Bankacı arkadaşlar bana yardım edin lütfen!

Konusu 'İş ve Kariyer' forumundadır ve boncuk2334 tarafından 22 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

22 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : boncuk2334
  1. boncuk2334

boncuk2334 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    merhaba arkadaşlar.ben kamu yönetimi mezunuyum ve iş arıyorum.bankalarda çok fazla iş alımı oluyormuş.şuanda akbank ve garanti bankasında iş alım ilanları görüyorum.yalnız bankacılık konusunda bazı tedirginliklerim var.cumartesi pazarı tatil olan bir iş de çalışmak istiyorum.belediyelere girmek istedim ama iyi torpilin olması gerekiyormuş.bizim torpilimiz yeterli olmamış.şimdi bankada çalışabilirmiyim acaba diyorum.çağrı merkezinde çalışmak istemiyorum çünkü onda bazen gece vardiyasında da çalıştırıyorlarmış.gişe memurluğu nasıl? hesapta yanlış yaparsan maaşından ödetiyorlarmış parayı diye duydum doğrumu acaba?bazı günler cumartesi pazarda çalıştırıyorlarmış dedi bir arkadaşım.işler yetişmediği için haftasonu mesaiye bırakıyorlarmı?bir de gişe memuru olmanın zorlukları ve iyi yanlarını sıralarsanız çok memnun olucam.kızlar dün bütün gece düşündüm.uyumadım desem yeridir yani.hesaplamada yanlış yapma korkusu içindeyim hep.ya yanlış yaparsam yetkililerden azar işitirsem korkusu taşıyorum.birde çalışma saatlerini mola saatlerini de yazarsanız sevinirim.arkadaşlar sorularımın hepsine cevap vermeye çalışın lütfen.sizden gelen cevaplar kararımı vermemde bana yardımcı olacak.bankacılıkta cumartesi pazarın kesin tatil oluyormu yoksa çalışıyormusunuz?

2. 22 Ağustos 2008
  3. boncuk2334

boncuk2334 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bana yardımcı olabilecek sorularıma cevap verecek arkadaş yokmuuuuuuuuu?lütfen buna çok ihtiyacım var

4. 22 Ağustos 2008
  5. boncuk2334

boncuk2334 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar denizbankın genel başvurusuna başvurdum.mesaisi yokmuş ve maaşıda iyiymiş.başka mesaisi olmayan banka hakkında fikriniz varmı

6. 22 Ağustos 2008
  7. EU1

EU1 Guest

ee hayatım banka en ıyısı ben de basvurdum alınmayı beklıyorum
    alım var dıyolar da alan yok

8. 22 Ağustos 2008
  9. efsunlu

efsunlu Guest

banacılık en zor iştir c.tesi pazar gezmek istyiorsan banacılığı seçme kamuyu seç yok öle hem bankada çalışacan hemde c.tesi pzaar gezecen evine ekmek götürmek için köpekler gibi çaılşanlar var bunları düşünün sahip olduğunuz imkanları ve o imkalnalara sahip olmayanları düşünün ve akıllı olun

10. 23 Ağustos 2008
  11. boncuk2334

boncuk2334 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ayyyy korkuttun beni arkadaşım yahu.sen bankacımısın?ben denizbanka başvurdum.orda mesai yokmuş.başka mesaisi olmayan banka bilen varmı arkadaşlar lütfen yardımcı olunnnnnnnnnnnnnnnn

12. 23 Ağustos 2008
  13. boncuk2334

boncuk2334 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşım sen hangi bankalara başvurdun?ben dün denizbanka başvurdum onda alım yok ama genel başvuru yaptım.mesai yokmu o bankada.senin bilgin varmı mesaisi olmayan bankalar hakkında.rahat bir banka istiyorum

14. 24 Ağustos 2008
  15. boncuk2334

boncuk2334 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    kızlar bu konuya ilgi duymadınız galiba

16. 16 Eylül 2008
  17. neskeyf

neskeyf Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Arkadaşlar bende 2001 yılında işsiz kalan bankacılardanım işin garibi işini seven nadir insanlardandım 2004 de eşimide kaybettim şuan hem işsiz hemde eşisizim sektör çok acımasızmış meğer iş başvuralarımda hep aynı yerde takılıyrorum tecrübeniz var ama yaşınız 36 sektördende çok uzak kalmışsınız bunu söleyenler biz para piyasısanda müşteri memnuniyeti sağlamaya çalışırken lisede kitap karıştıranlar şuna bakınya bizim işimizi bide bize öğretmeye çabalıyolar neyse işin özü ben hala o site senin bu site benim bankacılık sektöründe deneyimli personel arayan bankaların peşindeyim bakalım hayırlısı bu ara bankacılık çok özveri isteyen bir meslektir

18. 16 Eylül 2008
  19. EU1

EU1 Guest

Merhaba, Ben bankacıyım...

Bankalar yogun bir sekilde eleman aldılar ve almaya da devam edecekler. Cunku su anda sektorde gelisme ve yayılma hakim.

Öncelikle şunu söyleyeyim sektörde bankadan bankaya ücret ve çalışma durumu çok farkediyor. Bankacı olmak isteyen herkese tavsiyem "uzman" yada "müşteri hizmetleri temsilcisi" gibi kariyer bir alanda bu ise adım atmaları. Eger bastan ikinci yada ücüncü sınıf bir ünvanla bu ise baslarsanız, bu omrunuzu eritir.

Hangi bankada bu ise basladıgınız pek de onemli degil. Onemli olan isi iyi ogrenmeniz. Artık devlet bankaları bile iyi düzeyde yabancı dil istedigi icin yabancı dil bilmeniz gerekiyor demiyorum bile. Mutlaka iyi duzeyde bilmelisiniz.

Bankacılık iki bacaktan olusur. Genel müdürlük ve sube bacagı. Eger mezuniyetiniz isletme gibi bir alansa, yani ben her bir naneyi uc asagı bes yukarı yapabilirim, muhasebe, isletme, ticari hesap, hukuk bilirim diyorsanız yada matematik gibi bir alandan mezunsanız Genel Müdürlük tercihi yapın. Genel Müdürlükler daha sekilcidir ama cabuk yukselirsiniz. Ama aldıgınız egitimi burada konusturmanız gerekir.

Eger egitiminiz cok iyi degilse, yani buyuk ve tanınmıs koklu bir universiteden mezun degilseniz o zaman subecilige oynayacaksınız. Subecilikte onceden hicbirsey bilmenize gerek yoktur. Sadece duzgun giyinmeli, duzgun konusmalı ve cabuk ogrenmelisiniz. Subede sizi ogretecek kisi cok cok cok onemlidir. Eger sahip cıkanınız yoksa, HANGİ BANKADA OLURSANIZ OLUN burnunuz pislikten kurtulmaz ve yoneticinin umrunda bile olmazsınız.

Gelelim paraya, bankacılar (kariyer unvan grubu) baslangıcta devlet memuru ile aynı kazanmaya baslar ama zaman ilerledikce cift maas, kar payı, temettu, performans derken devlet memuru maasını birkac kata kadar katlayabilirsiniz!

Gelelim subedeki pozisyonlara: Kasa, banko, gişe para tahsilatı ve ödemesinin yapıldıgı yerdir. Oraya herkes gelir. Eger bu unvan grubundan baslayacaksanız, ki bu unvan grubu kariyer unvan grubu degildir, allah yardımcınız olsun. Bulundugunuz subenin lokali ve musteri kitlesi bu grup icin cok onemli. Mutlaka seckin bir semtte calısmaya calısın. Cunku ayakaltı subelerde; hemen herseyi yasayabilirsiniz. Genel olarak da bu grupta cok ezilirsiniz. Musteri ezer, pazarlamacı ezer, mudur ezer, orta duzey yonetici ezer, herkes ezer. Zor mudur? Evet zordur. Ama cok eglencelidir. Bence iyi bir bankacı mutlaka bankoyu da yasamalıdır.

Kasa acık verirse maastan oder misin? Oncelikle dikkatli islem yapmalı ve risk almamalısın. Sonra iyi niyetli olmalısın. İnan bana cok ters durumlar haricinde bu isi ogrenip te kasa acigi veren yoktur. Yani tehlikeli sure 3 ay bilemedin 5 ay. Bu sürede de sana yardım edecek bir ustun olursa kıvırır gidersin. Kasa acık verirse, sadece cepten odeme degil; bircok sorumlulugun altına girersin ki bu da disiplin kuralları ile iyi niyetinin olcusu oranında ortaya cıkar.

Kasada oturan adam da yukselir. Ama zor ve acılıdır. Her bankaya gore farklı bekleme suresi ve sınav vardır. Sonra muhasebe yada operasyona gecersin... Boyle boyle gidersin...

Yine de iç karartmayayım, cok eglencelidir. Sunu da unutmayalım aslında her is zordur...