bartolin kisti....nedir....?

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve hxuxrrem 2000 tarafından 13 Mart 2008 başlatılmıştır.

  13 Mart 2008
  Konu Sahibi : hxuxrrem 2000
 1. hxuxrrem 2000

  hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  5.422
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  146
  Bartolin Kisti
  Vagina girişinin iki tarafında bulunan salgı bezine bartolin bezi denir. Bu bez ince bir kanal aracılığı ile vagina girişine açılır. Bartolin bezi sümüksü kıvamda kaygan bir sıvı salgılar, bu sıvı vagina girişine dökülerek vagina girişinin ilişki sırasında kaygan olmasını sağlar.
  Vagina girişini iltihapları veya bizzat bartolin bezinin iltihaplanması sonucu bezin boşaltım kanalı tıkanabilir. Bu durumda bezin salgısı dışarı akamaz ve kanal içersinde birikmeye başlar. Bir süre sonra da kanal, içi sıvı dolu olan bir kist halini alır.

  YAKINMALAR
  Vulvanın (Dış dudakların) üzerinde tek taraflı veya iki tarafta birden olan şişkinlik en önemli bulgudur. Genelde ağrı yapmaz, ancak bartolin kisti enfeksiyon kaparsa abse şeklini alır, ve bu durumda şiddetli ağrı ve kızarıklık ön plandadır. Hatta ağrı nedeni ile yürüme güçlüğü bile olabilir.

  TANI
  Tanı muayene sırasında vulvadaki kistik şişliğin saptanması ile konur.

  TEDAVİ
  Bartolin kisti olan kadınlar cinsel geçişli hastalıklar açısından incelenmeli, eğer cinsel geçişli hastalık varsa da tedavi edilmelidir.
  Bartolin absesi oluşmuşsa, akut enfeksiyon sırasında abse formu tam olarak gelişinceye kadar antibiyotik tedavisi ve ağrı kesici kullanılır. Abse tam olarak gelişmişse özel bir operasyonla bartolin kisti açılır ve abse içeriği boşaltılır.
  Komplike olmamış bartolin kisti tedavisi cerrahi bir işlemdir. Bu işlem de bartolin kisti boşaltılırken, kist içeriğinin boşalması için yeni bir kanal oluşturulur.  alıntıdır...