ayrıntılı ultrasonda problem çıktı

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve elif32 tarafından 10 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

10 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : elif32
  1. elif32

elif32 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    merhaba kızlar size çok önemli bir sorum olacak eğer kendinizden veya çevrenizden tecrübe edindiyseniz lütfen yardımcı olun çünkü çok endişeliyim 29 haftalık gebeyim bundan iki ay önce ayrıntılı ultrasona girdim ankara gatada,bana bebeğin beyin omurilik sıvısının geçtiği kanalın normalden biraz büyük olduğunu takip edilmesi gerektiğini söyledi dr.sağ taraf normalmiş ama sol taraf max.10 mm. olması gerekirken 10.6 çıkmış kendiliğinden küçülebilir dediler ventrikül genişliğiymiş bu,iki haftada bir kontrole gitmem gerekiyor,ankaradan karamana tayinimiz çıktı buranın hastanesi yetersiziz dedi konyaya sevketti ordaki askeri doktor elimdeki sonucu karamandaki dr.verdi sanıp seni niye korkutmuşlar diye diye kızdı önce,sonra bunu gata verdi deyince başka türlü davrandı ama neticede normal sınırlar içinde olduğunu söyledi bende ikilemde kalıp ankaraya tekrar gittim ordaki ölçümlerdede dr.yine takip dedi büyüme olmamış kanallarda ama küçülmede yok anladığım kadarıyla,kitaptan araştırdım bu bir hastalıksa hidrosefali olarak adlandırılıyor çok korkuyorum inşallah böyle birşey yoktur doğumada az kaldı sanırım ankaraya gidicem doğum için,bu konuda bilgisi olan varsa yardım edin lütfen acillll ikili ve üçlü testlerimde normal çıkmıştı

2. 10 Ağustos 2009
  3. Borzo

Borzo Mucizemmm Pro Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Geçmiş olsun canım...
    Panik yapma inşallah herşey yolundadır.
    Şayet öyle bir rahatsızlığı var isede ameliyat ile çözümü var merak Etme.
    Ama değer çok yüksek değil..Yanılgı ihtimalide var.Büyümede seyir etmemiş.

4. 10 Ağustos 2009
  5. zeynepb

zeynepb 2 mayıs hedef 68 Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    146
    ya canım benım ne desem bılmıyorum kı. benım yakın bı arkadasıma yok burnu yok kulagı yok ne bılıyım tuhaf tuhaf bıseyler dıyolardı. sımdı oyle guzel bı kızı warkı. aradakı fark cok az hem degılse bıle bunun tedavısı war artık. sonucta senın bebegın kendını uzup onuda uzme. allah saglıkla kavusmanı nasıp etsın...

6. 10 Ağustos 2009
  7. leadangel

leadangel Tuğkanın annesi Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    ayrıntılı ultrasona dr istediği içinmi girdin kendin girmek istedin ve bu problemmi çıktı ortaya merak ettim

8. 10 Ağustos 2009
  9. su&yasam

su&yasam Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşlar merhaba aranızda hsg rahim filmi çektiren varmı bi dahaki ay çektiricem de ağrılı mı merak ediyorum

10. 10 Ağustos 2009
  11. peluse

peluse *EBRU* Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    Çok büyük geçmiş olsun canım. Değerin korkulacak düzeylerde değil gerçekten ve ilerleme olmaması da sevindirici. 10 mm üst sınır ama belirgin bir hidrosefalinden söz edebilmek için bu değerin üst sınırın bayağı bir üzerine çıkması gerekiyor. Derecelendirmesi de şu şekilde yapılıyormuş:
    Sınıflama
    Hafif Ventrikülomegali: 10-12 mm.
    Borderline Ventrikülomegali: 13-15 mm.
    Ilımlı Ventrikülomegali: 15-20 mm.
    Ciddi Ventrikülomegali (Hidrosefali): 20 mm. Üzerinde
    Yani hidrosefaliden söz edebilmek için 20mm ve üzerinde olması gerekiyor.
    Bence sen kontrollerini Ankara'da riskli gebelik uzmanlık alanı olan "perinatoloji" bölümünde yaptır. Doktor gerekli görürse fetal MR'da isteyebilir orada her şey daha belirgin bir şekilde izlenebilir.
    Benim de oğlumda koroid pleksus kisti çıkmıştı bununla ilgili araştırmaları yaparken hidrosefaliyi de çok araştırmıştım.
    ınşallah her şey yolunda gider ki şu anda çok ters bir durum da görünmüyor. Allah yardımcın olsun.

12. 10 Ağustos 2009
  13. susaden

susaden Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    çok büyük geçmiş olsun inş.bebişini sağsağlim kucağına alırsın.benim yiğenimdede omiriliğinde su toplaması oluyodu.doğar doğmaz ameliyat oldu .şuan 4 yaşında masşallah hiç bişeyi yok ama arada dengesini kaybedip düşüyodu geçen gün yine ameliyat oldu şuan gayet iyi bir sorun u yok ama sürekli takip istiyor.onun dışında çok şükür hiç bişeyi yok.allah bebeğinizi korusun sağlıkla büyümesi dileğimle

14. 10 Ağustos 2009
  15. elif32

elif32 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    dr.istediği için girdim canım

16. 12 Ağustos 2009
  17. SEVCAN_84

SEVCAN_84 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    CANIM BENİM SAKİN OL ARKANA YASLAN VEE DERİİİİN BİR NEFES AL...BENDE 2007 SENESİNDE HAMİLE İKEN YAPILAN MUAYENEDE KIZIMIN BEYN İNDE OMURİLİK SIVISINDA GENİŞLEME OLDUĞUNU TAKİBE ALINACAĞIMI KAPANABİLDİĞİNİ AMA KAPANMAZSA SORUN OLDUĞUNU SÖYLEDİLER EVE AĞLAYARAK GELDİM NETTE ARAŞTIRDIM DAHA ÇOK AĞLADIM EŞİMİN AKRABASI SONUÇLARI ÇAPA HASTANESİ OLMAK ÜZERE BİRÇOK PROFESÖRE GÖSTERDİ VE KORKMAYIN BİRŞEYİ YOK SAĞLIKLI BU GENİŞLEME GAYET NORMAL KAPANDIĞINI SÖYLEDİ AMA BEN BİR DAHA Kİ KONTROLE KADAR DURMADAN AĞLAMIŞTIM ZAMAN GELDİ ÇATTI GİTTİK ANNEM YANIMDAYDI DOKTOR BAKTI KALKIN GAYET SAĞLIKLI DEDİ AMA DEDİM GEÇEN AY BÖYLE OLDU DİYE OLABİLİR GAYET NORMAL KAPANMIŞ MERAKLANMMAYIN DEDİ CANIM ANAM DOKTORLA BENDEN GİZLİ GÖRÜŞÜP DOĞRU SÖYLEYİN DEMİŞ DOKTORLA İNANIN Kİ BİRŞEYİ YOK DEMİŞ...ŞİMDİ SAĞLIKLI AKILLI BICIR BICIR MAŞALLAH 1.5 YAŞINDA KIZIM VAR SENDE YÜREĞİNİ FERAH TUT BEBEĞİNE SIKI SIKI SARIL İNŞALLAH BİRŞEYCİĞİ YOK KUZUNUN....:nazar:

18. 12 Ağustos 2009
  19. ozlem80

ozlem80 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    mm lik hesaplarda soylenenlere ne kadar guven olur ben cok supheliyim, cok ornegini duydum bunun, anneleri korkutup sonraki kontrolde dediklerini unutan doktorlar bile var. bebegin Masallah kocaman olmus annesi uzulunce kimbilir nasil da anliyor. sen annesin tabiiki de ufacik onemsiz dense bile bir sorun senin yuregini acitir simdi ama yine anne olarak konuya sakin yaklasman gerekir, zor da olsa lutfen dusun bunu. bir de benim bir rahatsizigim vardi sekiz yil once ankaradaki askeri hastaneye ne tavsiyelerle gitmistik ordaki doktora gore ben simdi Allah korusun olmamaliydim hayatta, oysaki rahatsizligim icin ilac bile kullanmama gerek yokmus meger, askeri hastane deyince inan aklima ilk bu geliyor. lutfen universiteki hocalar disinda turkiyede onemli konularda gitmeyin. bu nacizane bir tavsiyem. Insallah cok yakinda bize ne guzel haberler vericeksin, Allah vaktinde bebegini kucagina almayi da nasip etsin, amin.