Bahar Seli/Ivan Turgenyev

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Elif tarafından 28 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

  28 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.595
  Beğenildi:
  5.125
  Ödül Puanları:
  438

  Sanin:Yakışıklı,temiz yüzlü,cesur tipik bir Rus.

  Gemma:İnce,zarif,duygusal,son derece etkileyici bir kız.

  Frau Lenore:Gemma'nın annesi.Kızını istikbalini düşünen,duygularından çok mantığıyla hareket eden bir

  anne.

  Emil:Gemma'nın çok sevdiği erkek kardeşi.

  Pantelenoe:Bayan Lenore'nin pastanesinde çalışan orta yaşlı bir adam.Aynı zamanda eski bir tiyatrocu.

  Herr Klüber:Gemma'nın nişanlısı.Zengin otoriter,asil ve yakışıklı bir tüccar.

  Fon Dönhof:Sanin'in düello ettiği subay.

  Polozov:Sanin'in eski okul arkadaşı.Tombul,koca kafalı,tembel,kendini beğenmiş birisi.

  Marya Nikolayevna:polozov'un karısı.Son derece zengin,etkileyici,herşeyi ve herkesi elde etme hevesinde olan birisi.  Bahar Seli'nde aradığ saf aşkı ve mutluluğu bulmuşken zayıflığa ve cazibeye kurban olan bir erkeğin öyküsü ele alınmıştır.

  Zengin olmamakla birlikte kimseye muhtaç olmayan Sanin'e uzak bir akrabasını önerisiyle küçük bir miras düşer.Sanin bu parayı değişik yerleri gezerek harcamayı düşünür ve öyle de yapar.Bir çok yeri gezdikten sonra son durak olan Almanya'ya Frankfurt şehrine gelir ve bi otele yerleşir.

  Bir gün eczaneden ilaç alacakken son derece güzel bir kız soluk soluğa içeri girer ve yardım ister.Sanin kızla birlikte gider ve yerde yatan küçük çocuğu görür.Bayılmış olan Emil'in yüzünü ıslar ve ayılmasını sağlar.Buna karşılık Emil ve aillesi Sanin'i evlerine yemeğe davet eder.Sanin daveti kabul eder ve akşam olunca evlerini yolunu tutar.Bütün gece eğlenirler ve Sanin bu aileyle içli dışlı olmuştur bile.

  Sanin ertesi gün Emil'in ailesinin çalıştırdığı pastaneye gider.Az sonra içeriye son derece asil,yakışıklı bir bey efendi girer.Bu adam Gemma'nın nişanlısı Herr Klüber'dir.Sanin bu adamın Gemma'nın nişanlısı olduğunu öğrenince şaşırır.Çünkü;Gemma'nın nişanlı olduğunu tahmin etmiyordur.Herr Klüber yaptıklarından ötürü Sanin'e taşekkür eder ve onu bir geziye davet eder.Gezide Gemma ile aillesi,Herr Klüber ve Sanin olacaktır.

  Hazırlıklar tamamlandıktan sonra eğlenceli bir yolculuk yapılır.Herr Klüber kapalı bir yerde yemek yemek ister ama Gemma yemeğin açık bir yerde yenmesini ister.Bulunduları masının önündeki masada oturan üç subay içkiyi fazla kaçırmıştır.Subayların biri Gemma'nın yanına gelir ve Gemma'nın elindeki gülü alır.Herr Klüber büyütülmesi gereken bir şey olmadığını,sadece kalkıp gitmelerinin yeteceğini söyler.Kalkıp gidecekleri sırada bu olanları gururuna yediremeyen Sanin subayların masasına ilerler,ani bir hareketle subayın elinden gülü alır ve subaya duello teklifinde bulunarak subayın masasına kartını bırakır.

  Ertesi gün subay Fon Donhof Sanin'in kalmış olduğu otele gelir ve duelloyu kabul ettiğini söyler.Dellonun yerini ve saatini belirtir,çekip gider.Bunun üzerine Sanin derin derin düşünür.Daha iki gündür tanıdığı bir kız için hayatını tehlikeye atmaya değer mi acaba?Sanin anlar ki daha iki gün olmasına rağmen Gemma'nın baş döndürücü güzelliğinden çok etkilenmiştir.

  Pantelenoe'yi yanına şahit alır ve duello yerine giderler.Duello hazırlıkları tamamlanır ve duello başlar.İlk Sanin davranır.Ateş eder ama ıskalar.Donhof silahını havaya ateşler çünkü hatanın kendisinde olduğunun farkına varmıştır.Bunun üzerine Sanin'de silahını yere fırlatır ve duelloyu bitirir.

  Gemma'nın ailesi tüm bu olanları duyar.Emil bu olaydaon o kadar etkilenir ki büyüdüğünde Sanin gibi cesur birisi olmayı kenedine amaç edinir.Gemma düşünür ve artık Klüber'i sevemeyeceğini anlar ve nişanı atar.Gemma'nın annesi bayan Frau Lenore bunu tasnif etmez.Çünkü kızının istikbalini düşünür.Klüber zengindir ve Gemma'yı çok güzel yaşatabilir.Ama Gemma ve Sanin bayan Frau Lenore'yi ikna etmeyi başarırlar.Evlenmek için para gereklidir.Sanin Rusya'da bulunan malikanesini satmayı düşünür.

  Sanin sokakta yürürken,eski okul arkadaşı Polozov'u görür.Polozov zengin ve güzel bir bayanla evlenmiştir.Polozov hala eskisi gibi tembel,şişko,kendini beğenmiş Polozov'dur.

  Sanin derdini Polozov'a açar.Polozov ise karısının bu malikaneyi satın alabileceğini söyler.Polozov karısının hiç bir mali işine karışmamaktadır.Polozov,Sanin'i de yanına alarak eve gider.Sanin,Polozov'un karısı Marya Nikolayevna ile tanışır.Marya Nikolayevna sade güzellikte,yanaklarında gamzeleri ve etkili balışları olan güzel bir bayandır.Malikane satşını konuşurlar ve konuşma olumlu geçer ama Marya Nikolayevna iki gün müddet ister.Bu iki günde bu güzel kadının tek amacı Sanin'i elde etmek olacaktır.Bunun üzerine kocasıyla bahse girer.

  Bayan Polozov can alıcı bakışları,şeytani tavırları ve dişiliğini de kullanarak Sanin'i elde eder.Sanin utancından Frankfurt'a,Gemma'nın yanına dönemez.Hatta gelen mektuplara cevap bile yazamaz.Bakar ki bir anda bu kadının kölesi olmuştur.Ama yalnız olmadığını,etrafında olan bütün erkeklerin bu kadının köledi olduğunu farkeder.

  Bayan Nikolayevna bahsi kazanmıştır.Geç de olsa Sanin Marya Nikolayevna'nın tek amacının herşeye ve herkese sahip olma sevdasında olan bir şeytan olduğunu anlar.

  Otuz yıl geçer ve Sanin Frankfurt'a Gemma'yı aramaya gider ama bulamaz.Frankfurt ve Gemma'yla gezdiği yerler çok değişmiştir,oraları tanıyamaz.Herr Klüber iflas etmiş ve ölmüştür.Duello yaptığı subay Donhof'u bulur.Ondan Gemma'nın Amerka'nın New York şehrine gittiğini öğrenir.Bir de adres alır.Sanin bu adrese mektup yazar birkaç hafta sonra cevap gelir.Mektubu açar ve içinden Gemma'nın fotoğrafı düşer.

  Mektupta yazanlara göre Pantaleneo Amerika'ya gitmeden ölmüştür.Emil tıpkı Sanin gibi cesur bir kişi olmuş Sicilya savaşına katılmış ve kahramanca ölmüştür.Frau Lenore de ölmüştür ama torunlarını sevme fırsatı bulaman değil.Gemma'nın üç erkek,bir kız çoçuğu olmuştur.Zarftan düşende Gemma'nın kız çocuğunun fotorafıdır.