Bana ehitlii anlatsana retmenim!

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve cimcime eses tarafından 2 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  2 Eylül 2009
  Konu Sahibi : cimcime eses
 1. cimcime eses

  cimcime eses Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2008
  Mesajlar:
  12.675
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  196

  “Bana şehitliği anlatsana öğretmenim!” diye bir soru sorsa öğrencilerimden birisi, nasıl cevap veririm diye düşündüm?

  Nerden başlamalıyım anlatmaya?

  Şehit olanın ulaştığı makamdan mı başlamalı?

  Ateşin düştüğü yeri anlatmalı mıyım?

  Evlat acısı çeken anne babanın yüreğindeki ateşi kelimelere sığdırabilir miyim?

  Genç yaşta dul kalan, evinin direği yıkılan “hayat arkadaşının” acısını ifade edecek kelimeleri sözlüklerde bulabilecek miyim?

  Babasının yolunu beklerken, babasının resmini öpen, “yetim çocuğun” tabuta bakışını ben nasıl anlatırım ki?  “Evlat acısı nedir öğretmenim!” diye sorsa başka bir öğrencim nasıl anlatırım ben o annenin yüreğindeki ateşi. Ellerini bağrına vura vura ağlayan bir annenin acısını ben anlatamam ki! Anlatmaya yüreğim dayanmaz ki!  “Şehidin babası niçin Vatan sağ olsun!” dedi. “Vatan sağ olsun!” derken sesi niçin titriyordu şehidin babasının?” diye sorarsa öğrencilerim ben ne diyeceğim? ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır/ Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır’” mısralarını anlayabilirler mi?  “Tabuta bakıp ne olduğunu bile anlayamayan o küçük çocuk, niçin etrafına şaşkın şaşkın bakıyordu öğretmenim?” diye soran olursa nasıl cevap vereceğim. Cümle kuramam ki o zaman. Kelimeler boğazımda düğümlenir. Harfleri kelimeye, kelimeler cümleye dönüşemez ki!  “Geline kına yakılır, koyuna kına yakılır da Askere niçin kına yakılır öğretmenim?” sorusuna cevap verebilir miyim?

  “Gelin kocasına kurban olsun, koyun Allah’a kurban olsun, askerde vatana kurban olsun diye kına yakılır!” diye cevap versem yeterli gelir mi acaba?  “Şehitler mektup yazar mı öğretmenim?” diye soran olursa, ne derim ben onlara. Sınıftan öğrencinin biri ayağa kalkar ve “Benim babam şehit oldu. İşte size bir şehit mektubu!” diyerek şehit babasının mektubunu gözyaşları içerisinde okumaya başlarsa ben ne diyebilirim ki?  Şehit Mektubu…  Sana evlat acısı yaşattığım için beni affet anne!

  Biliyorum bana kızmıyorsun. Ama içinde yanan ateşle “ağıt” yakıyorsun anne. Ana yüreği bu. Biliyorum yüreğinde kocaman bir kor yanacak bundan sonra. Bayramların bayram olmayacak bensiz. Mezarımın başında geçireceksin tüm bayramlarını. Mezar taşımı temizleyeceksin gözyaşlarınla.

  Düşman işgaline uğramasın bu topraklar anne. Dayan annem dayan! Ben seni şehitlerin arasında bekleyeceğim.  O koca yüreğinde ateş yaktığım için beni affet baba!

  “Vatan sağ olsun!” derken sesin titreyecek biliyorum baba. Bayrağımıza bakarken “Vatan sağ olsun!” diyeceksin tekrar tekrar… Çocukluğumda bana anlattığın Çanakkale şehitlerine senden selam götüreceğim baba.  Beni affet taze gonca gülüm, hayat arkadaşım!

  Seni genç yaşta dul bıraktığım için. Ben şehit oldum sen şehit eşi. Dünya hayatında yokluğumun acısını yaşayacaksın belki…

  Tabutumun başında ağlarken “Doyamadım sana yiğidim!” diyerek gözyaşlarını damlattın tabutuma. Ben sana doydum mu sanıyorsun? Ya senin namusuna leke getirecek alçaklar ülkemi işgal etseydi! İşte o zaman ben gerçekten ölmüş olurdum.  Sizi “yetim” bıraktığım için beni affedin evlatlarım!

  O küçük ellerinizi tutup yanaklarınıza bir öpücük daha kondurmak için neler vermezdim. Kokunuz burnumda tüterken şehitlik nasip oldu. Size doyamadım.

  Sen beni öldü sanma oğlum. “Şehitlere ölü demeyin!” diyen Allah, bize ölmeden önce yerimizi gösterdi. Orayı görsen sende bir an önce şehit olmak istersin. Seni orda bekleyeceğim oğlum! İnşallah sende şehit olursun!  Kolay mı bırakıp gittim sizi sanıyorsunuz. Hepiniz gözümün önünden geçtiniz. “Ben sizi nasıl bırakıp giderim?” diye düşünürken Hz. Peygamberi gördüm anne. Ellerini açmış beni bekliyordu anne. Ruhumu teslim ederken gideceğim yer gösterildi bana. O ne güzellik! Cennete uçtuğumu anladım. Bakmayın siz cesedimin kan revan içinde kaldığına. Hiç acı çekmedim ben. Dünyada şehitlerden başka hiç kimsenin yaşayamayacağı kadar rahat bir ölüm yolculuğu yaptım.  Milletime söyleyin, beni Fatihasız bırakmasın!  * * * * * *  Babasının son mektubunu okurken bile dimdik duran öğrencimin alnından öperken, gözyaşlarımı tutabilir miyim?  Kim bu cennet vatanin uğruna olmaz ki feda?
  Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda!
  Cani, cananı, bütün varımı alsın da Hüda,
  Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

  ALINTIDIR...
   
 2. 2 Eylül 2009
  Konu Sahibi : cimcime eses
 3. HanimKelesimiGetir

  HanimKelesimiGetir TEK DİL TEK VATAN Pro Üye

  Katılım:
  20 Mart 2008
  Mesajlar:
  83.302
  Beğenildi:
  34.062
  Ödül Puanları:
  563
  Bütün şehitlerimizin mekanı cennet olsun inşallah.
  Bu günlere geldiysek şehitlerimizin sayesinde geldik..
  Çok çok güzel bir yazı içimiz yine burkuldu yüreğimize kor ateşler düştü.
  Saygıyla eğiliyorum şehitlerimizin huzurunda .
   
 4. 2 Eylül 2009
  Konu Sahibi : cimcime eses
 5. cimcime eses

  cimcime eses Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2008
  Mesajlar:
  12.675
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  196
  Ne kadar içimiz yansada bu vatana kendini feda edenler olduğu için gurur duyuyorum...
   
 6. 3 Eylül 2009
  Konu Sahibi : cimcime eses
 7. CitlembiK

  CitlembiK Bir kalbe girmek nasip, kalmak marifet... Üye

  Katılım:
  23 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.154
  Beğenildi:
  1.172
  Ödül Puanları:
  188
  yazdım yazdım sildim , neler geldi dilime sustum ...
   
 8. 3 Eylül 2009
  Konu Sahibi : cimcime eses
 9. nina

  nina Guest

  aynen neler demek istiyorum amamafoldumbenmafoldumben

  onlara minnettarım ve umarım şehitlere layık bir ülke oluruzsenağlama