Bağ-kur'la ilgili

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve TuzluCekirdek tarafından 14 Ocak 2009 başlatılmıştır.

14 Ocak 2009
    Konu Sahibi : TuzluCekirdek
  1. TuzluCekirdek

TuzluCekirdek Burası soğuk odalar!!! Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    selam bayanlar internette araştırdım ama bulamadım bilgisi olan varsa bana yardımcı olursa sevinirim. şimdi benim eşimin önceden ssk sı vardı 1,5 yıldır falan ödenmiyor şimdi işyerimizi açtık eşimde bağkurlu olacak ama sormak istediğim bağkurlu olduktan ne kadar sonra bağkurdan yararlanabiliyoruzz ben ve doğacak oğlumuzuda üzerine alacak bu konu hakkında bilgisi olan varsa lütfen beni aydınlatsın. şimdiden tek tek teşekkürrler

2. 14 Ocak 2009
  3. elifmrt

elifmrt O' benim nefesim... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    Bağ-Kur dan Nasıl Sağlık Karnesi Alınabilir ?
    Sağlık sigortasına tabi sigortalıların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için;İlk defa sigortalı olanların en az 8(sekiz) ay, yeniden sigortalı olanların ise en az 4(dört) ay eksiksiz sağlık sigortası primi ödemiş olmaları, sağlık ve sigorta prim borcu bulunmaması gerekmektedir.

Bu koşulları yerine getiren sigortalıların sağlık karnesi almak için;

• İl Müdürlüklerinde örneği mevcut 1479 veya 2926 sayılı Kanunlara tabi sigortalılar için Bağ-Kur sağlık karnesi talep formu

• Zorunlu sigortalılık için bağımsız çalışmasının devam ettiğine dair Bağ-Kur sigortalılık belgesi,

• Vukuatlı nüfus kayıt örneği,

• Öğrenciler için öğrenim durumlarını gösterir belge,

• 7 yaşından küçük çocuklar hariç her sağlık karnesi için 1 adet vesikalık fotoğraf,

• Yaşları ne olursa olsun çalışamayacak durumda bulunan çocuklar için tam teşekküllü hastanelerin birinden alınacak sağlık kurulu raporu,

Geçimi sigortalı veya yaşlılık veya malullük aylığı alanlar tarafından sağlanan ana, baba ve 18 yaşını geçmiş evli olmayan kız çocukları için diğer sosyal güvenlik kuruluş kayıtlarını gösterir belgeyi, temin ederek, il müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

http://www.dengerehabilitasyon.com/index.php?sid=sss&soru_id=44

Bu siteden aldım yazıyı umarım yardımcı olur.

4. 15 Ocak 2009
  5. nesrin111

nesrin111 hayat boş boş boş Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    1 ay sonra sağlık yardımından faydalanabilirsiniz

6. 15 Ocak 2009
  7. TuzluCekirdek

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    yanlış anlamadıysam ilk konuya cevap yazan arkadaştada 4 ay yazıyordu arkadaşım sende 1 ay yazmışsın hangisi doğru yoksa benmi anlamadımfisfisfis

8. 15 Ocak 2009
  9. etkin

etkin Guru Üye

Beğenildi:
    1.044
    Ödül Puanları:
    323
    istediğin bilgiler sanırım burada ..

Bağ-Kur Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Koşulları

Sağlık sigortası yardımlarından;

a) 1479 ve 2926 sayılı Kanunlar kapsamında zorunlu sigortalı olanlar ve bu Kanunlar kapsamında isteğe bağlı sigortalı olup, sağlık sigortası yardımlarından yararlanma hakkı bulunan isteğe bağlı sigortalılar ile bunların eş ve bakmakla yükümlü oldukları çocukları, ana ve babaları,

b) Yaşlılık veya malullük aylığı alanlar ile bunların eş ve bakmakla yükümlü oldukları çocukları, ana ve babaları,

c) Ölüm aylığı alanlar,

d) Sigortalı tarafından evlat edinilmiş, tanınmış veya nesebi düzeltilmiş veya babalığı hükme bağlanmış çocuklar ile sigortalının ölümünden sonra doğan çocukları

d) Talepleri halinde, isteğe bağlı sigortalı olarak; Yaşlılık veya malullük aylığı alanlar ile Ölüm aylığı alanlar,

yararlanırlar.

İlk defa sigortalı olanların sağlık yardımından yararlanmaları, en az 8 (sekiz) ay, yeniden sigortalı olanların ise en az 4 (dört) ay eksiksiz sağlık sigortası primi ödemiş olmaları (Muayene ve tedavi hakkı, sağlık sigortası primi ödenen sekizinci ayı veya dördüncü ayı takip eden aybaşından itibaren başlar), sağlık ve sigorta prim borcu bulunmaması (Müracaat tarihinden önceki ay sonu itibariyle, sağlık ve sigorta prim borcu ile gecikme zammı borcunun bulunmaması) şartına bağlıdır.

Bu şartları taşıyan sigortalı ve haksahipleri bağlı bulundukları Bağ-Kur il müdürlüklerine gerekli belgelerle başvurarak sağlık karnesine sahip olabilirler.

Sağlık karnelerinin her yıl vize edilmesi gerekmektedir.(Emeklilerin kendilerine ait sağlık karnesi ile eş ve 18 yaşından küçük çocuklarının sağlık karneleri hariç)

Aktif sigortalılarımız ile bunların haksahiplerinine ait sağlık karneleri vizeli olsa bile tedavi tarihine göre bir önceki ay sonu itibariyle, Kurumumuza sağlık ve sigorta prim borcu ile gecikme zammı borcunun bulunması halinde borcun ödenmesine kadar Kurumumuz sağlık sigortası yardımlarından yararlanmaları mümkün değildir.

10. 15 Ocak 2009
  11. nesrin111

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    güzelim ali tezel i izledim ben tv..bu tarz soruları cevapğlıyordu
    eski sitemde 4 ay beklemen lazım ama yeni sistemde 4 aya gerek yok..ister ssk ister bağkur farketmez 1 ay sonra gidip muane olabilirsin...yani sistemde 1 ay sonra primlerin gözükür ve muane olabilirsin

12. 15 Ocak 2009
  13. nesrin111

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    Soru 27: Sağlık Hizmetlerinden Yararlanmam İçin Şartlar Nelerdir?

Mevcut uygulamada Sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için; SSK sigortalılarının kendisine 90 gün, Bakmakla yükümlü oldukları kişilere 120 gün, Bağ-Kur sigortalıları için 240 gün olan hastalık sigortasından prim ödeme şartı, Yeni düzenleme ile 30 güne indirildi.

Yani, yeni düzenlemeyle 30 gün prim ödeyen herkes ve bakmakla yükümlü
    oldukları kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

14. 15 Ocak 2009
  15. Umudum

Umudum geçmize mazi :( Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    bir ay sonra faydanabilirsin

16. 15 Ocak 2009
  17. papatya16

papatya16 Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    canımm artık 30 günde bağkur dan yararlanabilirsiniz ....
    eski yasaya göre bu 8 ay dı...
    ama çok şükür ki değiştirdiler....

18. 15 Ocak 2009
  19. TuzluCekirdek

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    ayyy süperrr çok tşk ederim kızlarrr. bebek yenidoğacağı için masrafları çok olacaktı bu süper bir haber.. peki ne kadar ödeniyor bilginiz varmıı