Bacak ağrısı ihmale gelmez

Konusu 'Kardiyoloji - Kalp ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları' forumundadır ve seyran tarafından 11 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  11 Kasım 2007
  Konu Sahibi : seyran
 1. seyran

  seyran Popüler Üye Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  852
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  Hemen herkes bacak ağrısı çeker. Bu ağrının birçok nedeni olabilir. Küçük olduğu sanılan ağrılar, bacağın kesilmesiyle sonuçlanabilir...

  Yorgunluk, egzersiz yetersizliği ya da romatizma olduğu sanılan bacak ağrılar, atardamarlardaki tıkanıklıktan kaynaklanabilir. İhmal edildiğinde ayağın kesilmesi bile söz konusu olabilir.

  Konuyla ilgili bilgi veren, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şah Topçuoğlu, yürüyüş sırasında bacaklardaki ağrı nedeniyle durmak zorunda kalanların akıllarına ilk gelen hastalığın romatizma ya da siyatik olduğunu belirtti.

  Bazı kişilerin de yürüyüş sırasındaki ağrıları egzersiz yetersizliğine bağladığına dikkat çeken Prof. Dr. Topçuoğlu, "Bacak ağrılarına bacaklarda üşüme, soğukluk ve solukluk ekleniyorsa mutlaka bir damar cerrahına atardamarlar yönünden muayene olunması gerekir" dedi.

  Bu tür şikayetleri olanların bunu hafife alarak, başka rahatsızlıklara bağladığını vurgulayan Topçuoğlu, şunları söyledi:

  "Bacaklarımıza kan atardamarlar aracılığıyla gelir. Bacak atardamarları bacağın üst kısmından ayaklara doğru iner. Dokular, bu atardamardan ihtiyaç duydukları oksijen ve besin maddelerini alırlar. Atardamarlardaki hastalıklar sonucu ise kan akımı tıkanma nedeniyle azalır ya da kesintiye uğrar. Bu hastalık 50 yaşından sonra genellikle damar sertliğine bağlıyken, daha öncesinde sigara içmeyle ilgilidir."

  Kan akımı azalmasının ilk belirtisinin yürüyüş sırasında olan ve dinlenmekle geçen bacak ağrıları olduğunu belirten Topçuoğlu, "Ağrı, atardamarlardaki tıkanıklık derecesiyle orantılıdır. Bacak damarlarındaki tıkanıklık çok ciddi değilse ağrı yürüyüş sırasında olur, dinlenince geçer. Çünkü atardamarlardaki darlık nedeniyle bacaklara gelen kan, bacak beslenmesine yeterken, yürüyüş sırasında yetmemeye başlar" diye konuştu.

  Hastalığın teşhisi ve tedavisinde gecikme olduğunda, hastanın gecikmiş tedaviden yarar göremeyeceğini ifade eden Prof. Dr. Topçuoğlu, şunları kaydetti:

  "Ayrıca hastalar zamanında tedavi edilmezlerse, ağrıları sürekli olmaya, ağrı kesicilere cevap vermemeye ve yüzde 5 ile 7 oranında, ayaklarda belli bir seviyeden kesilmeye yol açar. Bacaklarında yürürken ya da istirahatta ağrı, solukluk, soğukluk, iyileşmeyen yaralar olanların öncelikle bacak atardamarlarında bir problem olup olmadığını araştırması gerekir."
   
 2. 3 Şubat 2009
  Konu Sahibi : seyran
 3. karpel

  karpel Guest

  çok moral bozucu bir yazı :)
   
 4. 3 Şubat 2009
  Konu Sahibi : seyran
 5. dimple2

  dimple2 3aslanannesiyimben Üye

  Katılım:
  1 Eylül 2008
  Mesajlar:
  4.641
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  ay bende çok yürürsem ya da yorulursam o gece ağrıdan uyuyamıyorum
  aslında küçükken bende eklem romatizması vardı ben hep ona bağlıyodum

  acaba bendekide ciddi bişeymi
   
 6. 13 Ocak 2012
  Konu Sahibi : seyran
 7. kevsersoylu

  kevsersoylu Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  3.646
  Beğenildi:
  368
  Ödül Puanları:
  153
  acilll cevap arkadaşlar benm solll bacağımda acip yanma var çok yanı vede bazn ağrıyo acaba sebebi nedir ceaplarsınız sevinirim
   
 8. 4 Kasım 2014
  Konu Sahibi : seyran
 9. ElifDu

  ElifDu Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  13 Eylül 2013
  Mesajlar:
  13
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Bacak Ağrılarının Nedenleri
  Soru :
  Bacak Ağrılarının Nedenleri


  Bacak ağrıları tıpkı göğüs ağrıları gibi önemsenmesi gereken yakınmalardır. Bacak bölgesinde başlayan kronik ve akut karakterdekiağrıoluşumlarının başlıca nedeni dolaşıma bağlı bozukluklardır. Nörolojik ve ortopedik nedenli sorunlarda bacak ağrılarına sıkça neden olmaktadır.
  [​IMG]

  Dolaşıma bağlı olmayanağrılar, genelde eklem ağrıları, bel ve kalça bölgesinde sinirlerin sıkışmasından dolayı oluşan ağrılar, damarlarda varis oluşumu, büyüme döneminde meydana gelen ağrılar ve ani hareketlere bağlı olarak gelişen ortopedik ağrılardır ki, bunların tedavileri zamana bağlı olarak yapılmaktadır. Dolaşıma bağlı olarak gelişen ağrılar daha ciddiye alınması gereken durumlardır.Damartıkanıklıklarının öncü belirtisi olarak niteleyebileceğimiz bacak ağrıları, vücudumuzda bulunan damar sisteminin bölgesel olarak deforme olması;kalp, beyin, gibi hayati önem taşıyan organlardaki felç oluşumlarına bağlı krizlerin habercisi olarak gösterilebilir.

  Oksijeni bol kanı taşımakla görevli atardamarların tıkanması sonucu damar içerisinde kanın beslediği alanda bu nedene bağlı bazı sorunlar meydana gelebilir, bunun sonucunda hareket esnasında artan dinlenince geçen ağrılar söz konusu olabilir. Bu ağrılara “Kladikasyon” denilmektedir ve rahatsızlıkların büyük çoğunluğu bu minval üzerinedir.

  Bacak ağrısısorunu yaşayanlar aynı zamanda bacaklarda üşüme gibi bir sorun yaşıyorlarsa mutlaka bir kalp damar cerrahına atardamarlar ile ilgili olarak muayene olması sonradan yaşanacaksağlıkproblemlerinin önünü almak adına doğru bir adım olacaktır. Bu konuda gecikilmesi daha sonra uygulanacaktedavisüreçlerini olumsuz yönde etkileyecektir.

  [​IMG]
   
 10. 4 Kasım 2014
  Konu Sahibi : seyran
 11. gve

  gve Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  1.163
  Beğenildi:
  1.046
  Ödül Puanları:
  138
  bacaklarım çok ağrır ve morarır of gitmediğim hastane kalmadı sonuç alamıyorum :KK43: