Bağırsak parazitleri

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 12 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  12 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Bağırsak Paraziti, Günümüzde geliştirilen ilaçlarla tedavisi iyice kolaylaşmış olan bağırsak asalağı hastalıklarının hızla yayılmasını engellemek için temizliğe ve koruyucu önlemlere büyük önem vermek gerekir.

  Bağırsak solucanı hastalıkları tıp dikadinlarkulubu.comlinde daha çok parazitoz adıyla tanınır. Bu hastalıklara yol açan asalaklar gekadinlarkulubu.comnellikle dışkı-ağız bulaşma yolunu, bakadinlarkulubu.comzen de dışkı-deri bulaşma yolunu izler. Tenya gibi bazdan ise yumurta evresinkadinlarkulubu.comde insan dışkısıyla atılır, yaşam çevrikadinlarkulubu.comminin bir bölümünü arakonaklarda geçirir ve bu arakonakların yenmesiyle yeniden insanlara bulaşır.

  Dışkı-ağız yolunu izleyen bakteri ve virüs kökenli hastalıklar gibi bağırsak parazitler hastalıkları da Türkiye'de çok yaygındır. Yapılan taramalar, özellikle sosyoekonomik açıdan geri kalmış bölkadinlarkulubu.comgelerde bulunan ilkokul çağındaki çokadinlarkulubu.comcukların yüzde 95'ini aşan bölümünün bu asalakları taşıdığını göstermektedir. Türkadinlarkulubu.comkiye'nin hemen her yerinde askaris ve kılkurduna rastlanır. Ama İstanbul çevrekadinlarkulubu.comsinde giardia, Karadeniz Bölgesi'nde kancalıkurt, Güneydoğu Anadolu Bölgekadinlarkulubu.comsi'nde amip, tenya ve şistozoma kökenli hastalık olguları daha sık görülür.

  Askaris Nedir

  Askaris silindir biçiminde, uçları ince, kahverengimsi san renkli, 25-35 cm uzunluğunda bir solucandır. İpliksolu canlan (Nematoda) grubunun Ascaris cinsinde sınıflandırılır. Ayrı eşeylidir. Yani erkek ve dişi üreme organları ayrı bireylerde bulunur. Dışkıyla atılan yukadinlarkulubu.commurtalar toprakta bir yıl canlı kalabilir. Yumurta içindeki embriyon uygun çevkadinlarkulubu.comre koşullan altında üç haftada yeterli olkadinlarkulubu.comgunluğa erişir. Bu yumurtalar suyla, yıkadinlarkulubu.comkanmadan çiğ yenen sebzelerle ya da topraktan ellere bulaşması ve elden ağkadinlarkulubu.comza geçmesiyle sindirim sistemine girer. Onikiparmakbağırsağında açılan yukadinlarkulubu.commurtalardan çıkan larvalar bağırsak duvarını geçerek kana karışır, dolaşım yoluyla karaciğere, kalbe, sonra da akcikadinlarkulubu.comğere gelir. Hava keseciklerinde birkaç gün daha büyümesini sürdüren asalak, kılcal damarlardan hava boşluğuna gekadinlarkulubu.comçer, soluk borusundan yukarı çıkar ve yutularak yeniden bağırsaklara döner. İki ay içinde gelişimini tamamlayan sokadinlarkulubu.comlucan bağırsakta erişkin biçimini alır.

  Bağırsaktaki etkileri asalağın sayısıkadinlarkulubu.comna bağlıdır. Bazen hiç belirti görülmez. Tipik belirtiler iştahsızlık, karın ağrısı, zaman zaman ishal, burunda kaşıntı, diş gıcırdatma ve uyurken salya akıtmadır. Bazen asalağın kendisi anüsten çıkabikadinlarkulubu.comlir, safra yollarına ya da apandise yerlekadinlarkulubu.comşebilir. Bazen de birçoğu bir araya gelip yumak oluşturarak bağırsak tıkanmasıkadinlarkulubu.comna yol açar. Hastalık tanısı dışkıda asakadinlarkulubu.comlak yumurtaların görülmesiyle konur.

  Kılkurdu, Bağırsak Kıl Kurdu Hastalığı

  Özellikle körbağırsağa yerleşen bu asakadinlarkulubu.comlak çocuklarda kıl kurdu daha sık görülür. 4-10 cm uzunluğunda ve beyaz renklidir. Askadinlarkulubu.comkaris gibi ayn eşeylidir. Oksiyür olarak da bilinen bu asalak yuvarlak solucanlar (Aschelminthes) grubunda yer alır. Bilimsel adı Oxyuris vermicularis'tir. Dölkadinlarkulubu.comlenmiş dişi gece olunca anüs dışına çıkarak anüs çevresine yumurtlar ve ölür. Bu yumurtalar 6 saatte insan için bulakadinlarkulubu.comşıcı hale gelir. Ağız yoluyla alınan bulakadinlarkulubu.comşıcı yumurtalar bağırsakta açılır ve larkadinlarkulubu.comvalar erişkin biçimlerini alıp körbağırkadinlarkulubu.comsağa yerleşir. En önemli belirti anüs ve çevresinde geceleri artan kaşıntıdır. Ayrıca iştahsızlık, kilo kaybı, karın ağrısı ve ishal görülür. Kadınlarda üreme orkadinlarkulubu.comganı rahatsızlıktan ortaya çıkabilir. Takadinlarkulubu.comnı anüs çevresinde kümelenen yumurtaların görülmesine dayanır.

  Kancalıkurt, Kancalı Kurt Hastalığı

  Adını ön bölümünün kanca biçiminde kıvrık olmasından alır. Yuvarlak, pemkadinlarkulubu.combemsi boz renkli, yaklaşık 1 cm uzunluğunda bir solucandır. Askaris gibi iplik-solucanları grubunda yer alır. Benzer özellikler gösteren Ancylostoma duodenale ve Necator americanus türleri varkadinlarkulubu.comdır.'Bunlardan ilki Türkiye'de daha yaykadinlarkulubu.comgın biçimde görülür. Kancalıkurtlar da ayrı eşeylidir. Ağızlarında bulunan çenkadinlarkulubu.comgel biçimindeki dişsi yapılarla incebağırsak mukozasına yapışır, 5-10 yıl cankadinlarkulubu.comlı kalabilirler. Erkek ve dişi burada çiftleşir. Döllenmiş yumurtalar dışkıyla atıkadinlarkulubu.comlır. Yumurtalar 20°C-30°C sıcaklığın bulunduğu çürüntülü topraklarda 2 günkadinlarkulubu.comde gelişir ve serbest yaşayan larvalar orkadinlarkulubu.comtaya çıkar. Toprakta aylarca canlı kalakadinlarkulubu.combilen larvalar insan vücuduna deri ve mukozaları delerek girer. Giriş yolu çokadinlarkulubu.comğu kez ayak parmaklan arasındaki derikadinlarkulubu.comdir. Kan dolaşımıyla akciğerlere, burakadinlarkulubu.comdan da soluk borusu, yutak ve yemek borusu yoluyla mide ve bağırsağa gekadinlarkulubu.comçer, iki ayda erişkin biçimlerini alırlar. Deriyi delerken şiddetli kaşıntılara ve alerjik tepkilere, akciğerlerden geçerkadinlarkulubu.comken öksürük ve kanlı balgama yol açakadinlarkulubu.combilirler.

  İncebağırsakta dişsi yapılarıyla mukozayı kanatarak beslenirler. Tek . asalak günde 0,15 cm3 kan kaybına nekadinlarkulubu.comden olabilir. Bu hastalarda bitkinlik ve kalp yetmezliği, çocuklarda gelişme bokadinlarkulubu.comzuklukları görülebilir. Dışkıda asalak yumurtalarının görülmesiyle tanı konur.

  Tenya Nedir, Bağırsak Tenyası, Tenya Hastalığı

  Halk arasında "şerit" adıyla da tanınan sığır tenyası (Taenia saginata) Türkikadinlarkulubu.comye'de en sık rastlanan tenya türüdür. Yassısolucanlar (Platyhelminthes) grukadinlarkulubu.combunda yer alan bu asalağın yakın akrakadinlarkulubu.combası olan domuz tenyası (T. solium) ise domuz eti yenmesine karşı dinsel bir engel bulunmayan Hıristiyan Batı ülkekadinlarkulubu.comlerinde daha sık görülür. Her iki asalak da insan bağırsağına yerleşerek aynı hastalığa yol açar.

  Sığır tenyasının 2 mm çapında olan baş bölümünde 4 vantuz vardır. Birkaç milimetre uzunluğunda olan boyundan gövdeyi oluşturan şeritler gelişir. Bölüt ya da proglotit adlarıyla da tanınan bu art arda dizili şeritlerin her biri hem erkadinlarkulubu.comkek hem de dişi üreme organlarını içekadinlarkulubu.comren üreme birimleridir. Eşeysel gelişim tamamlanınca, şeridin dişi üreme orgakadinlarkulubu.comnınca üretilen yumurtalar hemen erkek eşey hücreleri tarafından döllenir. Bu asalakların ortalama uzunluğu yaklaşık 3 m'dir. Ama sığır tenyası 12 m'ye ulakadinlarkulubu.comşabilir. Tenyalar ağzı ve sindirim siskadinlarkulubu.comtemi yoktur. Besinleri dış yüzeylerinkadinlarkulubu.comden emilme yoluyla alırlar. 18 yıl sürekadinlarkulubu.combilen yaşamları boyunca milyonlarca yumurta üretirler. Yumurtayla dolu şekadinlarkulubu.comritler her gün dışkıyla atılır. Bunların parçalanmasıyla serbest kalan embriyonlu yumurtalar dış ortamda 2 ay kakadinlarkulubu.comdar yaşayabilir. Tenya yumurtalarının bulaştığı besinleri yiyen ya da suları içen sığırların bağırsaklarında onkosfer denen embriyonlar yumurtadan çıkarak bağırsak duvarına yapışır. Daha sonra bağırsak duvarından kana geçer ve dokadinlarkulubu.comlaşım yoluyla ulaştıkları kasdokusunda başlıkeseciğe dönüşürler. Başlıkesecik erişkin evredeki asalağın baş ve boynukadinlarkulubu.comna denk düşen ön bülümünün sıvı dolu bir keseye gömülmüş biçimidir. Yenen sığır etiyle insanların sindirim sistemikadinlarkulubu.comne giren bu kesedeki asalak eldiven gikadinlarkulubu.combi ters yüz olarak dışarı çıkar ve bağırkadinlarkulubu.comsağa yapışır. Boyun bölümünden oluşkadinlarkulubu.commaya başlayan şeritler üç ayda yumurkadinlarkulubu.comtayla dolarak gövdeden kopmaya başkadinlarkulubu.comlar.

  Tenya Belirtileri; Tenya insanda açık bir belirti verkadinlarkulubu.commeden bulunabilir. Hafif karın ağrılan, birbirini izleyen ishal ve kabızlık görükadinlarkulubu.comlebilir. Özellikle çocuklarda sindirim bozukluğu, bulantı, kusma, asalağın alıkadinlarkulubu.comnan besinlere ortak olması sonucu yorgunluk ve zayıflama gibi belirtiler ortakadinlarkulubu.comya çıkar. Öbür belirtiler arasında baş ağrısı, uykusuzluk, terleme ve baş dönmekadinlarkulubu.comsi sayılabilir. Dışkıda şeritlerin görülmesiyle ve ender olarak da parçalanmış şeritlerden çıkan yumurtaların mikroskadinlarkulubu.comkop altında saptanmasıyla tanı konur.

  Giardia Nedir, Giardia Paraziti Tedavisi

  Giardialar kamçılı tekhücreliler grubukadinlarkulubu.comnun aynı adlı cinsinde sınıflandırılan bağırsak asalaklarıdır. Kamçılı ve kist oluşturmuş biçimleri vardır. Ancak mikroskop altında görülebilirler. Oniki-parmak bağırsağındaki epitel hücrelerikadinlarkulubu.comne tutunur, ikiye bölünerek çoğalırlar. Kamçılı biçimde bağırsak içeriğine kakadinlarkulubu.comrışan giardialar kist biçimine (Giardia Kistleri) dönüşerek dışkıyla atılır. Sindirim yoluyla alınan kistler onikiparmakbağırsağında açılır ve gene bölünerek çoğalmaya başlar. Bulaşma genellikle içilen sularla gerçekleşir. Giardialar bağırsakta aşın ürekadinlarkulubu.comyerek yağ ve yağda eriyen vitaminlerin emilimini azaltır. Özellikle çocuklarda ishal, yağlı ve mukuslu dışkı, kann ağ-rısı, iştahsızlık, halsizlik ve kilo kaybı görülebilir. Tanı dışkı örneklerinin mikkadinlarkulubu.comroskop altında incelenip giardia kistlerikadinlarkulubu.comnin görülmesiyle konur. Kamçılı biçimkadinlarkulubu.comlerine daha çok sulu dışkıda rastlanır.

  Amip Nedir, Hakkında Bilgi

  Amip de tekhücreli bir bağırsak asalakadinlarkulubu.comğıdır. Sitoplazma uzantıları olan yalancı ayaklan sayesinde hareket edebilen ya da kistle sanlı iki biçimi vardır. Amipler geniş bir grup oluşturur. Ama içlerinden yalnız Entamoeba histolytica adlı türün insan bağırsağında hastalığa yol açtığı bilinmektedir. Bu amip insakadinlarkulubu.comna, kist biçiminde ağızdan alınmasıyla bulaşır. İkiye bölünerek çoğalır. Hiçbir belirti vermeyebilir. Ama bazen akut amipli dizanteriye kadar varan ağır haskadinlarkulubu.comtalıklara neden olur. Kalınbağırsak duvarında mukozanın epitel hücreleri arakadinlarkulubu.comsına yalancı ayaklarını sokarak bu hückadinlarkulubu.comrelerin yıkıma uğramasına ve ülserler oluşmasına yol açar. Kan dolaşımı yokadinlarkulubu.comluyla başta karaciğer olmak üzere çeşitkadinlarkulubu.comli organlarda apseler oluşturabilir. Şidkadinlarkulubu.comdetli karın ağrısı ve kanlı ishal, verdiği tipik belirtilerdir. Tanı dışkıda amiplekadinlarkulubu.comrin saptanmasıyla konur.

  Korunma Yolları

  Günümüzde bağırsak asalağı hastalıklarının tedavi edilmesi bir sorun olmaktan çıkmıştır. Bu hastalık etkenleri geliştirikadinlarkulubu.comlen ilaçlarla insan vücudunda kesin bikadinlarkulubu.comçimde yok edilebilmektedir. Asıl sorun bağırsak asalağı hastalıklarından korunkadinlarkulubu.commaktır. Çünkü birçok hastalık olgusu uzun süre belirti vermez. Belirtiler ortakadinlarkulubu.comya çıkana değin binlerce ya da milyonkadinlarkulubu.comlarca üreyerek çevreye dağılan asalağın bulaşma olasılığı yükselir. Sorunun kökkadinlarkulubu.comten çözümünde insan dışkısının kanalikadinlarkulubu.comzasyon ve arıtma sistemlerinden geçirikadinlarkulubu.comlerek dış ortama bırakılması, kırsal kekadinlarkulubu.comsimde insan dışkısının gübre amacıyla kullanılmaması ve bireysel temizlik alışkadinlarkulubu.comkanlıklarının bütün toplumca benimsenkadinlarkulubu.commesi büyük önem taşımaktadır.