babaneme yardım edecek avukat arıyorum

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve Hoppidi tarafından 13 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

13 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : Hoppidi
  1. Hoppidi

Hoppidi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    babanem ve dedem yaklaşık 60 sene önce şu an oturdukları eve yerleşmişler..dedem gazi idi vefat etti..babanem şu an tek yaşıyor ve gazi aylığından başka bir maaşı yok..bu evi belediye bizim haberimiz olmadan bir inşaat şirketine satmış..ve mahkeme babaneme 30 milyar ecri misil vermiş..şu işe bak..sen bu ülke için didin ,sonra onlar kalkıp bir avuç toprağını para babalarına satsınlar..ve üstüne parada istesinler..şaşırıp kaldık..bize yardım edecek bir avukat arıyoruz:uhm:

2. 14 Mayıs 2008
  3. denizbaris

denizbaris Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Anlayamadığım birşey var, tapusu size ait olan bir evi belediye nasıl birine satıyor?
    Babaannenizin oturduğu evin tapusu varsa kimse evini kimseye satamaz. Belediye hizmeti için istimlak gerekiyorsa da bilirkişi atanır, ve evin değeri kadar para babaannenize verilir.

4. 14 Mayıs 2008
  5. denizbaris

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Ecrimisil, haksız yere bir taşınmaza sahip olup ondan yararlanan kişiden alınan ve kullanma karşılığını oluşturan tazminata verilen isimdir.
    Mehkeme eğer buna karar verdiyse babannenizin oturduğu ev kendi ev değil demektir. Bu durumda da hak talep etmeniz mümkün değildir.

6. 14 Mayıs 2008
  7. Hoppidi

Hoppidi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    hayır canım bu evin tapusu yok fakat 50 seneden beri vergi veriliyor..işin tuhafı bu şirket bu arsayı alalı 2 sene olmuş ve kimse bize siz vergi vermeyin bu arsa sizin değil demedii..

8. 14 Mayıs 2008
  9. denizbaris

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Vergi derken ne vergisi veriliyor? Arsa vergisimi konut vergisi mi?
    Vergi vermek bir kıstas değildir. Tapusu olmayan bir ev için niçin vergi ödediniz ki?

Durumu biraz daha açık net detaylı anlatırsan yardımcı olmaya çalışırım.
    Bu arada ben değil ama ağabeyim avukat

10. 14 Mayıs 2008
  11. Hoppidi

Hoppidi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    konut vergisi veriliyor..fakat biz vergiyi verirken bu inşaat şirketi satın almış..ve belediye bunu bize bildirmedi..madem bizi hiç sayıyorlardı o zaman neden bizden vergi aldılar..babanemin avukatı yokdu..çünkü gazi maaşı avukat tutmaya yetmez..bilirkişi falanda gelmedi ama mahkemede geldi gözüküyor..bu arsa 50 senelik ağaçların içinde ve ancak görünce bana hak verirsiniz..

12. 15 Mayıs 2008
  13. denizbaris

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Bence madem bizi hiç sayıyorlardı niye vergi aldılar demek yerine, sizin olmayan bir evin vergisini niçin verdiniz?
    Gazi maaşıyla avukat tutulmaz gibi polemiklere girmiyorum. Zaten avukat tutmanıza da gerek yok. Ben size yardımcı olmaya çalıştım fakat siz dedem gazi, bu ülke için gazi odu bizim bir avuç toprağımızı almaya ne hakları var diyorsun, sonradan tapusu yok diyorsun. Tapusu olmayanm bir arsave ev üzerinde ne şekilde hak iddia edebildiğini anlayabilmiş değilim.
    Bence belediye niye bizden vergi aldı o zaman dersen, belediye de "niye siz vergi ödediniz, sizin olmayan bir mal için vergi ödemeseydiniz." der. Bunun sonu yok.

Sanırım arazi belediyeye ait, ve babaannenizin oturduğu ev kamu arazisi üzerinde yapılmış olan bir gecekondu. Ve belediyeden imar izniniz yoksa(ki tapu olmadığına göre imar izniniz yok demektir) Belediye kendi arazisini bir inşaat şirketine satmış, size niye haber versin ki....

Zaten bilirkilşi gelir arsanın konumuna büyüklüğüne bakar, o çevredeki arsa fiyatları üzerinden değer belirler, bunu da size haber vermek zorunda değiller.

Üzgünüm ama haksız yereuğraşıyorsunuz...

14. 15 Mayıs 2008
  15. Hoppidi

Hoppidi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    teşekkür ederim..zaten bizi anlayabileceğini ummuyordum..

16. 15 Mayıs 2008
  17. denizbaris

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Evet seni anlayamıyorum, kamu arazisine ev yapıp sonra da belediye evimizi satmış, bize haber vermediler, bir avuç tprağımızdan ne istiyorlar diyebilmeni, ve belediyeyi suçlamanı anlayamıyorum.
    Belediye kendine ait bir arsayı satmış... Ve sizde bir süredir o arsa üzerinde yaşadığınız için haksız kullanım bedeli talep etmişler.
    Burada yanlış olan tek birşey var, sizin belediyenin gerçekleştirdiği bu yasal işlemi şikayet etmek için avukat aramanız.

18. 15 Mayıs 2008
  19. Hoppidi

Hoppidi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    senin türkiye şartlarından haberin yok herhalde..veya lüks bir otelin rezidansında mı oturuyorsun..ben 50 senelik bir geçmişden bahdesiyorum..emekden bahsediyorum..hatıralar diyorum..ama sen ısrarla sen bana tapun yok ise hiçbişeysin diyorsunn..tamam ben de farkındayım tapum yok ama ben insanım ya..ben de belki arsayı alamazsam da belki oturduğum evin tapusunu alabilirim..neden kimse bana bişey demedi diyorum..benim dedem o evi tırnaklarıyla kazıyarak o hale getirdi..sen ne diyosun..yardımcı olmuyorsan bari moralimi bozma..