Babam kurban kesebileceği halde kesmiyor...

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve minish 21 tarafından 26 Kasım 2009 başlatılmıştır.

26 Kasım 2009
    Konu Sahibi : minish 21
  1. minish 21

minish 21 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    86
    Şuan o kadar üzgün ve mahçup duruma düşmüş haldeyimki anlatamam...
    babam akrabamıza borç para vermişti,uzun zamandır da ödemesini bekliyorduk.nihayet haber geldi bayramdan önce ödeyeceğini söyledi sevindik çünkü o para gelirse kurban keseriz inşallah diye konuşmuştuk annemle...akrabamız parayı ancak dün getirebildi.bu tahminimizden biraz geç bi zaman oldu ama sonuçta bayramdan öncesi bi zaman yani,kurban kesmeye niyeti olan için yeterli bi zaman.bugün arefe gidip alınabilirdi...ama babam parayı gidip bankaya yatırmış.sabah duyunca okadar kötü oldum ki...
    6.000 ytlden bir kurban parası ayırmadı.
    annem de bende ne zamandır keselim bak para gelirse diye konuşuyoruz babamla.kurban kesemenin önemini anlatıyoruz...boşuna konuşmuşuz...çok üzüldüm
    az önce de nişanlım aradı sorunca bende kesmiyceğimizi söyledim mecburen utana sıkıla...onlar da büyükbaş hayvan kesiceklermiş.neyse.5 dk sonra bir daha aradı ben de kendi adıma kesmek istiyodum aslında dedi para kazanıyorum sonuçta ben gelip sizde kesebilirmiyim ?dedi..zaten şehir dışındalar bayramda ailesiyle geliceklerdi 2. gün birde kurban alıp kessek baban ne der dedi.o kadar kötü oldum ki.babam olmaz öyle şey diyo.annem de bende iyice üzüldük düştüğümüz duruma...ne kadar mahçup olduk onlara karşı...elinde para varken kesmemek çok günah.babamı anlayamıyorum.
    birimizden birisinin başına bişey gelebilir,Allah korusun Allahın gücüne gider...hem kesmememizin günahına üzülüyorum hemde nişanlımın ailesine düştüğümüz duruma...bir kurbana ayırmadığı o paradan babam hayır bekliyosa bu saatten sonra çok yazık çok...:1no2:

2. 26 Kasım 2009
  3. sevibade

sevibade Güzel Bakan, Güzel Görür Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    Üzülme canım :1hug:Allah senin niyetini biliyor nasılsa.

4. 26 Kasım 2009
  5. Feronia

Feronia İyi ki varsın :) ÜZGÜN Pro Üye

Beğenildi:
    47
    Ödül Puanları:
    78
    Kesmek zorunda olduğunu düşünmüyorum..
    Yani insanın içinden gelerek olmalı böyle şeyler..
    ımkan var diye zorla bir şey yaptıramazsınız bi insana...
    Bence sen sadece nişanlının ailesi büyük baş kesicek siz imkan olduğu halde küçük baş bile olsa kesmiceğiniz için sıkıldığını ve utandığını düşünüyorum..
    Yoksa senin sorun ettiğin kurbanın imkan olduğu halde kesilmemesi değil nişanlımın ailesi ne der diye düşünmen....

6. 26 Kasım 2009
  7. nora2010

nora2010 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    808
    Ödül Puanları:
    153
    canım dın ce kesmesı lazım evet.hatta alacagını bıldıgı halde yanı para saglam kısıye verılmısse onun zekatını da vermesı lazımdı.ama sen uzulme sonucta senın sucun yok.baban kocaman adam.ayrıca nısanlınada hıc mahcup olma.ole bı duruım yok yanı...herkesın durumu musaıt olmayabılır.bısey derse nısanlın borcumuz vardı dersın mecburennn

8. 26 Kasım 2009
  9. minish 21

minish 21 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    86
    canım tabiki niyet önemli ama eğer ki kesebilicek durumdaysan kubran kesmek çok sevap...herşeyden önce Allah böyle emretmiş. durumu olmayanlara sözüm yok ama şuan babam istese kesebilicek durumda.zaten kaç yıldır sıkıntıda olduğumuz için kesmiyorduk.bu sene az çok toparlandık babam emekli de oldu.yani imkansız değildi kesmemiz.
    ayrıca düşündüğüm sadece nişanlımın ailesi değil inanki.... şuan nişanlı olmasaydım da aynı düşüncede olurdum emin ol.

10. 27 Kasım 2009
  11. DepresifPolyanna

DepresifPolyanna Bilmemek Mutluluktur. Pro Üye

Beğenildi:
    6.461
    Ödül Puanları:
    238
    Sizi üzen sanırım ailecek gelecek olan parayla kurban keseriz diye kendinizi hazırlamışsınız bir nevi hayal kırıklığı olmuş ama geç değil anneniz devreye girsin bu konuda, biraz ısrar etsin, 2. gün bile kesilebiliyor hemde fiyatlar düşmüş oluyor ama babanız kararından caymıyorsa da yapacak bir şey yok, herkesin sevabı günahı kendine, ileride sizin kendi imkanınız olduğunda kurban kesip dağıtırsınız inş.

12. 27 Kasım 2009
  13. TheShe

TheShe Guest

Valla şu zamanda herkez maddi sıkıntı içinde, eğer eli çok bol değilse kesmeyebilir bence de, esi zamanlardaki gibi değil artık hiçbişey.
    Bence de nişanlına karşı mahçup olduğun için takılmış gibisin. Ama benim en çok şaşırdığım, Nişanlıyım diyosun nişanlın sana kurban kesmiyor mu? Nişanlın ben kendi kurbanı sizde kesiyim demiş ama zaten sana kurban kesmeleri gerekir. Sizde böyle bir adet yok mu? çok şaşırdım :1ninca:

14. 27 Kasım 2009
  15. ggxuxvercin

ggxuxvercin MANGA Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben bugün elleri ayakları bağlanıp , minicik bir arabanın bagajına konulan koyunu görünce ciğerim parçalandı.. çünkü hiç kımıldamıyordu.. yani çaresizliğini kabul etmiş gibiydi.. o hayvanı öyle güle oynaya götüren insanlardan iğrendim.... ben çok duyarlı bir hayvansever sayılmam.. vejeteryan da değilim.. muhtemelen bayramda et yicem..... ama bu kadarı hakkaten vahşilik..

16. 27 Kasım 2009
  17. DepresifPolyanna

DepresifPolyanna Bilmemek Mutluluktur. Pro Üye

Beğenildi:
    6.461
    Ödül Puanları:
    238
    Ama böyle demeyin, sonuçta süs için kürk giymek için katledilen hayvanlardan değil, katledilmiyor adı üstünde kurban ediliyor, benimde içim acıyor hatta bir bayram et bile yiyemedim hayvancağızı kaçarken görmem bile yetti, ama uslüne uygun bir şekilde acı çektirmeden yapılıyorsa bir ibadet vahşilik sayılamaz, o kurbanın etinden kaç fakir doyacak belki, ama görüyorum yasak olduğu halde yol kenarlarında çoluk çocuğun gözü önünde bir hayvanın kesilişini herkese göstere göstere yapılan kesimleri işte bu vahşettir bana göre

18. 27 Kasım 2009
  19. papatyanil

papatyanil yokunda yoku Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    canım inşallah vahşilik diye kast ettiğin kurban edilmeleri değildir umarım
    hani kurban edilmelerine üzülürsek hayatta hiç bir hayvanın etini yemememiz lazım,tavuk balık gibi...
    ama hayvana eziyet edildiği gibi bir durumla karşılaşmtıysan bence de çok üzücü bir durum....

minish cim üzülme canım rabbim senin niyetini biliyor...
    bu yaşta bunu anlayabilmen çok güzel...