balık yağı kullanan varmı?

Konusu 'Kasım Anneleri' forumundadır ve minik81 tarafından 16 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    16 Temmuz 2008
    Konu Sahibi : minik81
  1. minik81

minik81 cennet kokulum Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Günaydın kızlarrr hamilelikte balık çok önemli fakat yiyemeyenler içinde eksiklik oluyor :KK43: doktoru balık yağı veren varmı kullanıyormusun balık yağı kullanıyorsanız ne kullanıyorsunuz? a.s.

2. 16 Temmuz 2008
  3. minik81

minik81 cennet kokulum Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Balık yağı, bebeklere yarıyor
    Yapılan araştırmalara göre, balık yağı içen hamile kadınların bebeklerinde el ve göz koordinasyonunun diğerlerine oranla daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Batı Avustralya Üniversitesi Pediatri ve Çocuk Sağlığı Bölümü tarafından 98 hamile kadını kapsayan küçük çaplı bir araştırmada; doğumdan önceki 20 hafta boyunca katılımcıların bir kısmına her gün 4 gram balık yağı, diğer kısmına ise 4 gram zeytin yağı içirildi. Doğumdan sonra 72 bebek, 2.5 yaşına dek konuşma, davranış, pratik mantık ve el ve göz koordinasyonu açısından testlerden geçirildi.

Balık yağı grubunda 33, zeytin yağı grubunda ise 39 bebek bulunuyordu. Araştırmanın sonucunda balık yağı içen annelerin bebeklerinin anlama, kavrama ve kelime haznesi bakımından biraz daha üstün olduğu ortaya çıktı. Ancak en önemli fark balık yağı grubundaki bebeklerin çok yüksek puan alması ile el ve göz koordinasyonunda görüldü. Emzirme ve annelerin yaşları gibi faktörler hesaba katıldığında bile, balık yağı grubunun büyük farkla önde olduğu görüldü. Annelerin hamilelik sırasında aldığı balık yağı desteğinin hem fetus hem de bebeğe hiçbir zararının olmadığı belirten araştırmacılar, aksine bebeğin göz ve el koordinasyonu açısından potansiyel faydası olduğunu kaydetti.

4. 16 Temmuz 2008
  5. derinxby

derinxby mis kokulumm... Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    henüz doktorum vermedi.yazın ortasında balık yiyemediğim için omega3 eksiğini hergün ceviz yiyerek gidermeye çalışıyorum. arada da ton balıklı salata yiyoruz. amam balık yağı için erken olabilir bilmiyorum.

6. 16 Temmuz 2008
  7. EU3

EU3 Guest

Günaydııınnn..

Benim de normalde balıkla zaten pek aram yoktu.. Hamilelikte iyice aram açıldı ama tine de zorlaya zorlaya yemeye çalışıyorumm.. Geçen kontrolde doktoruma söyledim, pek balık yiyemiyorum, o yüzden balık yağı mı içsem acaba diye, ama bana hayır dedi.. O tür şeylerin kanıtlanmış hiçbir yararı yok, o yüzden de gerek yok dedi.. Ayrıca şimdi hatırlamıyorum ama geçenlerde internette okumuştum.. Balık yağının baliğın bazı özel yerlerinden çıkarılması gerektiğini, bu bölgeler dışında elde edilenlerin ise faydası olmadığını ve en önemlisi de Türkiye'de satılanların faydalı gruba girmediğini yazıyordu.. ama tabii en önemlisi doktorlarınızın söyledikleri arkadaşlar.. ben doktoruma güveniyprum ve içimiyorum..

8. 16 Temmuz 2008
  9. ceyrem

ceyrem EyMeN eFe'lerin efesi.. Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    bende balık yiyemiyorum arada ton balığı okadar ama tabi bu yeterli olmuyor.doktorum bana marincap isimli balık yağını verdi sabah akşam 1 tane onu içiyorum.mutlaka bi faydası vardır zararıda olmaz elbet.

10. 16 Temmuz 2008
  11. azo

azo Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    canım bende eskiden çok severdim ama hamile kaldığımdan beri balık yiyemiyorum.bende okumuştum nette:biçok balık yağı balıkların ciğerlerinden vs.yapıldığı için hamilelikte faydalı değil zararlıymış.gerçek balıktan yapılanlar faydalıymış ve bunlarda türkiye de yokmuş..ama sana doktorun verdiyse bi bildiği vardır..onlara güvenmeliyiz..yerimseniben

12. 16 Temmuz 2008
  13. PassioneLore

PassioneLore herkes haddini bilecek ! Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    ne hamılelık oncesı ne de sonrası hıc balık yemedıgım ıcın basından berı doktorum seven sea balık yagı hapını verdı ama sık kullanma dedı
    haftada bır belkı ıkı olabılır ama gecmesın dedı
    semızotu ve cevız de balık kadar etkılıymıs
    cevız yıyemıyorum ama semızotu salatası yıyorum duzenlı olarak

14. 16 Temmuz 2008
  15. cilekk

cilekk Kücük adamIna asIk.. Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    146
    balik yiyemedigim icin hamileligimin 3.ayindan buyana kullaniyorum ben.

ama icinde omega-3,folat vitamin,B6,B12 ve E vitaminli olanini almami istedi doktorum..

3 aydir günde iki kez aliyorum..

16. 16 Temmuz 2008
  17. emine-melisa

emine-melisa yüzyilin kadiniyim ;)))) Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    balik yagi ben kullaniyorum dr bu ay verdi ben 18 haftama girdigimde verdi bu arada halsizlik bel agrisi kasik agrisi cekiyorum sizlerde de oluyomu merak ettim?

18. 16 Temmuz 2008
  19. cilekk

cilekk Kücük adamIna asIk.. Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    146
    halsizlik hat safhada bende.ärada kasiklarimdada agri oluyor özellikle sabah uyaninca..

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.