Baş Dönmesi (Vertigo) Hakkında

Konusu 'Nöroloji - Beyin ve Sinir Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 16 Ekim 2006 başlatılmıştır.

  16 Ekim 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.644
  Beğenildi:
  5.180
  Ödül Puanları:
  438
  Baş dönmesi, sık görülen bir yakınmadır. Hastalar baş dönmesinin; ‘' etrafımda her şey dönüyor, yer altımdan kayıyor '' gibi sözcüklerle anlatırlar. Baş dönmesine hemen her zaman eşlik eden bulantı, kusma, yürümede zorluk eşlik eder
  Psödovertigo ise, hasta tarafından sersemlik hissi, havada ya da bulutlarda yürümek gibi aktarılır. Psödovertigo en sık görüldüğü tablolar, anksiyete atakları, ağır anemiler (kansızlık), hipotansiyon (düşük tansiyon) ve hipoglisemidir (düşük şeker düzeyi).

  Vertigoları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
  Nörolojik Kökenli Vertigo : Bu tür baş dönmesi bazı epilepsi (sara hastalığı) türlerinde ender de olsa görülür. Beynin Cerebellum denen kısmının hasarlarında; baş dönmesi görülür. Nörolojik kökenli baş dönmelerinde, baş dönmesine eşlik eden başka semptomlarda vardır.

  Meniere Hastalığı : Tekrarlayan baş dönmesi atakları, kulak çınlaması ve zaman içerisinde tekrarlayan ataklarla yerleşen sağırlık vardır. Tipik bir atakta; ani başlayan birkaç dakika ile saatler arasında süren baş dönmesi ve değişen şiddette kusma bulunur. Kulakta çınlama vardır. Atak sıklığı hastadan hastaya farklılık gösterir.

  Pozisyonel Vertigo : Başın ani pozisyon değiştirmesine, gövde uyum sağlayamaz ve yataktan kalkma; başın çevrilmesi v.b. nedenlerle baş dönmesi atakları ortaya çıkar. Ataklar, genelde bir dakikadan az sürer. İşitme ve çınlama baş dönmesine eşlik etmez. Bazen yaşlılarda bu tür baş dönmesi; birkaç saniye sürer ve yıllarca devam eder.

  Vestibüler Nörinit : Sıklıkla tek bir baş dönmesi atağı ile beliren selim bir tablodur. Bu türde de, çınlama ve sağırlık yoktur. Hastalar, genelde genç-orta yaş erişkinlerdir. Hastaların hemen hemen hepsi, birkaç hafta önce geçirilmiş üst solunum yolu (grip vs..) enfeksiyonu bilgisini verirler. Bu baş dönmesinin nedeni, tam ispatlanmamış olsa da virüs denen bir mikrop türü sorumlu tutulmaktadır. Vertigo atağı ve kusma günler içinde şiddetini azaltarak geçer. Ani hareketle başlayan fenalık hissi ise, haftalarca kalabilir.

  Tanı ve Tedavi : Baş dönmesi ile başvuran hastayı, hekim iyice dinlemeli, detaylı bir muayene ile düşündüğü baş dönmesi türünü, hastaya yaptırdığı tetkiklerle doğrulamalıdır. Bu tetkikler, baş dönmesinin türü doğru tespit edildikten sonra baş dönmesine sebep olan bir etken varsa, bunun tedavisi yapılmalıdır. Hastalıkla ilgili; hasta ve hasta yakınına bilgi verilmeli ve baş dönmesinin tedavisi düzenlendikten sonra hastanın tekrardan hekim ile ilişki kurulması önerilmelidir.
  kaynak:mynet.com
   
 2. 7 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : Elif
 3. shaman

  shaman Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  42
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Oturma pozisyonunda veya ayaktayken normal dengenin sağlanamaması son derece rahatsız edici bir duygu ve gerçekten korkutucu,üzücü bir durumdur.Vertigo nedeni çoğu kez önemsiz ,geçici yada sıradan bir sorundur.Daha seyrek olarak ciddi nedenlerlede ortaya çıkabilir .Kan basıncında ani düşmeler,beyne omuriliğe yetersiz kan gitmesi gibi sebeplerle de oluşabilir.Baş dönmesine neden olan ciddi durumlar arasında kalp kapakçığı hastalıkları,kalp krizi,şiddetli hipertansiyon veya kritik düzeyde inmiş kan basıncı sayılabilir.Baş dönmesinin bir nedenide iç kulakta yer alan denge mekanizmasının iyi çalışmamasıdır.

  NEDENLERİ:
  * Şiddetli ağrı
  * Sık ve derin solunum
  * Baş ağrısı
  * Yaralanma
  * Korku
  * Kan basıncının düşmesi
  * Öksürük
  * Uzun süreli yatar pozisyondan aniden ayağa kalkmak
  * İç kulak viral enfeksiyonu
  * Fazla alkol alımı
  * Boyundaki karotit sinüse baskı( gömlek yakasının dar olması gibi)
  * Sakinleştiriciler, bazı kalp ilaçları,asprin,dilantin,narkotikler,tansiyon düşürücüler
  * Kalp atım hızının dakikada 30'dan daha az veya 200'den daha fazla olması
  * Klasik migren
  * Madde bağımlılığı
  * İlaç alerjileri
  * Orta kulak cerrahisi veya travması
  * Kulak zarı yırtılması
  * Görme problemleri


  NE ZAMAN DOKTORA BAŞ VURMALI:


  * Bilinç kaybı varsa
  * Oda ve eşyalar kişinin etrafında dönüyorsa
  * Baş dönmesi günlük aktiviteleri engelliyorsa
  * Baş dönmesi ilaç kullanımıyla başlamışsa
  * Göğüs ağrısı,uyuşukluk veya başka ciddi bulgular varsa

  Alınızda olsun.....


  Alıntıdır:

  Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU ve Yaşasın Hayat ekibinden;
   
 4. 29 Ekim 2007
  Konu Sahibi : Elif
 5. EU1

  EU1 Guest

  Baş dönmesi, boşluktaki yönelim değişikliği hissinden kaynaklanan nörolojik şikayete vertigo denir. Hareket halüsinasyonu olarak da betimlenebilen vertigo, tipik olarak dönme ve rotasyon şeklinde oluşur. Tüm hasta guruplarında sıkça görülebilir ve erkeklere oranla kadınlarda daha sık gözlenir. Vertigonun toplumda görülme sıklığı yaşla artmaktadır.

  A) Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV): Baş dönmesinin en sık sebeplerindendir. İç kulağın posterior semisirkuler kanalın uzun koluna, serbestçe hareket eden kalsiyum karbonat kristallerinin girmesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kanal, pozisyonel değişikliklere aşırı duyarlı hale gelir ve pozisyon değişikliği vertigo ile sonuçlanır. Kafa travmasının sık bir sekelidir.

  BPPV'nin başlangıcı anidir ve birkaç dakika sürer ancak tekrarlayabilir. Yatakta dönme veya başı arkaya çevirme gibi başın belirli pozisyonlarını hemen takiben görülen vertigo atakları görülür.

  B) Meniere Hastalığı: İç kulağın, sıvı birikimine bağlı (sıvı miktarında artış), vertigo ile sonuçlanan bir hastalığıdır. Dalgalanan işitme seviyeleri (özellikle de düşük frekanslarda) ile birlikte vertigo atakları oluşur. Hastalık ilerledikçe kalıcı sağırlık ve kulak çınlaması (çınlama, vızıltı, uğultu, ıslık) gelişebilir, her atak ile sağırlık daha da kötüleşir. Kulakta dolgunluk, bulantı ve kusma, ani düşmeler görülebilir. Ataklar tekrarlama eğiliminde olsa da tedavi altında birkaç yıl içinde kararlı hale gelir ve tamamen kaybolabilir.

  C) Vestibüler Nörit (Akut Periferal Vestibülopati): Şiddetli bir şekilde birkaç gün süren ve daha düşük şiddette haftalarca devam edebilen, uzamış tek vertigo atağı şeklindedir. Bir ailede birkaç üyeyi etkileyebilir ve çoğunlukla baharda ve yazın erken dönemlerinde görülür.

  D) Serebellar Vertigo: Serebellumun, dengesizlik ve baş dönmesi ile sonuçlanan inmesidir (inme şeklinde vertigo.) Ani başlangıçlı baş dönmesi, yürüyüş bozukluğu, mesafe yargısında bozulma, baş ağrısı, bulantı ve kusma görülür. Beyin sapında kompresyon gelişirse akli durumda hızla kötüleşme görülebilir, bu kompresyona bağlı ölüm gelişebilir.

  E) Vertigonun Diğer Sebepleri:

  1) Migren: Migren hastalarının yaklaşık %25'inde vertigo görülmektedir. Vertigo atakları, baş ağrısı öncesinde veya sırasında ya da bundan bağımsız olarak ortaya çıkar.

  2) Vertebrobaziller Yetmezlik: Herhangi bir tetikleyici etken olmadan aniden başlar, birkaç dakika sürer ve yine aniden sona erer. Görme kaybı, çift görme, konuşma bozukluğu, güçsüzlük veya hissizlik gibi eşlik eden bulgular vardır.

  3) Serebellopontin Köşe Tümörleri: Genellikle hafif baş dönmesi ve belirsiz bir dengesizlik hissine sebep olur. Tümör, beyin sapı veya serebelluma bası yapacak derecede büyümediği sürece hastalık ilerleme göstermez.

  E) "Sersemlik Hissi" (Dizziness): Tüm nörolojik şikayetlerin en sık olanıdır ve sıklığı yaş ile artar. Bu terimin nasıl betimlendiği tespit edilmelidir. Genellikle sersemlik, baş dönmesi, zayıflık ya da bayılacakmış hissi anlamında kullanıldığı görülmektedir. Hasta tarafından vertigo veya dönme hissinin illüzyonlarından farklı olarak sallanma hissine benzetilmektedir. Oturur veya yatar pozisyondan hızla kalkma sonucu sallanır tarzda sersemlik ve gözde lekeler belirebilir. Hasta, hareketsizliğini sağladığı zaman içinde bulgular azalır.
   
 6. 8 Kasım 2007
  Konu Sahibi : Elif
 7. seyran

  seyran Popüler Üye Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2007
  Mesajlar:
  852
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  Baş dönmesi birkaç saniyelik bir his olabileceği gibi aylarca hatta yıllarca zaman zaman meydana gelen ataklar şeklinde seyredebiliyor. Acıbadem Hastanesi Kozyatağı ve “Kriton Curi Parkı Gönüllüleri” işbirliğiyle gerçekleştirilen “Baş Dönmesi” söyleşisinde konuşan Acıbadem Hastanesi Kozyatağı Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Alev Üneri, “Önemsiz kabul edilen baş dönmesi ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Kadınlarda ve 30 - 50 yaş grubunda daha çok görülen bu hastalıkta teşhisin doğru konulabilmesi tedavi açısından büyük önem taşır” dedi.

  Baş dönmesi farklı şekillerde hissedilebilir

  Baş dönmesini, “kişinin vücuduyla dünya arasındaki algısının bozulması” olarak tanımlamak mümkün. Doç. Dr. Üneri “Baş dönmesi kişinin yaşadığı bir hareket illüzyonudur. Bazı baş dönmelerinde kişi etrafının ya da kendisinin hareket ettiğini görürken; duvarlar, eşyalar dairesel olarak döner veya aşağıdan yukarıya kayar, bazen de etrafın değil kendisinin hareket etmekte olduğunu hissedebilir. Bazen bu hareket o kadar kuvvetli ve hızlı hissedilir ki hasta gözünü açamaz ve ayakta durmakta güçlük çeker. Bu görüntü yanılgısının sebebi gözlerde nistagmus denilen istemsiz (refleks) hareketlerdir. Bir baş dönmesi atağı birkaç saniye sürebileceği gibi saatlerce, ya da hafifleyerek günlerce, aylarca sürebilir, bazen de belli aralıklarla tekrarlar” diye belirtti.

  Baş Dönmesi Tipleri

  Vertigo ve Dizziness olarak baş dönmesi ikiye ayrılıyor. Vertigo tipi baş dönmesi birçok kişide rastlanabiliyor. Hasta gözünü açtığı zaman etrafındaki objelerin kaydığını görüyor. Doç. Dr. Üneri bu tip baş dönmesini, “ Nasıl ki çocuklukta oynarken etrafımızda birkaç kez döndükten sonra durup gözümüzü açtığımızda etrafın kaydığını görürdük. Hasta da bunu görüyor. Dizziness ise çok farklı seyrediyor. Bu tipte hasta tam bir dönme hareketi hissetmiyor, daha çok bir sarhoşluk hissinden, sersemlikten ve buna benzer başka bir rahatsızlık hissinden bahsediyor. Bazen de baş dönmesi, dengesizlik hissi, bulutların
  üstünde yürüyormuş hissi, ya da yürürken bir tarafa çekilme veya aniden itilme şeklinde, dengesizlik şeklinde tarif edilir” diye belirtiyor.

  Stres tetikliyor

  Baş dönmesinin nedenleri periferik ve santral olarak ikiye ayrılıyor. Santral nedenler, santral sinir sistemini oluşturan MS gibi nörolojik hastalıklardan kaynaklanıyor. Periferik nedenler ise baş dönmelerinin yüzde 80”ini oluşturuyor. Periferik baş dönmeleri migren, kronik orta kulak hastalıkları, ameliyat ve travmalara bağlı oluşuyor. Doç. Dr. Üneri stresin de baş dönmesinde etken olduğunu belirterek şunları söylüyor: “Stres, tek başına baş döndüren bir faktör olmamasına rağmen, mevcut rahatsızlıkların, kendisini daha şiddetli bir şekilde hissettirmesine yol açıyor. Ayrıca baş dönmesi ya da kronik dengesizlik problemi olanlarda bu hastalığın yanında psikosomatik şikayetler de oluşmaya başlıyor. Zamanla stres dengesizliği, dengesizlik de stresi arttırıyor ve tam bir kısır döngü oluşuyor.”

  Tanı ve tedavi

  Baş dönmesi tanısı çok zor konan hastalıklardan biri. Doç. Dr. Üneri, “Acıbadem Hastanesi Kozyatağı’nda yer alan Baş Dönmesi ve Denge Kliniği ile hastalığın tanısı ve tedavisinde başarılı sonuçlar alınıyor. Hastanın hikayesinden problemin periferik mi, santral mı olduğunu ayırt etmeye çalışıyoruz. Daha sonra nöro-otolojik muayene yapılır. Muayenenin ardından odyolojik inceleme, ENG ve VNG gibi iç kulak fonksiyonlarını ölçtüğümüz tetkiklere geçilir. Bunların dışında MR, tomografi gibi görüntüleme tekniklerinin de kullanılması gereklidir. Elektronistogmografi (ENG) vestibüler sistemin değerlendirilmesinde “temel” testtir. Yaklaşık 30 yıldan beri baş dönmesi olan hastaların incelenmesinde tüm dünyada kullanılmaktadır” diye sözlerine ekledi.
   
 8. 9 Kasım 2007
  Konu Sahibi : Elif
 9. axi

  axi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  314
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  Cocuklugumdan buyana bas dönmelerim oluyor okadar dotora gitdim tedaviler ilaclar kullandim tek sebeb kansizlik ve anemi olmam buda regl cogunlugundan dolayi bir türlü düzene girmiyor ama ben alisdim onunla yasamaya halsizlik bitkinlik bas dönmesi uyku düzensizligide beraberinde yani Allah dermansiz dert vermesin
   
 10. 19 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Elif
 11. medilevo

  medilevo Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2009
  Mesajlar:
  17
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bende bu rahatsızlık 3 yıldır var ve 2 gün önce tekrardan acillik oldum
  asırı derecede bas dönmesi ve miyde bulantısı
  benim boyun kemiğim terse dönmüş
  yani boyun düzleşmesininde ötesinde
  cok rahatsıklık verici birsey ve sürekli dikkat gerektiren bir hastalık bas edebiliyormuyum hayır kesinlikle ne zaman geleceği dahi belli olmuyor
   
 12. 19 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Elif
 13. medilevo

  medilevo Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2009
  Mesajlar:
  17
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bendede var ve cok rahatsızlık verici bir olay
  sürekli kontrol altındayım
   
 14. 6 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Elif
 15. umutsuzum

  umutsuzum Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  96
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  offff bendede var vertigo bürekli ilaç içiyorum bazen ilaç fayda etmiyor ne tetikliyor bilmiyorum ama ilk olduğunda ölüyorum sandım.
   
 16. 8 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Elif
 17. acemiterzi17

  acemiterzi17 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Eylül 2008
  Mesajlar:
  26
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bende 2 gün önce meniere hastası olduğumu öğrendim baş dönmelerim vardı bu teşhis konuldu allah beterinden saklasın tedavi ile geçiyormuş allah hepimize şifa versin inş
   
 18. 26 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Elif
 19. EU3

  EU3 Guest

  iyi geceler benimde başım dönüyor