Bademcik şişmesi

Konusu 'K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 15 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  15 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Her insanın hayatında bir defa dao lsa başına gelen rahatsızlıklardan biridir bademcik şişmesi. İğrenç bir rahatsızlıktır, hele de o yutkunamama huzursuzluk ötesi birşey. Sevgili Melek’ler, bademcik şişmesine karşın yapacağınız tedaviler, uygulamalar konumuz da mevcuttur.

  Bademcik nedir ?
  Bademcikler boğazımızın her iki yanında bulunan dokulardır. Bu dokular elle kontrol edildiğinde parmak uçlarıyla hissedilebilir. Bademcikler vücudun savunma sisteminin bir parçasıdır ve vücuda giren mikroplarla savaşmak için antikor denilen maddelerin oluşumunda rol oynarlar.

  Bademcik(Şişmesi) iltihabı nasıl olur?

  Tonsilit de denilen bademcik iltihabı, bademciklerde mikropların birikmesi sonucu olur. Bademcik iltihabı genelde kızarıklık şeklinde kendini gösterir. Ancak daha kötü durumlarda bademciklerin üzeri sarımtırak beyaz veya yeşile çalan bir renk alabilir. Bu iltihaplanma olayı tekrarladığı sürece bademciklerin boyutu büyür ve yutkunma gibi sorunlara yol açar. Bazen bademciklerin üzeri gözenekleşir ve noktalar tarzında yaygın iltihaplanma görülebilir. Bütün bunlar bademcik iltihaplanmasının derecelerini gösteren bulgulardır.

  Bademcik iltihabı nasıl belirti verir?


  * Boğaz ağrısı,
  * Yutma güçlüğü,
  * Yutma sırasında takılma hissi,
  * Ateş,
  * Halsizlik,
  * Ağızda kötü koku,
  * Boyun bezelerinde şişme,
  * Ses tonundaki değişiklikler gibi yakınmalar bademcik iltihabını düşündürmelidir.

  Bademcik iltihabında antibiyotik kullanmak gerekli midir?
  Evet, kesinlikle gerekir. Son yıllarda gelişen tedavi yolları sayesinde bademcik iltihabı önemli şikâyet olmaktan çıkmıştır. Bademcik iltihabını ne tür bir etkenin yaptığının araştırılması için boğazdan alınan doku kültüre alınır ve mikrobun türü belirlenir daha sonra bu türe uygun bir antibiyotik hastaya tavsiye edilir. Burada dikkatli olmanız gereken şey rasgele antibiyotik almamanızdır.

  Bademcikler ne zaman ameliyat edilmelidir?
  Bademcikler vücudumuzdaki savunma sisteminin bir parçasındır. Ancak bademcikler sıksık iltihaplanarak vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olmaktan çıkıp bizzat kendisi sorun olmaya başlar.

  * Sürekli mikrop üretmeleri
  * Nefes almayı ve yemek yemeyi zorlaştırmaları
  * Yakın organlara zarar vermeye başlamaları gibi durumlarda bademciklerin alınması zorunluluk demektir.

  Ameliyat uyutularak mı yapılır?

  Bademcik ameliyatı çocuklarda genel anestezi ile yapılır. Ancak kendisini kontrol edebilecek olgunluktaki 18 yaşını geçmiş bireylerde bu ameliyat bölgesel uyuşturmayla da yapılabilir.

  Bademcik ameliyatı risklimidir?Şu bilinmelidir ki irili ufaklı önemli önemsiz dediğimiz her türlü ameliyat operasyonu risk taşır. Bademcik ameliyatının riski; anesteziden kaynaklanacağı gibi ameliyatın kendisinden de kaynaklanabilir. Ayrıca ameliyattan sonra boğazda iki açıklık kalmaktadır bu açıklıkların zamanla kabuk bağlayarak iyileşmesi beklenir. Bu durum da başlı başına bir risktir. Diğer yandan ameliyat sırasında kanama bademcik ameliyatının en büyük riski konumundadır ancak son yıllardaki gelişmiş teknikler ve aletler sayesinde bu riskler en aza inmiş durumdadır.  Sonuç olarak; mecbur kalındığında ameliyatın riskleri bademciğin zararından daha azdır.

  Genel olarak;

  * Bademcikler alındığında vücudun savunma sistemi zayıflamaz çünkü vücudun savunma sistemi birden fazla faktör tarafından desteklenmektedir. Bademcikler bunlaran yalnızca birisidir
  * Bademcik alındığında kişi daha sık hasta olmaz. Ancak aşırı sıcak ve soğuk yiyecekler alındığında farenjit(yutak iltihaplanması) geçirme riski artar.
  * Bademcik ameliyatı sonrası bazı durumlarda kanama görülebilir. Bu uyanma esnasında veya ıkınma durumunda karın iç basıncıyla alakalıdır.
  * Bademcik ameliyatı sonrasında hasta kontrol edilmelidir. Kontrol zamanı ve periyodunu doktorunuz belirleyecektir.
  * Son olarak bademcik ameliyatı sonrasında ilaç olarak genellikle ağrı kesici verilir bu ağrı kesici ilaç damla veya şurup şeklinde olacaktır.

  Bademcik şişmesine iyi gelen şifalı bitkiler nelerdir?


  Yaban mersini, Hatmi, Papatya, Keten tohumu, Dut, Soğan, Zeytinyağı, Üzüm suyu
  Hazırlanış Şekli:

  · Yaban mersini on dakika süre ile sıcak suda demlenir. Süzülerek elde edilen sıvıya dut pekmezi ilave edilerek şurup kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hastalık süresince hazırlanan bu şuruptan günde üç çorba kaşığı içilir.

  · Hatmi çiçeği ve papatya birlikte demlenir, süzülkadinlarkulubu.comdükten sonra iki saat dinlendirilir. Hazırlanan bu karışım şurup kıvamına gelinceye kadar üzüm suyu ile tatkadinlarkulubu.comlandırılarak karıştırılır. Hastalık süresince bu şuruptan ısıtılarak bir fincan içilir.

  · Zeytinyağı ile pişirilen soğan lapa halinde ezilir. Hazırlanan lapa ılık bir vaziyette temiz bir tülbente yayıldıktan sonra hastanın boğazına sarılır.
  Kurutulmuş papatyalar gün boyu sirke dolu bir kapta bekletilir. Sıkılarak elde edilen lapa ısıtılarak bir tülbente yayılır. Hazırlanan yakı hastanın boğazına sarılır.
   
 2. 13 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 3. ayser77

  ayser77 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2008
  Mesajlar:
  4
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Çok güzel açıklamalar ben çok faydalandım,emeğin için teşekkür ederim.