Bademcik Iltihabi (tonsillit)

Konusu 'K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz' forumundadır ve dj_oznur_0106 tarafından 24 Şubat 2008 başlatılmıştır.

24 Şubat 2008
    Konu Sahibi : dj_oznur_0106
  1. dj_oznur_0106

dj_oznur_0106 sweet_lady Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    BADEMCIK ILTIHABI (TONSILLIT)

Bademcikler lenf düğümcükleridir. Ağzınızın gerisinde her iki yanda birer tanedir. Diğer görevlerinin yanında ağıza giren zararlı mikroorganizmaları filtre etmek de vardır. Fakat çok fazla bakteri girince direnemezler. iltihaplanır ve şişerler. Buna bademcik iltihabı (tonsilit) denir. özellikle çocuklar arasında çok yaygındır.

Belirtiler

- Boğaz ağrısı,

- Başağrısı,

- Ateş ve üşüme, titreme,

- Boğaz ve çenede ağrıyan bezler.

Teşhis

Tonsilit belirtileri gribinkilere benzer. İlk belirti yutmayı zorlaştıran boğaz ağrısıdır. Bademcikler görülür şekilde kırmızılaşır ve şişer. İltihaplanmış bademciklerin üzerinde nokta şeklinde iltihap alanları da görülebilir. Bölgesel lenf düğümleri (çene altı ve boyundakiler gibi) büyüyüp hassaslaşabilir.

Eğer belirtiler 48 saatten uzun sürerse ya da sizin veya çocuğunuzun geçmişinde tekrarlayan tonsillit öyküsü varsa doktorunuza başvurun; boğazınızı muayene ettikten sonra hastalık etkeninin beta streptokok bakterisi olup olmadığını anlamak için kültür örneği alacaktır.

Tonsillit günümüzde oldukça yaygındır. Tedavi edilmezse bademciklerin çevresinde abse oluşumuna yol açabileceği için, tonsillit mutlaka tedavi edilmelidir.

Tedavi

Kendinizde veya çocuğunuzda bademcik iltihabı belirtileri görürseniz, bol bol dinlenin, yumuşak yiyecekler yiyin ve boğazınızı rahat-atacak sulu gıdalar alın. Ilık tuzlu suyla gargara yapmak ağrıyı azaltır. Aspirin veya benzeri ilaçlar (acetaminopen gibi), yardımcı olabilir.

İlaçlar

Bir bakteri enfeksiyonu söz konusu olursa doktorunuz ağızdan antibiyotik alınmasını tavsiye edebilir (10 gün kadar). Belirtiler birkaç günde geçer. Streptokok bakterilerinin bazı türleri nefrit (böbrek iltihabı) veya romatizma da yapabilir. Bunun için antibiyotik tedavisine gerekli süre devam edilmelidir

2. 16 Nisan 2008
  3. gxuxbahar

gxuxbahar Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşlar benim kızımda bademciklerinden sık sık hastlanıyor doktorumuzun tavsiyesiyle aylık bir iğne yaptırıyoruz ama ne kadar kullanılacak ve yan etkileri çokmudur bileniniz varmı bana yardımcı olabilirmisiniz acaba

4. 30 Nisan 2008
  5. damla46

damla46 Guest

Benim kızımda da aynı sorun var,5 yaşında sürekli bademcikleri şiş.Ben de 5-6 kez yaptırdım aylık depo penisilinlerden.Devam etmeyi düşünüyorum ama çocuk iğneye karşı fobi geliştirdi.Sonunda aldırmak zorunda kalıcaz heralde,bademcikleri.

6. 23 Aralık 2008
  7. yaseemin

yaseemin Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    benimde oğlum süreki geçirir ama bu seferki çok ağır oldu resmen bademciklerinde beyaz lekeler vardı hiç birşey yutamadı ateşi 40a mide boş ilaçlardmn midesi bulandı 4 gece ateşi sürdü çok kötüydü yaa ALLAH birdaha vermesin

8. 7 Ocak 2009
  9. shiftcan

shiftcan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    549
    Ödül Puanları:
    113
    işte ölüyorum bu sebepten grip sandım ilk önce, sabah kalktım bir boğaz ağrısı dedim soğuk su içtim ondan ağrıdı, o gün baygın gibiyim resmen, ertesi gün oldu daha kötü üşüyorum ama ateşim var felaket, en sonunda 17 saat uyudum vücutsal hiç bişeyim kalmadı aaa dedim bu grip değil grip 2 günde geçmez. hemen sevgilimin babasına gittim dedim bak şu ağzıma ne var burda. baktı bademciklerin iltihaplanmış dedi. antibiyotik verdi bana ilk hapı yuttum 1 saat kadar önce hiç bir değişiklik yok bakalım şimdilik. yutkunurken ağlar mı bir insan! evet ağlıyorum her 15 saniyede bir. yemek zaten yiyemiyorum çok kötüyüm yani. umarım sabaha hafifler uyku uyuyamaz oldum çünkü...

10. 12 Ocak 2009
  11. mangalia

mangalia Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    geçmiş olsun arkadaşlar.bildigimiz sogan cok faydası var.bogaz agrısı için ideal. 1-soganın kabugundan çay yapın ve sık sık için.2-soganı dilim dilim kesin,bir kat sogan bir kat srker bir kaba koyun ve bir gun bekletin.surub olaçak ve gunde 3,4 sefer bir kaşık içiniz.ben kendim cok kullandım. dogal ve yan etkisi yok.

12. 30 Ocak 2009
  13. jelibon17

jelibon17 Guest

arkadaşlar ben tonsilitle yaşamayı öğrendim 2 senedir bademciklerim sürekli beyaz iltihaplı.
    eşim iki gün üç gün önce hastalandı dotora götürdük tonsillit dedi. :-(
    yerlerde sürünüyo kalkamıyo :-(

14. 13 Mart 2009
  15. ggxuxvercin

ggxuxvercin MANGA Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    kızlar, bendede çok şiddetli olmamak üzere bademcik iltihabı var sanırsam... dr. a gidemedim bugün.. ama beni idare edecek bir tedavi önerirmisiniz.. (soğan yemeyim ama kokar şimdi...) yutkunamıyorum, boğazımın yan tarafı kulağıma kadar acıyor elleyince ve ağrıyor , bi de bütün sırtım ağrıyor.. bademcik olup olmadığını bile bilmiyorum , çünkü hiç başıma gelmemişti....

16. 26 Mart 2009
  17. gamzeH

gamzeH Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    merhabalar benimde boğazağrım hiç eksik olmaz doktor ve antibitiklerden gına geldi sonunda bir yakınım tavsiyede bulundu şimdi ona duacıyım yarım limonu su bardağına sıkın ve içine 1 çay kaşığı tuz koyup karıştırın ve bununla gargara yapın ve kesinlikle yutmayın kesinlikle doğal bir antıbıytk ama bir şartla boğazınızın ağrısını hıısetıgınız anda uygulayın dahada etkili oluyr......

18. 31 Mayıs 2009
  19. eates

eates Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Ben de sürekli tonsilit olurum,geçen hafta kültür yaptırdım pnömokok çıktı,kültür sonucuna göre şu an antibiyotik kullanıyorum.Şimdi daha iyiyim.Boğaz ağrısı için ben çözümü tarçınlı şekerde buldum,tesadüfen yemiştim bir gün iyi geldi.Bir de elma sirkesiyle gargara yap demişti doktorum,o da rahatlattı.