Barkod Ne İşe Yarar

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve realist tarafından 5 Mart 2008 başlatılmıştır.

5 Mart 2008
    Konu Sahibi : realist
  1. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148
    Bu günlerde çarşı pazardan aldığınız her şeyin üzerinde bir etiket var. Bu etikette kalınlıkları farklı dikey çizgiler ve bazı numaralar bulunuyor.

Kasiyerler bu malın etiketli tarafını bir camın üzerinden geçiriyor veya etikete bir ışık tutarak, fiyatlarını otomatik olarak yazar kasalarına geçiriyorlar.

Barkodlar önceleri marketler için, işlemlerini hızlandırmaları ve stoklarını daha iyi kontrol edebilmeleri için hazırlanmıştı. Ancak sistem o kadar başarılı oldu ki, süratle her tipte satılan eşyaya konulmaya başlanıldı.

Şimdi, süpermarketten aldığınız ve üzerinde barkod olan herhangi bir malı elinize alın ve bu bir tip etikete bakarak anlatacaklarımızı dinleyin.

Gördüğünüz gibi, bir barkodda iki kısım vardır. 1) Makinenin okuduğu dikey çizgiler kısmı; 2) İnsanların okuyabildiği 12 adet rakam. İlk altı rakam eşyanın tanım numarası olup, üreticiler yıllık bir ücret karşılığında, bu kodları veren uluslararası bir konseyden kendi ürünlerine tahsis ettirebilirler.

İkinci gruptaki ilk beş rakam malzeme numarasıdır. Aynı kod birden fazla çeşitteki ürün için kullanılamaz. Yani üreticinin sattığı her değişik üründe, her değişik paketlemede, hatta paketlerin koli olarak tekrar paketlenmelerinde hep değişik malzeme numarası verilir. Böylece markette ne kadar mal satıldığı, depoda ne kadar kaldığı, hep kontrol altında tutulur.

Örneğin, teneke kola ile şişe kolanın kod numaraları farklıdır. Hatta kutu kolanın bir kolide 6'lık, 12'lik veya 24 adet bulunması durumunda bile farklı kod verilir.

Sağdaki en son rakam ise kontrol numarasıdır. Bu numara bütün taranan dikey çizgilerle hafızaya alınan bilgilerin, bir çeşit sağlamasını yapar.

Görüldüğü gibi, barkodun üzerinde, malın fiyatı ile ilgili her hangi bir bilgi yoktur. Kasiyer barkodu taradığında sinyal sistem içinde bir merkeze gider, buradaki bilgisayar barkod numaralarına göre girilmiş ve her zaman değiştirilebilir fiyat bilgisini derhal kasaya gönderir. Bu merkez mağazadaki malların fiyatlarını her zaman değiştirebilme imkanı sağlar.

Çeşitli kalınlıktaki dikey kalın ve ince çizgiler ile aralarındaki boşluklar, çeşitli kombinasyonlarda dizilerek, her biri, bir rakamı temsil eder, yani altlarındaki rakamın bilgisayar tarafından okunmasını sağlarlar.

2. 5 Mart 2008
  3. esyn

esyn Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    Bu arada barkodun başındaki 8 6 9 rakamları olan ürünleri almaya dikkat edelim çünkü Türk malı olduğunu ifade ediyor..........

4. 5 Mart 2008
  5. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148
    Bak bunu bilmiyordum.İyi oldu hatırlattığın canım.Teşekkür ederim!...

6. 7 Mart 2008
  7. esyn

esyn Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148

YERLİ MALI YURDUN MALI HER TÜRK O'NU KULLANMALI

8. 7 Mart 2008
  9. CHOCOLATEA

CHOCOLATEA Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Arkadaşıma katılıyorum. Türk malı in china vs. aut. :hooray:

10. 9 Mart 2008
  11. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148
    Bugün yaptığım alışverişlerde emin olmadığım çok şeyin barkoduna bakarak 869 olanını aldım.Tekrar teşekkürler esyn!.........

12. 12 Mayıs 2008
  13. bu önemli bilgi için teşekkür ediyorum. Ben de anlatılan konuya uyacağını zannettiğim bir konuda birşeyler söylemek istiyorum. Geçtiğimiz yıllarda ingilizlerce satın alındığını bildiğimiz, İsmi iyi bilinen bir alışveriş merkezinde birkaç kere başıma gelen birşeyi anlatacağım. Ne zaman alışveriş merkezinin süpermarket tarafına girmeye kalksam, kapıdaki güvenlik görevlisi elimde bulunan el çantama, ya da poşete kocaman 'GÖRÜLMÜŞTÜR' kaşesi vurulmuş bir stickerı yapıştırmaya çalışıyor. Hem de özellikle çantanın ağız taraflarının birleşme yerine iki taraflı olarak yapıyor ki çantaya birşey koyulamasın. Ben bu uygulamayı son derece aşağılayıcı ve irite edici buluyorum, barkod meselesine gelecek olursak, görevliye sen hiç barkod diye bişey duymadın mı? diye sorduğumda yönetim böyle istiyor, hem ....bilmem ne markette de bu yapılıyor hanfendi diye cahil cevaplar alıyorum. Oysa ki, bahsettikleri ... bilmem ne markette böyle bir uygulama yapılmıyor. Benim kızdığım, market yönetiminin, hırsızlığı onleyecek güvenlik önlemleri almak, izinsiz barkod çıkışını uyaran teknoloji yatırımı yapmak yerine, markete gelen her kişiyi fişleyerek, potansiyel hırsız muamelesi yapmasıdır. Bu sebeple ne kadar ucuz, ekonomik olursa olsun, o marketten alışveriş yapmıyor, kapısından geçmiyorum. marketin ismini vermenin uygun olmayabileceği için isim vermedim ancak 4 harfli K ile başlayan bir ismi olduğunu da belirtmek isterim. yabancıların gelip te bizim ülkemizde, bize hırsız mualemesi yapmasına daha fazla ortak olmak istemeyen tüm halkımız bence bunu protesto etmeliler.

14. 12 Mayıs 2008
  15. bu önemli bilgi için teşekkür ediyorum. Ben de anlatılan konuya uyacağını zannettiğim bir konuda birşeyler söylemek istiyorum. Geçtiğimiz yıllarda ingilizlerce satın alındığını bildiğimiz, İsmi iyi bilinen bir alışveriş merkezinde birkaç kere başıma gelen birşeyi anlatacağım. Ne zaman alışveriş merkezinin süpermarket tarafına girmeye kalksam, kapıdaki güvenlik görevlisi elimde bulunan el çantama, ya da poşete kocaman 'GÖRÜLMÜŞTÜR' kaşesi vurulmuş bir stickerı yapıştırmaya çalışıyor. Hem de özellikle çantanın ağız taraflarının birleşme yerine iki taraflı olarak yapıyor ki çantaya birşey koyulamasın. Ben bu uygulamayı son derece aşağılayıcı ve irite edici buluyorum, barkod meselesine gelecek olursak, görevliye sen hiç barkod diye bişey duymadın mı? diye sorduğumda yönetim böyle istiyor, hem ....bilmem ne markette de bu yapılıyor hanfendi diye cahil cevaplar alıyorum. Oysa ki, bahsettikleri ... bilmem ne markette böyle bir uygulama yapılmıyor. Benim kızdığım, market yönetiminin, hırsızlığı onleyecek güvenlik önlemleri almak, izinsiz barkod çıkışını uyaran teknoloji yatırımı yapmak yerine, markete gelen her kişiyi fişleyerek, potansiyel hırsız muamelesi yapmasıdır. Bu sebeple ne kadar ucuz, ekonomik olursa olsun, o marketten alışveriş yapmıyor, kapısından geçmiyorum. marketin ismini vermenin uygun olmayabileceği için isim vermedim ancak 4 harfli K ile başlayan bir ismi olduğunu da belirtmek isterim. yabancıların gelip te bizim ülkemizde, bize hırsız mualemesi yapmasına daha fazla ortak olmak istemeyen tüm halkımız bence bunu protesto etmeliler.

16. 13 Mayıs 2008
  17. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148
    Hicrancığım eğer protesto köşesine adıyla birlikte yazarsan protesto edilir mutlaka!.....

18. 25 Temmuz 2009
  19. Halikarnas

Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198
    Ülke Kodu Açıklama

00-13 USA & Canada
    20-29 reserved for local use (store/warehouse)
    30 -37 France
    400-440 Germany
    45 Japan
    46 Russian Federation
    471 Taiwan
    474 Estonia
    475 Latvia
    476 Azerbeycan
    477 Lithuania
    479 Sri Lanka
    480 Philippines
    482 Ukraine