balık ve yoğurt...

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve saturnn tarafından 8 Mart 2009 başlatılmıştır.

8 Mart 2009
    Konu Sahibi : saturnn
  1. saturnn

saturnn Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    arkadaşlar ben oğluma bugün balık vericem.ama yoğurdunu versem mi bilemedim.siz ne yapıyorsunuz?aynı gün içinde verilse bişey olur mu?balık taze olduğunda verilmesinin sakıncası yokmuş sanırım.ama ben yine de vermesem mi diyorum?ne dersiniz??

2. 9 Mart 2009
  3. fxuxsfxuxs

fxuxsfxuxs yanılsamalar ülkesi Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    ben 3-4 saat sonra veriyorum
    bir sorun yaşamadık

4. 9 Mart 2009
  5. zuhal2

zuhal2 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Balık taze olduğu sürece bir arada bile verebilirsiniz..Ben 2 senedir veriyorum çok şükür bir şey olmadı:)

6. 9 Mart 2009
  7. janet

janet Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    ikiside taze oldukdan sonra sorun yok ama onun midesi daha cok hassas ağır gele bilir bence bir iki saat arayla ver

8. 9 Mart 2009
  9. gulce2008

gulce2008 zeynep Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Balık taze olursa sorun olmaz diye biliyorum ama ben yinede tedirgin oluyorum dr a sormama ragmen birkaç saat sonra veriylrum bende vereceksem

10. 9 Mart 2009
  11. xeno

xeno Carpe Diem Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    Benim oğlum yoğurt sevmediği için ben denemedim ama balık ve yoğurdun bildiğim kadarıyşa Araplar bir arada yemezler. Bizim yemek kültürümüze ordan girmiştir. Bir makale okumuştum. Aynen aktarıyorum.. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve ışleme Teknolojileri Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nermin Berik, çabuk temizlenmeyen, çabuk tüketilmeyen ve uygun koşullarda saklanmayan balıklarda bakteri oluşumunun hızlandığını söyledi. Berik, iyi koşullarda saklanmayan ve yakalandıktan sonraki 3 gün içinde tüketilmeyen balığın yoğurt, peynir ve şarapla yenmesinin histamin zehirlenmesine yol açtığını belirtti.

Toplumda, “balıkla yenen yoğurt zehirler” diye bir inanış olduğunu ifade eden Berik, şöyle konuştu:
    “Balığın tazeliğini koruyabilmesi için yakalandığı andan itibaren birçok kurala dikkat edilmesi gerekiyor. ılk önce, balık yakalandıktan kısa bir süre sonra öldürülmelidir. Balığın uzun süre can çekişerek ölmesi, etinde farklı reaksiyonlara neden olur. Bu reaksiyonlar balığın taze kalmasını önler. Balık, iyi koşullarda güneş görmeyecek şekilde saklanmalıdır. En geç 3 gün içinde tüketilmelidir. Bu koşullarda yoğurtla birlikte yenen balık insan sağlığını olumsuz yönde etkilemez.”

Berik, balığın tazeliğini koruyabilmesi için petrol ürünü olan poşetlerde satılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

12. 9 Mart 2009
  13. saturnn

saturnn Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    hepinize çok teşekkür ediyorum arkadaşlar..ben de bikaç saat arayla vereyim bari içim rahat eder hem:))

14. 9 Mart 2009
  15. sule-46

sule-46 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    eşim asla aynı gün verdirmez:) mr pimpirik :)

16. 9 Mart 2009
  17. alize_13

alize_13 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    bende balık vereceğim zaman yoğurt vermiyorum