Bambu

Konusu 'Bahçe Bakımı ve Çiçekler' forumundadır ve canavar tarafından 27 Kasım 2007 başlatılmıştır.

27 Kasım 2007
    Konu Sahibi : canavar
  1. canavar

canavar Yılmak yok. Yola devam... Pro Üye

Beğenildi:
    109
    Ödül Puanları:
    353
    Bambular iki yüzden fazla türe ayrılır. Bazı bilim adamları bunu beş yüze kadar çıkarırlar. Bambulardan çoğu Asya’ da, büyük bir kısmı ise Amerika’ da, bazıları Afrika’da, deniz yüzeyinde 3.000 m ( Himalaya ), hatta 5.000 m ( Andlar ) yüksekliğe kadar yetişir. Bambunun, içi boş ve düğüm düğüm bölmeli bir gövdesi, düğümlere bağlı sürekli yada süreksiz bir yaprak kını ve başaklardan oluşan az çok dallı salkım biçiminde çiçekleri vardır. En büyük bambu türü ( Cava’ da yetişen Gigantocloa maxima ) 45 m boy yapar. Hemen hemen bütün bambular, Güney Avrupa iklimine uyum gösterir. Bugün bambular tropikal kuşakta yer alan ülkelerin hemen hepsinde yetiştirilmektedir. Çin kçkenli olan saz bambu, Cezayir’ de yetiştirilir. Bambular kök parçalarıyla yetiştirilip çoğaltılır. Bambuların hafif fakat esnek ve dayanıklı olan gövdeleri ( sapları ), gemi direği ve yapı gereci olarak kullanılır. ( Çin ve Japonya’ da bazı köylerde evlerin tümü bambu odunuyla yapılmıştır.) bambu gövdeleri enine kesilerek, bunlardan vazolar, kutular, trampetler yapılır. Körpe filizleri sebze olarak yenilir. Bazı bambu türleri çok nitelikli kağıt hamuru verebilir. XVII. yy.’ da, Avrupa’ ya ithal edilen bambu gövdelerinden az çok işlenerek evlerde, teraslarda ve bahçelerde kullanılabilen hafif mobilyalar yapıldı. Türkiye’ de XIX: yy.’ ın ikinci yarısında, saray bahçelerinde yetiştirilmeye başlayan bambulardan bir grup bugün Beylerbeyi Sarayı’ nın bahçesindedir. Akdeniz ve Ege Bölgelerinde de bambu yetiştirilebilir.[/CENTER]

Son düzenleyen: Moderatör: 12 Kasım 2008
  2. 27 Kasım 2007
  3. shekermish

shekermish Guest

çok enteresan bi bitki ben bizim eski iş yerinde görmüştüm,çok tuhafıma gitmişti açıkçası:S

4. 27 Kasım 2007
  5. nirvan80

nirvan80 Guest

benim evdede var çok seviyorum hatta bazı inanışlara göre adedine göre manaları var tam hatırlamıyorum ama işte 3 tane olursa aşk yok ?olursa huzuru ?olursa mutluluk falan gibi

6. 10 Aralık 2007
  7. canavar

canavar Yılmak yok. Yola devam... Pro Üye

Beğenildi:
    109
    Ödül Puanları:
    353
    Şimdi ben 3 tane aldım. Çıkan dalları farklı bir bardağa koydum. Çabuk uzuyormuş. Bölece üretim yapabilirm sanırım
    benimki aynen bunlardan
    vazonun içinde az miktar su ile duracakmış ve 15 günde bir de suyu değişicekmiş
    LUCKY BAMBU

Lucky Bambu daha çok dracenaya benzer. İç mekanda yetiştirmek için diğer bambu cinslerinden daha uygundur. Uzakdoğu Asya'nın tropikal bir bitkisidir.

Topraksız,sadece vazo içine iri çakıltaşlarıyla sabitlenir ve vazoya içme suyu doldurulur. Bitkinin suyu ara sıra değiştirilir. Bu şekilde yıllarca yaşar ve büyür.

Oda sıcaklığı idealdir. Gölgeyi sever.Yapraklarına sık sık su püskürtülür. Büyümesi yavaştır. Her ay 2- 2,5 cm uzar. Bitkinin suyuna herhangi bir besin ilave edilmesi uygun değildir.

Kesilmiş dalı suya konduğunda kolayca köklenir.
    şimdi ben suyamı koyam toprağamı dikem çözemedim yahu:uhm:

8. 13 Ocak 2008
  9. bersu

bersu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    Canavar,bizde de bu anlattığın türden var 2 tane.1,5 ay oldu.Biz de vazoya koyduk fakat biri kurumaya başladı.Ne yapabiliriz bir önerin var mı?fisfisfisfisfisfis

10. 13 Ocak 2008
  11. hexe

hexe Guest

canavar canim toprak olmaz suya koyucan icine istersen dekor olsun diye taslardan koyabilirsin ama susuz birakkirsan ölürler suyu cok seviyo bunlar

a.sa.sa.s

12. 15 Aralık 2008
  13. melody

melody Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    benim 6 bambum var suda cam vazoda.. çok hoşuma gidiyorlar.
    bambunun daha iyi olması için bilgisi olan var mı
    şans hakkındaki konu ne peki..? yani sayısı önemliymiş güya

14. 15 Aralık 2008
  15. seyma88

seyma88 Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    Bambunun bazı kültürlerde sembolik anlamları vardır. Çinlilerde bambu uzun bir ömürün sembolüdür. Hindistan'da ise dostluğun sembolüdür. Filipinler'de çiftçiler bambu sırıklarını şans getirsinler diye tarlalarının etrafına dikerler. Bambu, yemyeşil yaprakları ve çok dümdüz bir şeklide dik büyümesi ile, Japonya'da dürüstlüğün ve temizliğin sembolüdür. Japonlar ayrıca yılbaşında giriş kapılarının iki yanına birbirine bağlanmış bambular ("kodamatsu") koyarlar ve bunun şans getirdiğine inanırlar.

Bende yetiştiriyorum 6 tane var yaklaşık bir sene oldu alalı.Kuruyan yaprakları kesebilirsiniz büyümeye dvm ederler sorun olmaz ben öyle yapıyorum.Susuz bırakmamaya özen gösterin ve 2-3 parmak kalınlığında olacak şekilde su koyun.Suyun az olması gerekir fazla olduğu takdirde kökler daha büyük olur sadece dipte kök olması yeterlidir. a.s.

16. 15 Aralık 2008
  17. OLACAKLARDANSORUMLUOLMAM

OLACAKLARDANSORUMLUOLMAM Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    benim bambum sarardı köklerine kadar öldü yavrucak hiç te sususz bırakmadık tek bitkim buydu elimde kalan herşeyi solduruyorum yaa :KK43:

18. 26 Aralık 2008
  19. capensis

capensis Guest

Arkadaşlar şans bambularınızı direk güneş ışığından ve soğuktan koruyup 15 günde bir suyunu değiştirirseniz, koyduğunuz su yağmur suyu ya da saf su olursa ve cam kabını koyu renkli seçerseniz bitkiniz uzun yıllar sağlıklı bir şekilde sorunsuzca büyür.

Herhangi bir sebepten dolayı gövdede ya da yapraklarda sararma-kuruma olursa bu kısımları kesip tekrar suya koymadan önce varsa aşı macunu yoksa da kesilen kısmı mum damlatarak iyice izole etmeniz gerekiyor.

Filizlerinin artması için bol humuslu bir toprağa da dikilebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey toprağın çamurlaşacak kadar ıslak, deyim yerindeyse bataklık derecesinde sulu olması gerekiyor. Bu şekilde bol filiz verdiğini gözlemleyeceksiniz.