aynı şeyi yaşayanlar;fl kısalığı!!!!!

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve HULA tarafından 25 Aralık 2009 başlatılmıştır.

25 Aralık 2009
    Konu Sahibi : HULA
  1. HULA

HULA canım yamanımmmm.. Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    34 hft,lık hamileyim ve bu haftaki kontrolde bebeğimin femur boyu 3 haft. geri çıktı.hep bir haftalık fark olyordu ama 3 hafta olunca bi sorun olabilir dedi kadındoğum doktoru.çok endişeleniyorum.ağlamaktan gözlerim mahvoldu.lütfen bişey olmasın.:Saruboceq:

2. 25 Aralık 2009
  3. HULA

HULA canım yamanımmmm.. Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar vasa aynı şeyi yaşayan bi yorum yapsın lütfen

4. 25 Aralık 2009
  5. melisdeniz

melisdeniz ıkı erkek annesı :) Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    198
    bişe olmaz sanırım korkma ya..dr la göörüşş ama endiilenşmeee

6. 25 Aralık 2009
  7. Chitlembiq

Chitlembiq Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Gönlünü ferah tut canım, inşaallah bir sorun yoktur ve sağlıcakla kavuşursun bebeğine...:Saruboceq:

8. 30 Ağustos 2010
  9. jelibommm

jelibommm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    canım ben de şu an 32 haftalık hamileyim.Bundan 3 hafta önceki kontrolümde benim bebeğimi de fl boyu 3 hafta geri çıktı.Devlet hastanesindeki doktor herşey normal dedi.Ben de bu durumu çok kafaya taktığımdan özel hastaneye gittim ordaki doktora durumu anlattım o da fl kısa görünüyor.İki sebebi olabilir ya eşiniz ve siz kısa boylusunuzdur bebek de kısa olacak,yada başka bir özür olabilir dedi.Ben de bu iki ihtimali ben de düşünebiliyorum.Aramızdaki fark nedir dedim sinirlenip çıktım.Ve o günden beri de ultrasona girmedim daha.Çünkü moralimi bozacak şeyler duymak istemiyorum:çok üzgünüm::Saruboceq:Allah yardımcın olsun .Ben de doktordan döndükten sonra çok ağladım.Eşim rahatlattı biraz şimdi aklıma getirmemeye çalışıyorum ve doğumumu bekliyorum.İnşallah bebeğim sağlıklı olacak bol bol dua ediyorum.Sen de öyle yap tamam mı canım...

10. 30 Ağustos 2010
  11. Sui

Sui Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    86
    Benim bebeğimin FL'si 14. haftada geri kalmaya başladı. 20. haftaya kadar doktor doktor gezdim, kimi önemli değil dedi, kimi down sendromu olabilir, amniyosentez yapalım dedi. O dönemde konu hakkıdaki bütün tıp literatürünü okudum neredeyse, elimde tablolar makalelerle geziyordum. 2.li test iyi çıktığı için, sonunda amniyosentez yaptırmamaya karar verdim, sonunda da gayet sağlıklı bir bebeğim oldu.

Diyeceğim o ki, tarama testlerinde ve ayrıntılı ultrasonlarda bir şey çıkmadıysa, 30 küsuruncu haftada oluşan FL geriliğinden endişe etmeyin. Bebeğin ölçülerinde (sadece femur için değil, karın çevresi ve baş çevresi vb. de dahil) gebelik haftanız/10 luk bir sapma (ileri ya da geri) normal kabul ediliyor. Yani 20'li haftalarda artı-eksi 2 hafta, 30'lu haftalarda artı-eksi 3 hafta, hatta doğuma çok yaklaşıldığında 4 haftaya kadar ileri yada gerilik normal. Bir başka mesele de ultrasonla yapılan bu ölçümler çok küçük ölçümler, doktorun elinin titremesi bile bir anda ölçüleri ciddi oranda saptırabilir. Ben kendi doktoruma, fl ile derdimiz olduğu için, femuru en az üç kere ölçtürürdüm.

12. 1 Aralık 2012
  13. mawiyaramaz

mawiyaramaz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba cnm özelden msj atamıyorum inş.görür ve yanıtlarsın bebeğini hayırlısıyla kucağına almış olmanı diliyorum.benımde 14.haftadan ıtıbaren sadece femur boyu hep geri down yada cücelık olacak endişesıyle günlerim hep kabus.sizin doğumda bı anormallık oldu mu içimi rahatlatmana ihtiyacım var

14. 3 Aralık 2012
  15. ceren2012

ceren2012 minik kelebeğimmm Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    61
    merhaba maviyaramaz.
    bir sey sormak ıstıyorum fl kısalıgın kac hafta geri su anda?

16. 10 Aralık 2012
  17. mawiyaramaz

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    76
    aslında bır hafta geri çıkıyordu süreklı ben önemsemiyordum ama 31.haftada dr değiştirmek zorunda yenı doktorum 2-2.5 hafta geri ölçüyor sürekli üstelik aynı gün yaptıkları fl ölçümleri o kadar farklı ki baş ve karın normal

18. 18 Aralık 2012
  19. mawiyaramaz

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    76
    ileride bu topikten faydalanmak isteyen hamile arkadaşlar benim bebeğimin 14.haftadan beri sadece fl boyu başlarda 1 sonradan hep 2 hafta geriydi diğer ölçümler ve testlerımız normaldi.kızım sağlıkla kucağıma aldım şükür 50 cm doğdu down send.ve cücelikten korkmuştum gebeliğim boyunca hep acı çektim Allah ıma şükür maşallahı var.

MutluBulut_, drajem ve dilekemre bunu beğendi.