banada yol gösterin lütfenn (evsahibi-kiracı sorunu)

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve arzudeniz tarafından 22 Şubat 2009 başlatılmıştır.

22 Şubat 2009
    Konu Sahibi : arzudeniz
  1. arzudeniz

arzudeniz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşlar benim bu konuyu hukuk bşlığına açmam gerekiyodu biliyorum ama durumum acil olduğu için burdan hemen bilgi almak için
    buraya açtım.
    ben yaklaşık 5 aydır kira ödeyemediğim için ev sahibim mahkemeye vermiş.sizden öğrenmek istediğim bilgi şu an için
    beni nasıl bi süreç bekliyo.
    yani evsahibim bana dediki "mahkemeye verdim sizi 1 hafta içinde evi boşaltmazsanız,icra yoluyla tahliye ediliceksiniz.
    rezil olmak istemiyosanız hemen çıkın" dedi

yeni kanuna göre gerçektende 1 hafta içinde çıkamazsam eşyalarımı kapıya atabilecekmi ev sahibim?
    bu arada evden çıkmayı istiyorum ama en azından bi kaç ay sonra yaza doğru çıkmak istiyodum bilemiyorum sizce bi an önce çıkmayamı çalışıyım.

fikirlerinizi bekliyoruma.s.

2. 22 Şubat 2009
  3. MaviEge

MaviEge DENİZCİM VE BİRİCİK KIZLARIM Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    canım seni bilgilendirecek arkadaşlar olacağına inanıyorum.geçmiş olsun.hakkında hayırlısı olsun .umarım kış günü dışarıda kalmazsınız.

4. 22 Şubat 2009
  5. arzudeniz

arzudeniz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    iyi dileklerin için çok teşekkürler canıma.s.

6. 22 Şubat 2009
  7. mutnojmet

mutnojmet Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    153
    canım sizi derhal çıkarması zor ödemediğiniz kira için tahliye talepli icra takibi yapar ödeme emrini aldıktan sonra ödemek için 30 gününüz var eğer 30 gün içinde öderseniz (yalnız ödemeyi mutlaka ama mutlaka icra dosyasına yapın) tahliye davası açamaz
    ama 30 gün içinde ödemezseniz tahliye davası açacak bu durumda da mahkeme mutlaka tahliyeye karar verir
    bu süreç asla bir haftada bitemez muhtemelen yaza kadar süren olur ama şöyle bişi var eğer kira ödemediğiniz için icra takibi yaparsa kira dönemi sonuna kadar tüm kiraların ödenmesi gerekir otursanız da oturmasanız da şöyle örnek vereyim ağustos 2008 de başladı kira kontratı size 5 aylık kira ödenmedi diye ağustos 2009 a kadar olan kira borcu artı ödenmeyen kira borcunuz ile birlikte icraya verir
    ev sahibinizle konuşup kirayı ödemenin yollarını arayın derim ben yoksa tamam süre kazanırsınız ama icra masrafı avukat masrafı vesair gibi ek masraflarınız da olur

8. 22 Şubat 2009
  9. arzudeniz

arzudeniz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    mutnojmet çok çok teşekkür ederim cevabın için a.s.şu havada sokakta kalıcam diye çok korkuyodum.bikaç ay sonra ,havalar ısındıktan sonra daha kolay olucak taşınmak

10. 22 Şubat 2009
  11. megilara

megilara onelife,onesoul,onelove.. ÜZGÜN Pro Üye

Beğenildi:
    24
    Ödül Puanları:
    148
    tek taraflı düşünmek istemiyorum
    hemen aklıma şu soru geldi
    neden kiranızı ödemediniz?
    yani ev sahibi de ne zorluklarla o eve sahip oluyor,bu zamanda kimse kimseyi evinde hayrına oturtmaz tabi

12. 22 Şubat 2009
  13. megilara

megilara onelife,onesoul,onelove.. ÜZGÜN Pro Üye

Beğenildi:
    24
    Ödül Puanları:
    148
    aslında benim üstüme vazife değil ama sadece sormak istedim

14. 22 Şubat 2009
  15. details

details pozitif olabilmek.. Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    meslektaşımın beyanına katılmakla birlikte,
    ''kira bedelini zamanında ödememelerinden dolayı haklı olarak bir kira dönemi içinde kendilerine iki defa yazılı ihtar yapılan kiracılar için tahliye mümkündür.''
    aynı kira dönemi içinde iki haklı ihtar gerekmektedir bunun için.
    daha evvel ihtar çekilmedi ise, ki sanıyorum durumunuz böyle,
    örnek 13 olarak icra takibi yapılacak.
    eğer birinci ihtar sonrasında birikmiş kira borcunu 30 gün içinde kapatmazsanız, o da tahliye sebebidir.
    hakkınızda hayırlısı olsun.

16. 22 Şubat 2009
  17. arzudeniz

arzudeniz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    megilara haklısın cnm,bende evsahibimizi tabiki düşünüyorum.o da bi ev geçindiriyo sonuçta ve evinin kirasını zamanında almakta en doğal hakkı.
    malesef ödeyemedik.başka masraflar ve banka borçlarımız yüzünden böyle bi aksilik yaşandı.ama benim düşüncem bi kaç ay daha bu evde kalabilmek ve yaz gelince çıkmak istiyorum.çok zor bu havada taşınmak.ama mecbur kalırsam tabiki taşınırım.

evsahibinede haksızlık yapıp kul hakkına girmek istemiyorum.o yüzden birikmiş kiralarımı ödeyip helalleşip çıkmak istiyorum.
    çok zor bi durum ,benim gibi zor durumda olanlar anlar beni.vallahi çok zor ya.bulabileceğim en ucuz evde oturuyorum ama bu evin bile kirasını ödeyemedik.burdan nereye nasıl bi eve gidecez o evin kirasını nasıl ödiycez Allah bilir.işimiz Allaha kaldı inşAllah Allah yardımcızım olur başımızı sokacak bi ev nasip eder.

18. 22 Şubat 2009
  19. PRINCESS-in-LOVE

PRINCESS-in-LOVE 2. kez annelik heyecanı Pro Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    108
    katılıyorum
    5 ay kıra ödememek ne demek?
    hata ileri gidip kış günü taşınmak zor olur gibi laflar etmekde hiç etik değil
    mutlaka bazı zorluklar olmuşturki kıra ödeyememiştir arkadaş ama üstüne üstelik birde kış günü taşınmak çok zor olacaktı demek bana tuhaf geldi....