Battaniyenizi ponponlarla süsleyin

Konusu 'El Sanatları' forumundadır ve BenNazKsK tarafından 18 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  18 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : BenNazKsK
 1. BenNazKsK

  BenNazKsK Çiçek&Böcük:) Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.956
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  Battaniyenizi ponponlarla süsleyin

  [​IMG]
  Bu işlem için gerekli malzemeler; çeşitli allıkta yün örnekleri, makas ve kartondan ibaret. Önce onları kullanarak istediğiniz ponpon boyutunda daireler çizin. Çizdiğiniz bu dairenin içerisine ondan daha küçük bir ir daha çizin. İç içe geçen bu dairenin tam ortasını makas-boşaltın. Böylelikle bir halka elde edeceksiniz.

  Aynı işlemi tekrarlayarak bir halka daha hazırlayın. İki halkayı üst üste koyarak etrafını yünle birkaç kat sarın. Sıkı bir ponpon için dört-beş kat; seyrek bir ponpon için ise en fazla iki kat yün sarmak yeterli olacaktır. Şimdi işlemin son aşamasına yaklaşıyoruz.

  Makasla iplikleri sardığınız tekerleğin dış kısmından yünleri ikiye kesmek, işlemi bitirecek son adım olacak. Kesme işlemini başarıyla sonlandırdıktan sonra kartonların arasından ip geçirerek kesik yünleri sıkıca bağladığınızda sevimli bir ponpon elde etmiş olacaksınız.

  Bu ponponların yerine, basıl bir işlemle yine battaniyenize renk katacak bir önerimiz daha var: Renkli yünlerinizi bir iğneye geçirin. Bu işlem için iğneyi battaniyenin önden arkaya doğru batırmanız gerekiyor. Ön yüzünden arkaya batırdığınız iğnenin ipini uzun tutarak tekrar battaniyenin ön yüzüne doğru iğnenizi geçirin.

  Bu işlemi birkaç kez aynı noktadan gerçekleştirdiğinizde battaniyenizin yüzeyinde
  renkli bir iplik demeti hazırlamış olacaksınız. Yün parçalarını boyalarınız, battaniyenizi ise tuvaliniz olarak görün. Bu sayede içinizdeki renk coşkusu bakın nasıl ortaya çıkacak.
  ALINTIDIRRR
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 2 Şubat 2009
 2. 22 Kasım 2008
  Konu Sahibi : BenNazKsK
 3. jade

  jade Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  17
  Ödül Puanları:
  148
  bence zaten kendisi yapmamış
  netten bulduğu bi fotoğraf sanırım canım...