Bahem var, nasl iekler dikeyim?

Konusu 'Bahçe Bakımı ve Çiçekler' forumundadır ve jenny tarafından 5 Şubat 2008 başlatılmıştır.

5 Şubat 2008
    Konu Sahibi : jenny
  1. jenny

jenny Guest

bahçem var ve ben bakımlı ve güzel olmasını istiyorum,kalıcı çiçek dikmem lazım bide meyve ağacı ama nasıl olcak bilmiyorum kendim yapmak istiyorum bahçevanla uğraşamam CADIARZU:1no2:a.s.

2. 6 Şubat 2008
  3. ngs2007

ngs2007 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Bak canım sana kışın da ekip,yaza üstünde çiçeklerini seyredebileceğin,bir iki tane isim veriyorum..bunları seralarda bulabilirsin..

Bu bildiğimiz karanfil,eğer güneş görüyorsa bahçen,şimdilerde çiçek açar

bu da küpe çiçeği,bahçede de olur,saksıda da olur,kışın içeri de alabilirsin.

bu da bildiğimiz papatya kışın yeşil dalları kalıyor ama bahar da çok güzel açıyolar vede çok arsız oluyolar(Benim bahçemde de var)demet yap hediye götür,o kadar çok çabuk çiçek veriyorlar.

Mesela bir de bahçene,küçük alçıdan yapılmış minyatür ördekler,tavşanlar vs ...var satılıyor her yerde...süs için ara ara onlardan sağa sola yerleştir.Bahçe duvarının dibine de çardak gülü dikersin bahçe duvarını sarsın,kışın yeşil yaprakları kalır,ocak ayından itibaren gülleri açmaya başlar...Bol bol sardunya dikebilirsin,rengarenk kışında dayanıklılardır...

kolay gelsin işine yarar bu fikirlerim inşallah...

4. 6 Şubat 2008
  5. jenny

jenny Guest

çok teşekkür ederim gerçekten güzel fikir hele gül bir harika kamelyama dikmeliyim' çok sağol hemde kalıcı bunlar dimi ?sardunyalarım bitürlü adam olmuyo....öptüm

6. 6 Şubat 2008
  7. jenny

jenny Guest

he bide resimleri bile içimi açtı ne güzel yapmışsın

8. 6 Şubat 2008
  9. ngs2007

ngs2007 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    evet canım bunlar kalıcı..kışın çiçekleri bazen olmıyabilir..hava şartlarından dolayı ama en azından yeşil yaprakları kalıyor.
    Sardunyalarında,yine zaman zaman yaprakları sararıyor ya...o sararan yaprakları devamlı kopar etrafını temizle,kışın bile harika çiçekleri duruyor üstünde ve kışın çiçekleri çok sulama..Sevgiler..

10. 6 Şubat 2008
  11. ngs2007

ngs2007 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Bak şimdi tam lale dikme zamanı...istersen saksıya istersen bahçeye dikebilirsin..seralarda şimdi lale soğanı var..bahara doğru açmaya başlarlar...

12. 6 Şubat 2008
  13. jenny

jenny Guest

ayyy lale deme bayılırım geçen sene ektiydim ne güzeldiler.. ama soğanları yok olduuu ,acaba onları çiçeği bitince çıkarmalımıydım?ya bide papatyalar tohummu oluyo yoksa fidemi ben bide tohumlu çiçeklerin dikim zamanını bilmiyorum,onun içinde yardım edermisin ?

14. 6 Şubat 2008
  15. ngs2007

ngs2007 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    lalelelerin soğanları yok olmaması lazım,anlıyamadım niye yok oldular...çünki benim bahçemde yıllardır,ekilidirler her sene de bahar da açarlar.Ama çürümüş olabilirler...ki o bile zor..soğanları toprak da hep durur...neyse bu sene yine al dik bakalım..dene ne olacak?..ama mutlaka seralardan al,fide halinde..çünki lale soğanı diye kandırıyorlar..üstünde ufak da olsa,çiçeği olsun...a.s
    Papatyalarda,yine seralarda fide halinde alabilirsin..çok arsız oluyorlar..hele bir de yerini sevdilermi,bahçeye yayılıveriyorlar...ve toprağı balçık gibi hep sulu dursun.
    Tohumlara ben pek güvenemiyorum,onun içinde almıyorum,bir kaç kere denedim..olmadı..:çok üzgünüm:
    madem bahçeniz var..en güzeli bol çiçek al ve dik derim...a.s mesela bir kenarada,maydonoz ve nane dik...bunlarda çok çabuk yayılıyorlar..hem de yemeklerine taze taze kullnırsına.s (Kendi ürünlerinden yemeğine de katkı olur)
    onun zevkide ayrı olur...a.s
    Sevgiler....

16. 6 Şubat 2008
  17. jenny

jenny Guest

bana bilgilerinle yol gösterdiğin için kendimi çok şanslı görüyorum:KK66: iyiki varsın,bu hafta sonu alcam fideleri ve dediğin gibi yapıcam,çok saol cnm

18. 7 Şubat 2008
  19. ngs2007

ngs2007 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Canım sana faydalı olduysam ne mutlu bana..benim de aman aman çok bir bilgim yok ama..benimde bir bahçem var..uğraşa uğraşa insan bir şeyler öğreniyora.s
    Ekiyosun,dikiyosun,emek veriyosun sonunda emeğinin karşılığı açan çiçekleri görünce..insan mutlu oluyor tabii..toprakla uğraşmak çok zevkli ve insanı çok zinde tutuyor..rahatlatıyor..bunu sende zamanla farkedeceksin..a.s
    Yeni öğrendiğim bişiler olursa yine seninle paylaşırım..Senin de öğrendiğin şeyler olursa,paylaşırsan memnun olurum canım..a.s.
    Sevgiler....