aynı anda iki yüksek lisans programı?

Konusu 'Üniversite' forumundadır ve laylaylom20 tarafından 7 Aralık 2009 başlatılmıştır.

7 Aralık 2009
    Konu Sahibi : laylaylom20
  1. laylaylom20

laylaylom20 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    bir üniversitede yüksek lisans yaparken başka bir üniversiteye yüksek lisansa başvurup kabul edilirsem kayıt yaptırıp okuyabilir misin? sadece bir dönemim çakışacak zaten o dönemde de ingilizce hazırlık okumayı düşünüyorum.bu tarz şeyler yapanlar var çevremden duyuyorum ama yasal mı bilmiyorum. araştırdım kesin bir bilgiye ulaşamadım ...

2. 7 Aralık 2009
  3. nesrin111

nesrin111 hayat boş boş boş Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    bildiğim kadarıyla böyle bişi olmuyor..

4. 7 Aralık 2009
  5. nesrin111

nesrin111 hayat boş boş boş Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    şöyle bir yazı buldum
    1- 02.06.2005 tarihli YÖK kararından dolayı aynı anda iki yüksek lisans programına kayıt yaptıramazsınız. Bunun için Danıştay#8217;da YÖK kararırın iptali için dava açmanız lazım.
    2- Fakat aynı üniversitede yan dalda yüksek lisans yapabilirsiniz. Yüksek lisansınızın 3 veya 5 döneminde enstitü yönetim kurulunun onayıyla yan dalda da yüksek lisans yapabilirsiniz. 3 ders ve 9 krediden az olmamak şartıyla. Bunun için ayrıca sınava girmenize gerek yok. Örneğin işletmede yüksek lisans yapıyorsunuz. 3 veya 5 inci dönemde kamu yönetiminde de yüksek lisans yapma şansınız var. Tabi çift dal uygulaması her üniversitede yok. (Neden kurumunuzu belirtin dediğimi daha iyi anlamışsınızdır.)
    3- Yönetmelik ve yönergeler kurumdan kuruma ve üniversiteden üniversiteye değişebilmektedir. O yüzden üniversitenizi belirtin dedim.