Babalar Günü...Haziranın Üçüncü Pazar Günü

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve Barcman tarafından 17 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  17 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Barcman
 1. Barcman

  Barcman PR UZMANI Pro Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  10.580
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  198
  Babalar Günü... Acaba Anneler Günü´ne karşı bir gün olarak mı ortaya çıktı. Bir çok kişi belki de Babalar Günü´nün de bir tarihçesi olduğunu bilmiyor. Aslında Anneler Günü kadar eski olmasa da Babalar Günü´nün de 91 yıllık bir geçmişi var. Ama bazı tarihçiler, Babalar Günü´nün Antik Roma´da bile kutlamasının yapıldığını belirtiyorlar.

  Haziran ayının 3. Pazarı olarak kutlanan Babalar gününün tarihçesi için elimizde iki farklı kaynak var. Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Günü´nün Batı Virginia´da ortaya çıktığını savunuyor. Bu araştırmacılar Batı Virginia´da yaşayan John Dowdy´nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediğini söylüyor.

  Diğer araştırmacılar ise 1910 yılında Washington´daki John Bruce Dodd´un 6. Çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart´a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyorlar.

  Küçük yaşta annesini kaybeden Dodd´u ve beş kardeşini, babaları William Jackson Smart büyütmüş. Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp öte yandan altı çocuğa bakmasının zorluklarını farkeden Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran´ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs´ına kadar sürmüş.

  Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910´da Washington´ın Spokane şehrinde kutlanmıştır. Bu tarihten sonra ABD´nin diğer eyaletlerine yayılmıştır. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge´in desteğiyle kutlandı. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününün Babalar günü olarak kutlayacağını açıklayan bir bildiri yayınladı.

  Katoliklerin Babalar Günü´ne getirdikleri yorum ise diğer araştırmacılardan çok farklı. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Peygamberleri Hazreti İsa´nın babası anısına, Mart ayının 19´unu St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan ediyorlar. Ülkemizde 80´li yılların sonlarına doğru kabul gören Babalar Günü, bu yıl da Haziran ayının üçüncü pazarına denk gelen 20 Haziran´da kutlanıyor.

  Bir çok ülkede Babalar Günü´nün kutlandığı gün değişiklik göstermektedir. Bu günü farklı tarihlerde kutlayan ülkelerden bazıları şöyledir;

  Haziran´ın 3. Pazar günü
  Arjantin, Bangladeş, Bulgaristan, Kanada, Şili, Çin, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Kıbrıs, Fransa, Yunanistan, Hong Kong, Hindistan, Jamaika,Japonya, Malezya, Malta, Mauritius, Meksika, Hollanda, Panama, Pakistan, Peru, Filipinler, Porto Riko, İrlanda, Singapur, Slovakya, Güney Afrika, Sri Lanka, Trinidad ve Tobago, Türkiye, İngiltere, ABD, Venezuela, Zimbabve.

  23 Haziran
  Nikaragua, Polonya, Uganda

  30 Temmuz
  Vietnam

  Temmuz´un 3. Pazar günü
  Uruguay

  Temmuz´un son Pazar günü
  Dominik Cumhuriyeti

  23 Mordad
  İran

  Ağustos´uın ikinici Pazar günü
  Brezilya

  8 Ağustos
  Tayvan

  Eylül´ün ilk Pazar günü
  Avustralya, Yeni Zelanda

  Kasım´ın ikinci Pazar günü
  Estonya, Finlandiya, Norveç, İsveç

  5 Aralık
  Tayland

  23 Şubat
  Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya

  19 Mart
  Bolivya, Honduras, İtalya, Lihtenştayn, Portekiz, İspanya, İsviçre

  5 Mayıs
  Romanya

  8 Mayıs
  Güney Kore (Ebeveyn Günü)

  Miraç Günü
  Almanya

  Haziran´ın 1. Pazar günü
  Litvanya

  5 Haziran
  Danimarka

  Haziran´ın 2. Pazar günü
  Avusturya, Belçika, Ekvador

  17 Haziran
  El Salvador, Guatemala