Bağırsak iltihabı

Konusu 'Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları' forumundadır ve breakforlove tarafından 25 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  25 Ekim 2007
  Konu Sahibi : breakforlove
 1. breakforlove

  breakforlove Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.401
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Genel Bakış

  Birkaç saat önce, en sevdiğiniz restoranda, bir tabak çiğ midyeyi keyifle yediniz, ama şu anda kramplar nedeniyle iki büklümsünüz. Belki de, Cancun’daki otel odanızda kötü bir gezgin ishali nedeniyle yatağa mahkûm oldunuz. Belki de tüm aileniz bir mide üşütmesinden hastadır.

  Bu senaryolardan herhangi biri size tanıdık geliyorsa, siz veya ailenizden birinde, viral gastroenterit söz konusu olabilir. Gastroenterit; sulu ishal, karında kramp ve bulantı veya kusma ile seyreden bir bağırsak iltihabıdır. Viral gastroenterit, Amerika Birleşik Devletleri’nde en sık görülen hastalıklardan biridir ve her yıl milyonlarca insan, bu hastalıktan şikâyetçi olmaktadır.

  Genellikle gastroenterite, enfekte olan biri ile temas ettiğiniz ya da kontamine gıda veya su tükettiğiniz zaman, yakalanırsınız. Başka bir rahatsızlığınız yoksa, bir veya bir kaç hafta kendinizi kötü hissettikten sonra, herhangi bir komplikasyon olmadan iyileşirsiniz. Ancak gastroenterit; yeni doğanlar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi risk altında olanlarda, ölümcül olabilir.

  Gastroenteritin etkili bir tedavisi olmadığından, korunma gereklidir. En iyi korunma yolu, kontamine olma ihtimali olan gıda ya da sudan uzak durmak, sık sık ve iyice ellerinizi yıkamaktır.
  TEŞHİS VE TEDAVİ İÇİN DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ!