Bayanlar Kaslanmaktan Korkmanıza Gerek Yok

Konusu 'Egzersizler' forumundadır ve Silviya tarafından 15 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  15 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Silviya
 1. Silviya

  Silviya Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.050
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Bayanlar Kaslanmaktan Korkmayın!
  Bayanların, fitness ve ağırlık çalışmaları prensipleri açısından en büyük endişeleri, kaslanarak vücutlarının erkeksi görünüme sahip olacağı korkusudur. Oysa hafif kilolarla yapılan çalışmalarda kasların büyümediği bilimsel olarak tespit edilmiştir. Düzenli ve bilimsel planlanmış Vücut Geliştirme ve Fitness egzersizleri size şu avantajları kazandırır :

  Biçimli Görünmenizi Sağlar
  Kaslar, kendinizi ince hissetmenizi ve öyle olmanızı sağlar. Kaslar, yağlardan daha az yer kaplarlar, yani kilosu kilosuna aynı ağırlıkta olduğunuz bir diğer bayandan en azından iki beden daha küçük giyebilirsiniz.

  Yağlanmadan Daha Fazla Yiyebilmenizi Sağlar

  Kaslar yağlanmadan, bol bol yemek yiyebilmenizi sağlar. Çünkü kaslar, vücudun aktif olan tek kısmı olup, yirmi dört saat çalışırlar, sandalyede oturduğunuzda hatta uyuduğunuzda bile aktiflerdir. Devamlı titreşim halinde olduklarından extra kalori harcanmasını sağlarlar. Yani bu, kaslandığınız zaman, saatte 20 - 30 kalori fazladan yakmanız anlamına gelir. Diyetinizde de ekstradan 500 - 600 kalori tüketebilmeniz oldukça iyi bir avantaj olsa gerek. Şampiyon vücutçular gibi çok iri insanlar saatte 80 - 90 kalori fazladan yakıyorlar. Aslında onların ortalama insanlardan çok daha fazla yemelerinin bir sebebi de budur. Kısaca, kaslar daha fazla yiyebilmenizi sağlayan çok önemli bir unsurdur. Erkeklerle karşılaştıracak olursak, bayanların çok daha az yiyebildiğini görürüz. Erkekler her zaman yağlanmadan daha fazla yiyebilmişlerdir. Yıllar önce ve bilimsel araştırmalar yapılmadan bunun sebebi hakkında hiçbir fikrimiz yoktu. Şimdi, biliyoruz ki, erkekler, kadınlardan daha kaslı vücutlarındaki testesteron seviyesinin yüksek olmasından dolayı daha fazla yağ yakarlar.

  Yaşlanmayı Engeller, Genç Görünmenizi Sağlar
  Kaslarınızın, yaşınız ilerledikçe sizi gençleştirdiğini biliyor muydunuz? 30 yaşınızdan sonra kaslarınız her yıl biraz ufalır. Buna atrofi denir. Bu ufalma her 5 yılda ortalama % 4 oranındadır. Ve eğer bu doğal ve normal kas aşınmasını önlemek için herhangi bir şey yapmazsanız, 40 yaşınıza geldiğinizde vücut şekliniz önemli ölçüde değişmiş olur.

  Kas kaybı erkeklerde daha belirgindir. Bunun iki sebebi vardır; kadınlar çoğunlukla erkeklerden daha az kaslı oluyor, ve erkeklerden daha fazla şişmanlıyor, zayıflamayı kafalarına takıyorlar. İki tane sorunları olduğunun farkına varmıyorlar - Kas aşınması ve Kilo alma, ve onlar sadece kilo alma kısmıyla ilgileniyorlar. Çoğu bayan kaslarının aşınmaya başladığının farkına varmıyor, çünkü fazla yağları, incelen kaslarının üstünü örtüyor. Böylece kadınlar, fazla yağlarını verene kadar kaybettikleri kasın farkına varmıyorlar. İşte o zaman düş kırıklığına uğratıcı sürprizle karşılaşıyorlar. Fazla kilolarını verince on sene önceki şekilli ve genç vücutlarını görmeyi bekleyerek aynaya baktıklarında, karşılarında ince fakat bayağı değişmiş bir vücut görüyorlar. İşte o zaman, bayanların ya pes edip tekrar yağlandıkları, ya da kendilerini şekle sokacak olan vücut geliştirme ve fitness programını bulacak kadar şanslı oldukları zamandır. Ve bir taşla iki kuş da vurabilirler, diyet yaparken ağırlıklarla da çalışabilirler. Yağ yakarken yağlarının altında sıkı, belirgin ve şekilli kas yapabilirler. Ve sonra bütün yağlarını yaktıktan sonra sürpriz, rüyalarındaki vücut hatlarına kavuşabilirler. Bir bayan antrenman yapmaya başladığında, yağlı da olsa, zayıf ta olsa, kasları büyümeye ve yapılanmaya, dolayısıyla aşınıp yaşlanma sürecine gireceğine gençleşmeye başlar. Ağırlıklarla çalışarak 30 yaşınızdan sonra her yıl kaybettiğiniz kaslarınızı yerine koyup sonra eskiden olduğundan daha fazla kas yaparak, vücudunuzu 20'li yaşlarınızdakinden daha da gençleştirebilirsiniz.

  Güçlü ve Özgür Olmanızı Sağlar
  Dördüncü olarak, kas size kuvvet ve bu da beraberinde özgürlük ve kendinize güven kazandırır. Erkeklerin size acıyıp bavullarınızı taşımalarından, kavanoz kapaklarını ve ağır kapıları açmalarından bıkmadınız mı? Yanlış anlamayın. Bu geleneklerimize bağlı olmadığımız anlamına gelmez. Yakınınızda bir adam ağır bavullarınızı taşımanıza yardım etmek istiyorsa, kavanoz kapağını veya ağır bir kapıyı açmak istiyorsa, belki bunu memnuniyetle kabul edersiniz. Peki görünürde hiç adam yoksa veya bir takım insanlarla muhatap olmak istemiyorsanız veya aceleniz varsa ne olacak. ' Ben hallederim, kimseyi beklememe gerek yok ' diyebilme hissini seviyor ve hissediyor olmalısınız.

  Kas Sizi Seksi Gösterir
  Kas seksidir, hem de çok seksidir. Kaslar kendinizi seksi hissetmenizi, öyle olmanızı ve mükemmel simetriye sahip olmanızı sağlar. Tam gereken yerlere gerektiği gibi kıvrımlar ve kabarıklıklar yapar. Sert ve sıkı vücuda dokunmak, yumuşak vücuda dokunmaktan çok daha hoştur. Bu arada şunu belirtmekte fayda var, günde üç saat çok ağır kilolarla çalışan ve profesyonel vücut geliştirme şampiyonalarına katılan ve erkek vücudunun üstüne kadın kafası yapıştırılmış gibi olan bayanlardan bahsetmiyoruz. Düzenli ve bilimsel egzersizlerden oluşan çalışmalar yaptığınız taktirde şimdiye kadar ürktüğünüz ölçüde fazla kasınız olmayacak. Önemli olan gerektiği kadar, gerektiği şekil ve ölçüde kaslara sahip olmak ve onları muhafaza etmektir.

  Kemiklerinizi Korur ve Kuvvetlendirir
  Otuz yaşın üstündeki bayanlar kemik yapılarını tehlike noktasına kadar kaybederler. Vücut geliştirme ve ağırlık çalışmaları, kemik yoğunluğunu arttırarak osteoporose ( kemik erimesi ) tehlikesini ortadan kaldırmaktadır. Eğer düzenli vücut geliştirme ve ağırlık çalışmaları yaparsanız, hiçbir zaman kemik erimesi ile sorununuz olmayacaktır. Ağırlıklarla çalışırken sadece kaslarınız üzerinde değil, kemikleriniz üzerinde de baskı uyguluyorsunuz ve kaslarınızı güçlendirip şekillendirirken, kemiklerinizin de gücünü ve dayanıklıklarını arttırıyorsunuz. Ama eğer kemik erimesiyle başınız zaten dertteyse ve osteoporose'un başlangıç aşamasındaysanız ne olacak? Bunun da cevabı kesin : Ağırlık çalışmak osteoporose'u tersine çeviriyor.

  Bayanlar, Ağırlık Egzersizlerine Önem Verin
  Eğer spor yaparken çalışmalarınıza vücut geliştirme egzersizlerini dahil ederseniz sadece şekillenmiş kaslarınız ve güçlenmiş kemikleriniz ve mükemmel vücudunuz olmayacak. Halen yapmakta olduğunuz diğer spor branşında da sakatlanma riskiniz çok azalacak. İster tenis, squash, basketbol, voleybol, ister golf, yüzme, bisiklet v.s.gibi başka bir sporla uğraşın, ağırlık egzersiz programı sakatlanma riskinizi çok azaltacaktır. Çünkü eklemleriniz kuvvetlenecek, böylelikle sakatlıklara yol açan dengesizlikleri ve kas güçsüzlüğünü önlemiş olacaksınız. Aynı zamanda spordaki dayanıklılığınız ve kuvvetiniz artacaktır. Eğer bel, boyun veya omuz ağrıları ile başınız dertteyseyine ağırlık çalışmaları sizin için mucizeler yaratacaktır. Çünkü bütün büyük kas guruplarını çalıştırarak bel, boyun veya omuz ağrısını ortadan kaldıran dengeli bir duruşa sahip olacaksınız. Özellikle mide egzersizleri, belinizi destekleyecektir. Çünkü beli destekleyen mide kaslarıdır. Ağırlık çalışmaları yaşamınızın öyle bir parçası olacak ki, onu uygulayamadığınız zamanlar, kendinizi halsiz ve güçsüz hissedeceksiniz. Daha da önemlisi çalışmanızı yapmamış olmaktan dolayı kendi kendinizle barışık olamamanın suçluluğunu duyacaksınız. Bu nedenle ilk fırsatta ihmal ettiğiniz çalışmanızı yapmak için fırsat kollayacaksınız.

  Yaş Bu İşi Ne Kadar Etkiliyor?
  Geçmişte, otuz yaşından fazlaysanız kas yapmanızın daha uzun zaman alacağı söyleniyordu. Fakat şimdi son araştırmalara göre, yaşlandıkça daha zor kas yapılır diye bir belirtiye rastlanmadığı bir gerçek. Aslında son araştırmalar hangi yaşta olursa olsun ağırlık çalıştığınızda vücudunuzun kas yapma kapasitesinde hiçbir fark olmadığını göstermiştir. Hızı ve refleksleri yaş etkiler ama vücudunuzun kas yapma kapasitesini değil. Yaşla birlikte kuvvet de artar ama bu kas atrofisine bağlıdır. Hız ve refleks kaybı için bir şey yapamazsınız ama kas atrofisi için yapabilirsiniz ve aslında ağırlık çalışırken yapıyor olacaksınız da. Eğer şimdi güçsüzseniz zamanla bu güç probleminin üstesinden geleceksiniz ve sizden on yaş daha genç kadınlardan daha güçlü olacaksınız ! Yani, iyi haber; Bayanlar; ağırlıklarla çalıştığınızda her hangi genç biriyle aynı sonucu alırsınız. Bilindiği gibi genç insanların kasları doğal olarak daha yaşlı olanlardan daha fazla (onların kasları henüz atrofiye başlamadı) yani çalışmaya başladıklarında daha da gelişiyorlar, böylece genel etki daha etkileyici görünüyor.

  Genç insanların daha hızlı gelişme sağlamalarında bir etken faktör daha var o da güç ve enerji. Başta genelde gençlerin daha fazla gücü ve enerjisi oluyor, çünkü daha yaşlılar yıllardır kaslarını ihmal ettiler, kasları atrofi yaptı ve güçsüzleşti. Olay buysa gençler işin başında daha çok enerjiyle ve doğal olarak daha iyi çalışacaklar. Daha yaşlı bir insanın eski kaslarını yerine koyması ve gençler kadar sert çalışabilmek için güçlenmesi için biraz zamana ihtiyacı vardır. Ama ağırlık çalışmalarına başladıktan bir iki ay sonra gençleri yakalamaya başlarsınız ve zamanla yakalarsınız ve bu güç ve enerji problemi de çözülmüş olur. Bazı kadınlar kendilerinden on ya da yirmi yaş genç kadınlardan daha güçlü ve enerjili. Bunun örneklerini hem günlük yaşamda ve hem de sportif aktivitelere katılan kişilerde her gün yaşamaktayız zaten. Kısacası kalıcı ve mükemmel form ve mutluluğunu...
   
 2. 21 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Silviya
 3. EU1

  EU1 Guest

  canım bilgiler için sağol ama birşey soracağım mesela bacaklar da olan yani alt bacakta arkada oluşan kas ve üst bacakta da dizin biraz üzerinde oluşan kas hiç hoş durmuyor ama yaaa o kaslar da ortaya çıkyordur herhalde?cevaplarsan sevinirim
   
 4. 13 Mart 2009
  Konu Sahibi : Silviya
 5. morfaree

  morfaree Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Şubat 2009
  Mesajlar:
  83
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  evet bende ikisinden de var ama şöyle, ben zamanında çok ağır bisiklet çalıştım top top olmuştu sonra nefret ettim o görüntüden çok kötüydü yıllarca alt bacak çalışmadım bisiklet vs yapmadım normal pilatesimi yaptım kötü futbolcu bacağı görüntüsü solda yok şimdi sağda azcık kaldı..

  üst bacaklarım da ailemizdeki her kadında kalındır. benim de kalın ama kilo verdikçe inceldi şu an bacaklarımı kapatınca; yandan bakarsan diz kapağımdan yukarıya önde hilal şeklinde kas var çoğu kişi de beğeniyor kötü değil, arkası zaten kötü durmuyor kas olarak.
  önden bakınca da gayet düzgün birbirine yapışık şişman bacak şeklinde durmuyor.

  yani anlayacağın body building gibi çalışmadan normal sporunu yaparak düzgün beslenirsen rahatsız edici bir kasın olmaz :)
   
 6. 13 Mart 2009
  Konu Sahibi : Silviya
 7. Silviya

  Silviya Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.050
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  ben güsel118 in mesajını görmemişm ve üzerinden yüzyıllar geçmiş ama şöyle söyliyeyim ki kaslar çalışma esnasında şişer aradan birkaç saat geçtikten sonra soğur ve iner.kadınlarda kasların çok fazla oluşması için çok ağır ve çok uzun süre çalışılması gerekli ki bu işle profesyonlece ilgilenmeyen bir bayan için buda pek mümkün değil.ve tekrar altını çiziyorum kaslanmaktna korkmayın yaptığınız çok az sporla o korktuğunuz seviyede kaslara sahip olmanız asla mümkün değildir.ve kaslar beslenmeye özen gösterilmediği ve sürekli antrenman yapılmadığı taktirde eriyp gidebilirler. kas yığını Arnold amcamızın iki farklı fotosunu görmüş ve şoke olmuştum eğer tekrar rastlarsam buraya eklerim ama unutursamda kusura bakmayın.
   
 8. 14 Mart 2009
  Konu Sahibi : Silviya
 9. morfaree

  morfaree Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Şubat 2009
  Mesajlar:
  83
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  ben de bir şey merak ediyorum aslında. eva longoria diye bir fotomodel var desperade houswives da da oynuyor belki biliyorsunuzdur. benim vücut yapım onunkine benziyor. kalçalarım yanlardan geniş değil göğüslerim de normal boyda bu nedenle bel kıvrıımımım yok. zayıf olduğum için kalın değil belim ama kıvrımları yok. ben düzenli olarak pilates yapıyorum karın kaslarım da güçlü ve merak ediyorum devam ettikçe belimdeki var olan azcık kıvrım da yok olur mu?
   
 10. 15 Mart 2009
  Konu Sahibi : Silviya
 11. Silviya

  Silviya Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.050
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  platesin olumsuz bi etkisi olacağını pek sanmıyorum ama uzman değilim bu yüzden yalan yanlış bişeyler söylemek istemem.ama mantıken şunu söyleyebilirm ki vucut hatlarınız söylediğinzi şekilde ve vucudunuz sıkı ise çok fazla değişiklik olacağını sanmıyorum ama twist hareketi belinizde belki incelmeye sebep olabilir(tabiki dikkatli yapmanız gerek belinizi incitip sakatlanmamaznız için) belki bi spor hocasına danışarak neler yapabileceğinizi öğreneiblrsiniz. ondan alacağınız bilgi daha sağlıklı olur herlade.
   
 12. 15 Mart 2009
  Konu Sahibi : Silviya
 13. la princesse

  la princesse Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  161
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  canım merak etme hiçbirşey olmaz. benim de vücut tipim aynı seninkiyle ve pilates yapıyorum.bir de bende hemen gösteriyo etkisini, çok güzel oluyo kaydirigubbakcemile2
  zaten pilatesin bel inceltmek için olan hareketleri de var.
   
 14. 17 Mart 2009
  Konu Sahibi : Silviya
 15. Silviya

  Silviya Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.050
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  işte biz zamanların Mr. olimpiya sı .Arnold amcamızın durumu

  [​IMG]

  demmek ki böyle biri bile bu hale dönüşebiliyomuş.Demekki kaslar çok özen istiyomuş.çevirdiğimiz 2 pedalla hiç bişey olmaz mış yerimseniben
   
 16. 17 Mart 2009
  Konu Sahibi : Silviya
 17. parlaa

  parlaa SiL BaŞtAn BaŞLaMaK gErEk Üye

  Katılım:
  10 Kasım 2008
  Mesajlar:
  419
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  peki ben kilo almak istiyorum..bunu da sporla yapmaya çalışıyorum..
  yani kas yaparak kilo alma daha doğrusu kilolu gözükmek hedefim..
  bunu nasıl başarabilirim..
  özellikle de kalçakısmımı sporla genişletmek istiyorum..
  bunun için spor salonuna gitmem şart mı?
   
 18. 17 Mart 2009
  Konu Sahibi : Silviya
 19. Silviya

  Silviya Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.050
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  ağırlık çalışması yapmanız gerek tüm aletleri evde toplamak pek mümkün olmadığından salonda çalışmak daha uygun.hem antrenör eşliğinde daha bilnçli bi şekilde ne yapmanız gerektiğini öğrenirsiniz.ama artık herşey amacını aşıp ticarete dönüştüğü için gittiğniz salonda olur olmaz suplement takviyesi yapılmak isteniyosa dikkatli olun.araştırmadan incelemeden hiçbir beslenme destek ürününü kullanmayın.