasından yukarı gelecek şekilde yükseltilirse, bebek otomatik olarak kollarını açarak kucaklama benzeri bir hareket sergiler. Bu harekete Moro Refleksi adı verilmektedir. Bebeklerde normal olarak bu refleksin 6. aydan sonra kaybolması beklenir. Oysa CP'li bebeklerde bu refleks anormal olarak daha uzun süreler devam eder. İşte bu refleks hekimlerin test edebileceği birkaç refleksten birisidir.

  Hekimler, cocuğun sağ-sol elini kullanma tercihini veya sıklıkla kullanma eğilimini de inceleyebilirler. Hekim bir cismi çocuğun önünde ve yan tarafına doğru tuttuğunda, el tercihi olan bir çocuk cisme, zıt eline yakın bile tutuluyor olsa, tercih ettiği eli ile uzanır. İlk 12 ay içerisinde bebekler genellikle el tercihi göstermezler. Ancak spastik hemiplejili (spastik felçli) bebeklerde el tercihi daha erken aylarda gelişebilir.

  CP tanısında ikinci basamak, hareket sorunu yaratan diğer hastalıkların ekarte edilmesidir. Daha önemlisi, hekim, çocuğun durumunun daha da kötüye gitmediğini belirlemelidir. Çünkü, belirtiler zaman içerisinde değişse de tanımlandığı biçimiyle CP ilerleyici bir hastalık değildir. Eğer bir çocuk motor yeteneklerini sürekli olarak yitirmekteyse, sorunun, genetik hastalıklar, kas hastalıkları, metabolizma bozuklukları veya sinir sistemi tümörleri gibi başka bir nedenden kaynaklanıyor olması daha akla yatkındır. Çocuğun tıbbi geçmişi, özel tanı testleri ve bazı durumlarda da tekrarlanan check-up lar tanının doğruluğunu artırır.

  SP’de erken belirtiler aylara göre şöyle özetlenebilir:

  1 aylık bebekteki belirtiler;

  Devamlı sessiz ve uyuşuk olması

  Emme bozukluğu

  Israrlı kusma

  Etraftan gelen uyarılara cevap vermeme

  Havalelerin olması

  3 aylık bebekteki belirtiler;

  Sırtüstü, baş ve topuklar üzerinde yay gibi sert bir şekilde durma

  Normalde gülmeye başlayan yüz ifadesinin yokluğu

  4 aylık bebekteki belirtiler;

  Baş kontrolünün olmaması

  Parmakların bükülü durması

  Gözlerde şaşılık

  8 aylık bebekteki belirtiler;

  Dönme ve oturma aktivitelerinin olmaması

  Ellerini yeterli kullanamaması

  Tekme atarken iki bacağını birden düzleştirmesi

  Uzun oturma pozisyonunda bacakların ayrılmaması, çapraz durması

  10 aylık bebekteki belirtiler;:

  Emeklemenin olmaması veya emeklerken iki ayağını birden çekerek sıçraması

  Tutunarak ayağa kalkmada bozukluk

  İsmi ile çağrılınca tepki göstermemesi

  Ağızdan fazla miktarda salya akması

  Verilen yiyeceği almaması veya ağzına götürmemesi

  1 yaşındaki bebekteki belirtiler;:

  Tutunarak yürüyememesi

  Parmak ucunda ya da bacaklarını çaprazlayarak yürümesi

  Eğer çocuğunuzda bu tür belirtiler varsa en kısa sürede doktora başvurunuz.

  Tedavisi nasıldır?

  Serebral Palsi’li bir çocuğun oturma, yürüme gibi hareketlerinde bağımsızlığa ulaşabilmesi için rehabilitasyona ihtiyaç vardır.

  Serebral Palsi’de çok değişik sorunlar görüldüğü için tedavi yöntemleri de farklılık göstermektedir.

  Serebral Palsi’de tedavi 3 grupta incelenir:

  İlaç Tedavisi: Hastalığı ilaçla tedavi etmek olanaksızdır. Sadece kasılmaları bir miktar azaltmak veya havaleleri kontrol altına alabilmek için ilaçlar verilebilir.

  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon: Rehabilitasyonun amacı; çocuğun kollarını ve bacaklarını normale yakın kullanabilmesini sağlamak, uygun cihazlar ile ayakta durması veya yürümesini sağlayarak bağımsızlığını artırmaya çalışmak, anlaşılabilir konuşmayı öğretmek ve çocuğa olanaklar içinde normale yakın görünüm kazandırmaktır.

  Cerrahi Tedavi: Sinirlere, kaslara veya kemiklere yönelik olabilir. Cerrahinin etkisinin sınırlı olduğu ve her hastaya uygulanamayacağı, bazı durumlarda cerrahinin faydadan çok zarar getireceği unutulmamalıdır. Cerrahi tedavi uygulanan çocuklarda mümkün olan en kısa sürede hareketliliğin kazandırılması önemlidir.

  Öneriler

  Her hastalıkta olduğu gibi SP’de de korunma prensipleri bilinmelidir,

  Koruyucu önlemler doğum öncesinde, doğum sırasında veya doğumdan hemen sonra alınmalıdır.

  Tedavide en önemli rolü aile üstlenir. Bu nedenle aileler en erken devreden itibaren tedavi sürecinde yer almalı ve bu konuda çalışan sağlık ekibi ile işbirliğinde olmalıdırlar.
   
 2. 16 Eylül 2009
  Konu Sahibi : mehtap3
 3. mehtap3

  mehtap3 BERKAY'IN ANNESI Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.775
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  Allah korusun; Allah'ım kimselere böyle bir acı göstermesin ama tedbirli ve bilgi sahibi olmakta fayda var. CP'de erken teşhisle ve fizik tedavi ile birçok bebek gelişme gösterebiliyor. Allah'ım bebeklerimize dermansız dertler vermesin.
   
 4. 16 Eylül 2009
  Konu Sahibi : mehtap3
 5. ebrizm

  ebrizm Prenses Beril in annesi Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.133
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  amin benim kızımda periventriküler lökomalazi ilerlemiş durumu celebral palsi demek şükür ataklar gelişmedi ama zihinsel hasarın çok kalmasından çok endişeliyim
   
 6. 16 Eylül 2009
  Konu Sahibi : mehtap3
 7. mehtap3

  mehtap3 BERKAY'IN ANNESI Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.775
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  İnşallah sağlığına kavuşur bebeğin. Fizik tedavi ile bayağı ilerleme sağlanabiliyormuş çünkü. Ben de sürekli ya böyle birşey gelişirse diye korkuyla bekliyorum. Allah'ım bebeklerimize sağlık bizlere güç versin.
   
 8. 17 Eylül 2009
  Konu Sahibi : mehtap3
 9. ebrizm

  ebrizm Prenses Beril in annesi Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.133
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  hiç bir bebeğe böyle yazılar yazılmsın inşallah
   
 10. 26 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : mehtap3
 11. anka_misali

  anka_misali Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2008
  Mesajlar:
  11.000
  Beğenildi:
  4.501
  Ödül Puanları:
  238
  Benim bebeğime de periventriküler lökomolozi demişlerdi... şimdi celebral palsi diyolar... bakalım fiziğe başladık inşallah düzelir... allah kimseye göstermesin çok zor çok acı onu böyle görmek geleceğinin olamadığını düşünmek... rabbim şifa verir inşallah bütün bebeişler iyileşir...
   
 12. 26 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : mehtap3
 13. kornelya

  kornelya Elvin&Elvan Üye

  Katılım:
  10 Şubat 2009
  Mesajlar:
  354
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  allah kimseye yaşatmasın... ya birkaç madde kafama takıldı, el tercihinin olması, parmakları bükülü tutmak... kontrollerimiz iyiydi hep hatta geçen hafta gezdik yok gelişim uzmanı yok nörolog...
   
 14. 26 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : mehtap3
 15. oglak75

  oglak75 2 kelebeğim,aşkım ve ben Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.808
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  bu hastalığın sebebi ne kızlar neden oluyor doğuştanmı genetikmi doğumda mı oluyor
   
 16. 26 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : mehtap3
 17. mehtap3

  mehtap3 BERKAY'IN ANNESI Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.775
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  Kontrolleriniz iyiyse endişelenme canım. Bir nörog bunu çok rahat anlayabiliyor. Ben nöroloğumuza da sormuştum burada bahsedilen parmakların bükülü durması bebeğin büyüdüğü halde parmaklarını açamaması, el tercihi de 8 aya kadar bebekler bir nesneye hangi tarafından uzatırsan hangi eline yakınsa o eliyle uzanırmış. Yani ters taraftaki elini uzatmazmış.
  Doğuştan ya da doğumda olabiliyor canım. Ama bizim tedbirli olmamızın nedeni bebeklerimizin erken doğmuş olmasından kaynaklanıyor. Herhangibir ihtimale karşı tüm bu belirtileri bilmemiz gerekiyor.
   
 18. 26 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : mehtap3
 19. mehtap3

  mehtap3 BERKAY'IN ANNESI Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.775
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  İnşallah fizikle iyi yol katedersiniz. Allah yardımcınız olsun şifa versin miniğe.