Bartholin Kisti (Absesi )

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 15 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

15 Ağustos 2006
    Konu Sahibi : Elif
  1. Elif

Elif Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    5.162
    Ödül Puanları:
    438
    Bartholin bezleri vaginanın girişinde bulunur ve mukus salgılar. Bezlerden birisinin kanalı tıkandığında kist denilen şişlik oluşur.Kist enfekte olursa püy içeren abse oluşur. Genellikle tek taraflıdır. Bartholin guddesinin dışa açılan kanallarının iltihabıdır.

Nedenler
    Olguların çoğunda neden olan organizma gonokoksik (Bel soğukluğu)'dir. Diğer mikroorganizmalarda bu tabloya neden olabilir. İnfeksiyon başlarsa kanallar tıkanır, cerrahatli salgı dışarıya akamaz ve kanallarda birikir.Gudde dokusu abseleşmeye her zaman iştirak etmeyebilir.

Şikayetler
    Akut devrede asıl ve en bariz belirti, bezin şiş ve ağrılı olmasıdır. Pürülan bir akıntı yumuşak bir bası ile kanaldan dışarı çıkabilir veya kendi kendine akabilir. Kendini flüktüasyon ile belli eden abse sık rastlanılan bir bulgudur ve eşlik eden ödem tüm vulvanın şişmesine neden olabilir.

Tedavi
    Abse oluşuncaya kadar konservatif tedavi yapılmalıdır.Yatak istirahatı,durumuna göre buz veya sıcak tamponlar, antibakterial ajanlar gereklidir. Abse oluşumu kesin ise ameliyathane koşullarında ve genel anestezi altında (zira oldukça ağrılı bir işlemdir) insizyon yapılarak drenaj gereklidir.Tekrarlayan olgularda kesenin marsupyalizasyonu yapılmalıdır. İnsizyon kenarlarının abse kesesi kenarlarına dikilmesi işlemi olup hem bez fonksiyonlarının koruyan hem de nüksler oluşmasının engeller.Cep yapmak anlamına gelen bu olguda bezin salgıladığı sıvının dışarıya akması sağlanır.

Bazen ameliyat sırasında kist boşluğuna bir gazlı bez tampon olarak konulur.Bu tampon kistin akmasını sağlar ve tekrar kapanmasını engeller. Ertesi gün tampon çekilir.Diğer bir yöntem kist açılır boşaltılır içi oksijenli su ile yıkandıktan sonra içine küçük bir nitrat d'argent kalemi konulur ve kistin iki ucu krome katgüt ile sütüre edilirek sütürler 1 cm uzunluğunda bırakılır. 2-3 gün sonra uzun bırakılan bir sütür materyali çekilirse kolayca tüm kapsül dışarıya alınır.

Ameliyat sonrası ağrı kesicilerle ağrılar kontrol edilir.
    Hastanede ortalama 24-48 saat kalınır ve 2-3 gün içerisinde normal aktivitelere dönülür.

2. 15 Ağustos 2006
  3. mujo

mujo Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ah elifim öyle yazdığın gibi iki günde dönülmüyor günlük aktvitelere Allah düşmanımın başına vermesin.

4. 9 Haziran 2007
  5. ada1907

ada1907 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    evet hemen günlük aktivitelere dönülmüyor ayrıca tam bir başbelası.ilk 2 yıl önce yaşadım abseyi boşalttılar.yine oldu.ama 2 yıl boyunca hiç ağrı vermedi.3 ay önce çok tanınan bir jinekoloğa gittim.ona boşalttırdım 1 ay geçmeden yine oldu üstelik şişti iltihaplandı resmen cehennem azabıydı ağrılardan hiçbirşey yapamıyorsunuz ve ağrı kesicilerle kolay kolay geçmiyor.tam 50 tane antibiyotik iğne oldum sabah akşam iltihap kurusun diye 1 aydır işe gidemiyorum.geçen hafta genel anesteziyle ameliyat oldum o bölgeyi tamamen temizlediler.2 gün önce dikişlerim alındı ama hala evde yatıyorum.üstelik yoğun antibiyotik yüzünden vajinal mantar enfeksiyonu yaşıyorum.
    temizliğinize kadar dikkat ederseniz edin yine de olabiliyor.uzun zamandır çektiğim için çok araştırdım bunu kişinin bünyeside yapabiliyormuş.ve kadınların %70 inde görülüyormuş.ayrıca menapoz döneminde olursa rahimağzı kanserinin ilk belirtisi olarak kabul ediliyormuş.gerçekten allah düşmanımın başına vermesin.tek kelimeyle çekilecek dert değil...

6. 9 Haziran 2007
  7. sarxix papatya

sarxix papatya Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    ayyy kızlar nedır bu cektıgımız yaaaa.hersey kadınlarda.bu erkekler ne rahat yaaa

8. 25 Kasım 2007
  9. ada1907

ada1907 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ben bu dertten yine muzdaribim ve yaklaşık 2 hafta önce tekrar genel anesteziyle ameliyat oldum.bu kez o bölgedeki bartholin bezini aldılar.ilk ameliyatım yanlış yapılmış:KK43:(yine 15 gün yattım.bu kez yeni doktorum bu sondu artık başına dert olmayacak dedi ama inşallah doğrudur:KK43:(

10. 20 Mart 2008
  11. mavimelek001

mavimelek001 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    O dediğinizden bendede var.doktora gittim ilaç tedavisi verdi, ama hala geçmedi.Ameliyattan çok korkuyorum.Bir de 1 yaşında bebeğim var. Nasıl yapacağım , aklım çok karışık.....

12. 20 Mart 2008
  13. shimarick14

shimarick14 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaslar benim de vajinanın sol tarafında bazen bi sislik oluyor hafifce, hafif de agrı yapıyor.bu 2 yıldır var ama bikac ayda bir oluyor ve 24 saat kesintisiz bir iki hafta devam ediyor hafif agrı ve sislik.bir ara olmuyor sonra bi daha baslıyor.acaba olabilir mi?bakirelere bakılamaz bu hastalık icin di mi?
    okudugum kadarıyla cinsel yönden aktif bayanlarda oluyormus,hic birliktelik yasamayanlarda da olabiilir mi?

14. 20 Nisan 2008
  15. grafiti

grafiti Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    bu şişliik bende de var.doktara gitmeye cok korkuyorum fakat ağrı yapmıyor.ayrıa 4 aylık bi bebeğim var.bu bartholin ameliyatı nasıl oluyor acı verici mi.ameliyata girer gibi hazırlanıyor musunuz.sonda takıyolar mı hastanede yatıyor musunuz nasıl oluyor bana yardım edebilir misiniz cok korkuyorum.şimdiden teşekkürler

16. 22 Mayıs 2008
  17. ..........................................................................................................................

Son düzenleyen: Moderatör: 1 Haziran 2008
  18. 1 Haziran 2008
  19. ................................................................................................................................