Babakondu Efsanesi

Konusu 'Yurtdışı Paylaşım Bulgaristan' forumundadır ve Kuzey tarafından 25 Ekim 2007 başlatılmıştır.

25 Ekim 2007
    Konu Sahibi : Kuzey
  1. Kuzey

Kuzey Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Efsanevi Babakondu’da etkinlikler

Tırgovişte iline bağlı Bratovo ve Bojurka köyleri arasında Babakondu denilen efsanevi ve meşhur bir yer vardır. Rivayetlere göre buraya bir Baba konmuş, daha doğrusu onu buraya kasırgalar atmış. O, ateş yakarak uzun bir sırığa geçirdiği kuzuyu pişirmiş. Sırığı da bir tarafa atınca yere kakılmış ve bu filizlenerek meşe ağacı olmuş. Sonra başka meşeler üremiş, zamanla koskoca bir orman oluşmuş. Halen burada bu kişinin türbesi korunmaktadır.
    Başka bir rivayete göre de vaktinde buraya askerler gelmiş, ateşler yakılmış, kuzular pişirilmiş, sırıkları yere kakılınca bugünkü asırlık ağaçlar oluşmuştur.
    Babakondu'da şimdi de orak başlarında büyük toplak düzenlenmektedir.
    Buraya Şumen, Tırgovişte, Omurtag, Popovo vb. yerlerden insanlar gelmektedirler. Arabaların sayısı binlerce, insanlar ise onbinlercedir.
    Serin meşe gölgeleri altında sergiler, kebapçılar, şekerciler, hazır elbiseler, kumaşlar satılan sergiler, salıncaklar; el sanatları ve endüstri ürünleri, sebze ve meyve satıcıları yer alırlar. Başka sözle kuş sütünden gayri herşey bulunur, alıp satılır. Üstelik insanlar eğlenceli bir gün geçirirler. Bayramda tertiplenen at yarışları, halk güreşleri ve sanat topluluklarının temsil ettiği folklor gösterileriyle.

Alintidir...

2. 11 Mart 2008
  3. ela gozlu

ela gozlu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Çok teşekkür ederim.Orası babamın köyü ama ben bu efsaneyi bilmiyordum.Çok güzel bir yer.

4. 11 Mart 2008
  5. EU3

EU3 Guest

ya delphing harikasın ne diyebilirimki nerden buldun bu kaynaklerı bilmiyorum amma bizimle paylaştığın için çok teşekkğrler canım

6. 16 Nisan 2008
  7. dost52

dost52 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bende bulgaristan göçmeniyim ama güneyden oldugum içinbu efsaneyi hiç duymamıştım.

8. 14 Haziran 2008
  9. mlisa

mlisa Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76

merhaba bulgaristanlı arkadaşlar bana acilen bulgaristandaki sürücü kurslarının tel nosu yada adresi lazım yardımcı olursanız sevinirim

10. 23 Aralık 2013
  11. yelitsa

yelitsa Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    31
    bende ilk defa duyuyom bu efsaneyi bide bg hakkında herseyi bildiğimi sanardım...

12. 15 Şubat 2016
  13. burcukarakoc

burcukarakoc Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    1
    tırgovişte li olmama rağmen bu efaneyi ilk defa duyduğuma utandım