Bahçelerde minimal esintiler

Konusu 'Bahçe ve Balkon Dekorasyonu' forumundadır ve Adivar tarafından 5 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  5 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 1. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
  Bahçeyle ilgilenmek isteyenler kendi malzemeleriyle ben sadece tadını çıkarayım diyenler ise peyzaj çalışmalarıyla kış aylarından kalma dağılmış bahçelerini görücüye çıkarmaya hazırlanıyor.  Güneş kendini göstermeye başladı. Evin penceresini yetersiz bulanlar kendilerini balkonlara, balkonu olmayanlar ise bahçeye atmaya başladı. Eğer bahçesi olan azınlıklardansanız bahar sizin için ayrı bir anlam ifade ediyor. Baharı bahçesinde ya da balkonunda karşılamaya hazırlananlar için özellikle trend haline gelen 'hobi bahçeciliği' de keyifli bir uğraş alanı. Gardena-Dost'un Genel Müdürü Mine Salari Özkaya'ya göre, sadece bahçe değil, balkonlar, pencere önleri, hatta evlerin içi bile bitkilerin bir hobi haline dönüşmesi için uygun ve yeterli mekanlar. "Evinizde küçük bir balkonda domates, taze soğan, fesleğen yetiştirirseniz, çiçek büyütürseniz bu da hobi bahçeciliğidir. Bunu ilgi alanına dönüştürdüğünüz an hobi bahçeciliği yapıyorsunuzdur. Yani mutlaka geniş alanlara ihtiyaç yok" diyor. Botanika Genel Müdürü Kemal Eskenazi ise kentli insanın karmaşadan uzaklaşmak için evinde doğayla baş başa kalabilecekleri ortamlara ihtiyaç duyduklarını söyledi.

  Bostanlar yok sattı
  Pencere önü bostanlarıylarıyla ciddi bir satışa ulaşan Botanika'nın Ürün Geliştirme Genel Müdürü Erkan Şamcı ise, marketlere yeni giren nane, kekik, kıvırcık salata, taze soğan, sarımsak, maydonoz, fesleğen, tere, dereotu, roka, turp, hindiba, semizotu, kedi çimi ve buğday çimi ve kerevizle beraber 14 ürünü piyasaya sürdüklerini söyledi. Şamcı, "Kent insanını doğayla bütünleştirmek için piyasaya sürdüğümüz Pencere Önü Bostanları da bu talebi en doğru şekilde karşılıyor" dedi.

  Ev bitkileri bakımının püf noktaları:
  * Ev bitkilerinin, saksı ve topraklarını en fazla iki yılda bir değiştirin
  * Evde ortamın ısı, ışık ve nem durumuna göre seçmek ve yerleştirmek gerekir.
  * Sulama yapmadan önce toprağın nemini parmağımızla kontrol edin. Aşırı sulama kökleri çürütür.
  * Bitkilerin yapraklarını periyodik olarak temizleyin. Küçük yapraklıları ılık su ile yıkayarak, büyük yapraklıları ıslak bez veya sünger ile, tüylü yapraklıları ise yumuşak kuru bir fırça ile hafifçe temizleyin.
  * Toprak ve gübre desteği yanında belli periyotlarda vitamin takviyesi de yapılmalı.

  Oryantal etkiler ve minimalizm yılı
  Tabi bahçe benim işim değil ben sadece seyretmeyi severim diyenler ise peyzaj firmalarına başvuruyor. Bitkilerin yerlerini değiştirmek, budayarak estetik formlar kazandırmak, sezona yönelik bahçenize zenginlik kazandıracak yeni bitkiler dikmek, ufak dokunuşlarla bahçeyi estetik, zengin ve canlı kılmak için estetik düzenlemenin önemine vurgu yapan Piante Peyzaj & Mimarlık'ın kurucu ortakları Murat Bingöl ve Doğukan Abacı, estetik anlamda yadsınamaz etkilere sahip sezon trendlerinin yanlış uygulamalar sonucu beklenenden çok farklı ve olumsuz sonuçlar doğurduğunu belirtiyorlar. Bu sezon minimal ve oryantal etkilerin görüleceğini söyleyen Bingöl, 2000'li yıllarda da büyük bir etkiye sahip olan minimalizm geçmişteki monoton çizgisinden farklı olarak yalın, sade, dinlendirici ve asil şıklığın çizgileri ile kendini gösterdiğinin altını çiziyor. 2009 tasarım dünyasında büyük bir hakimiyete kavuşan otantik esintiler ise bahçe ve dekorasyon dünyasında oryantalizmin renkleri, enerjisi, hareketi, coşkusu ve zenginliği ile öne çıkıyor. Dekorasyon dünyasında bu sezon ve önümüzdeki yıllarda da barok dönem saraylarının zenginliği, gücü, ihtişamı, renkler ve malzeme çeşitliği ile sıkça kendini göstereceğini söyleyen Abacı ise, peyzaj düzenlemelerinde ise bu zenginliğin, bitkisel materyalden çok yapısal elemanlar olarak adlandırılan zemin kaplamalarında, aydınlatma elemanlarında, havuzlarda, bahçe mobilyalarında ve bahçe dekorlarında gözlemlendiğini söylüyor.

  Saksi değiştirirken köklere dikkat
  * Saksı değiştirirken, yeni saksının bir önceki saksıdan bir boy büyük olmasına ve saksının altındaki drenaj deliğinin açık olmasına dikkat edilmeli.
  * Saksı değiştirirken bitkinin keçeleşmiş kökleri kesilmeli.
  * Değişim sonrasında bitki besini katılmış su ile cansuyu verilmesine dikkat edilmeli.

  -alıntı-